• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nauka kolejnej generacji obrazowania i przeglądów spektroskopowych, Garching bei München, Niemcy

  21.06.2012. 15:49
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W dniach 15 - 18 października 2012r r. w Garching bei München, odbędzie się wydarzenie pt. "Nauka kolejnej generacji obrazowania i przeglądów spektroskopowych" ('Science from the next generation imaging and spectroscopic surveys).

  Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) to międzyrządowa organizacja badawcza w dziedzinie astronomii. Powołana w 1962 r., wyposażyła astronomów w supernowoczesne obiekty badawcze i dostęp do nieba południowego.

  Teleskop VISTA (ang. Visible and Infrared Survey Telescope for Astronomy) jest częścią Obserwatorium Paranal ESO. Pracuje na falach bliskiej podczerwieni i jest największym na świecie teleskopem do przeglądów. Teleskop do przeglądów VLT (VST) to najnowszy teleskop, jaki zostanie zainstalowany w Obserwatorium Paranal ESO. VST jest największym na świecie teleskopem przeznaczonym do przeglądów nieba w świetle widzialnym. Budowa VSAT i VST wyznacza początek prac badawczych ESO w obszarze spektroskopowych przeglądów publicznych.

  Warsztaty poświęcone będą dyskusji nad prowadzonymi i zbliżającymi się dużymi przeglądami publicznymi ze szczególnym naciskiem na pierwsze wyniki projektów ESO poświęconych publicznym przeglądom.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  VISTA Variables in the Via Lactea (VVV) – jeden z sześciu dużych przeglądów wykonywanych przez teleskop VISTA znajdujący się w należącym do ESO obserwatorium Paranal w Chile. Grudniowy Akademicki Przegląd Artystyczny – jeden z największych studenckich przeglądów artystycznych w Warszawie. Jak nazwa wskazuje odbywa się w grudniu, zwykle trwa cały tydzień. Po raz pierwszy przegląd został zorganizowany w 2003 roku i od tego czasu co roku studenci warszawskich uczelni, a przede wszystkim Politechniki Warszawskiej, mogą brać w nim udział jako artyści lub widzowie. Porównanie przeglądarek internetowych: Poniższe zestawienie jest porównaniem wybranych przeglądarek internetowych. Nie wyczerpuje ono jednak wszelkich dostępnych informacji, szczegóły znaleźć można w artykułach, poświęconych konkretnym przeglądarkom.

  Tryb prywatny (pot. tryb porno) - funkcja dostępna w większości przeglądarek internetowych, pozwalająca na przeglądanie Internetu bez zapisywania odwiedzonych stron w lokalnej historii przeglądarki. Ogromnie Wielki Teleskop Europejski (European Extremely Large optical/near-infrared Telescope - E-ELT) – projekt największego na świecie teleskopu optycznego opracowany przez Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).

  Przeglądarka plików (ang. file viewer) – program komputerowy wyświetlający w uproszczony sposób zawartość pliku utworzonego pierwotnie w innej aplikacji i pozwalający zorientować się w jego zawartości; zazwyczaj przeglądarka nie zawiera żadnych narzędzi edycyjnych, aczkolwiek niektóre przeglądarki pozwalają dokonywać drobnych poprawek. Na ogół przeglądarki pozwalają też drukować zawartość pliku i kopiować zawartość do schowka. Przegląd Piaseczyński – dwutygodnik wydawany od roku 2010 w Piasecznie przez Edmond Investmenst Sp. z o.o. o tematyce informacyjnej. Redaktorem naczelnym "Przeglądu Piaseczyńskiego" jest Grzegorz Szestowicki. Podział informacji:

  Multi Unit Spectroscopic Explorer (MUSE) – instrument zainstalowany na należącym do ESO teleskopie głównym nr 1 Bardzo Dużego Teleskopu (VLT) w Obserwatorium Paranal w Chile na początku 2014 r. MUSE jest najnowszym z instrumentów drugiej generacji zaprojektowanym dla VLT (pierwszymi dwoma były X-shooter i KMOS, a kolejnym będzie SPHERE). Deepolis – trójwymiarowa gra przeglądarkowa firmy Bigpoint, wyprodukowana w 2008. Gra dostępna jest na całym świecie w 20 językach (stan na listopad 2009).

  Przegląd Oniryczny – bezpłatny nieregularnik filozoficzno-socjologiczny. Tworzą go studenci Instytutu Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Przegląd wydawany jest od listopada 2004 i do 2008 ukazało się 7 numerów. Po 3 latach studenci postanowili wznowić wydawanie Przeglądu Onirycznego. Nowa Redakcja:

  Przegląd Artystyczny – czasopismo ukazujące się w latach 1946-1973 poświęcone głównie zagadnieniem polskiej sztuki współczesnej.

  Przegląd Zachodni - interdyscyplinarne czasopismo naukowe Instytutu Zachodniego wydawane od lipca 1945. Wykazy tekstów wydano jako tomy "Bibliografia zawartości Przeglądu Zachodniego". Obecny nakład 500 egz. Przegląd Prasy – program informacyjny na którym dziennikarze przeglądają obecną prasę (gazety) w wybranych regionach. Przeglądana jest prasa polska, zagraniczna, prawna i ekonomiczna. Program Emitowany jest na stacji Polsat News o godzinie 10:40 w paśmie nowy dzień, TVP Info w ramach pasma Poranek TVP Info co kilkanaście minut od 6:00 do 9:30, TVN 24 w paśmie poranek, Superstacja jako Letni Przegląd Prasy, TV Biznes jako Przegląd Prasy Krajowej i TVS jako Przegląd Prasy Sportowej.

  Never seen in Bydgoszcz – bydgoski, cykliczny przegląd filmów nigdy nie widzianych w tym mieście. Never seen jest jedynym festiwalem podsumowującym premiery filmowe, które ominęły Bydgoszcz w związku z brakiem stale działającego kina studyjnego. Do tej pory odbyło się 6 przeglądów spod szyldu Never seen, na których zostało zaprezentowanych 30 filmów pełnometrażowych, kinowych oraz kilkanaście filmów w przeglądach towarzyszących typu Francuska Gwiazda Podwójna Francuska Gwiazda Podwójna . Przez festiwal przewinęło się do tej pory około 5 000 widzów. Forum dyskusyjne – przeniesiona do struktury stron WWW forma grup dyskusyjnych, która służy do wymiany informacji i poglądów między osobami o podobnych zainteresowaniach przy użyciu przeglądarki internetowej.

  Dodano: 21.06.2012. 15:49  


  Najnowsze