• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nauka na rzecz środowiska 2013, Aarhus, Dania

  25.03.2013. 12:49
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W dniach 3 - 4 października 2013 r. w Aarhus, Dania, odbędzie się konferencja pt. "Nauka na rzecz środowiska 2013" (Science for the Environment 2013).

  Świat nie jest w dobrej kondycji. Ceny żywności rosną, wyczerpują się zasoby słodkiej wody, ceny energii szybują w górę, bioróżnorodność jest zagrożona, gwałtowne burze niszczą miasta i wioski, a powodzie i susze narażają na szwank źródła utrzymania milionów ludzi. Ewidentnie zmiana klimatu jest jednym z ważniejszych czynników w kontekście tych problemów, tak jak przewidzieli to naukowcy. A tempo tej zmiany rośnie.

  Konferencja poświęcona będzie zidentyfikowaniu braków w wiedzy oraz określeniu przyszłych potrzeb badawczych w celu zaradzenia zmianom klimatu. W jej trakcie naukowcy postarają się ocenić postępy w osiąganiu unijnych celów klimatycznych wyznaczonych na rok 2020.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, Warszawa 2013 znana z skrócie jako szczyt w Warszawie – międzynarodowa konferencja poświęcona problematyce zmian klimatu. Obdywała się od 11 do 22 listopada 2013 na Stadionie Narodowym w Warszawie. Organizuje ją Sekretariat Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych ds. zmian klimatu, a gospodarzem konferencji był rząd Polski. Gośćmi spotkania byli delegacji rządowi wszystkich krajów. Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, Kopenhaga 2009 znana z skrócie jako szczyt w Kopenhadze – międzynarodowa konferencja poświęcona problematyce zmian klimatu. Odbywała się od 7 do 18 grudnia 2009 w Bella Center w Kopenhadze. Organizował ją Sekretariat Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych ds. zmian klimatu, a gospodarzem konferencji był rząd Danii. Gośćmi spotkania było ponad 190 delegacji rządowych. Sezon NHL 2013/2014 będzie 96. sezonem gry National Hockey League, a 97. jej działalności. Pierwsze mecze sezonu odbędą się 1 października 2013 roku. W tym dniu odbędzie się trzy spotkania. Drugi sezon z rzędu nie odbędą się spotkania w Europie, również NHL All-Star Game nie odbędzie się w zamian zawodnicy ligi NHL będą uczestniczyć w turnieju olimpijskim w Soczi. Hokeiści wrócą na tafle w Ameryce 26 lutego. 1 stycznia odbędzie się NHL Winter Classic, który został przełożony z powodu lokautu. Dodatkowo obędzie się jeszcze pięć innych spotkań na otwartych stadionach w ramach NHL Stadium Series oraz Heritage Classic. Sezon zasadniczy zakończy się 13 kwietnia 2013 roku.

  Uffe Elbæk (ur. 15 czerwca 1954 w Aarhus) – duński polityk i dziennikarz, poseł do Folketingetu, od 2011 do 2013 minister kultury. European Trophy 2013 była czwartą edycją turnieju hokejowego rozgrywanego rokrocznie, a jeśli uwzględnić edycje Nordic Trophy (rozgrywany od 2006 roku) będzie to ósma edycja tego turnieju. Runda zasadnicza rozpocznie się 6 sierpnia 2013 roku, a zakończy 8 września 2013 roku. Runda play-off odbędzie się w dniach 19-22 grudnia 2013 roku w Berlinie.

  Zdrada jałtańska (zdrada Zachodu) – określenie używane przez środowiska emigracyjne, niepodległościowe, a następnie prawicowe w odniesieniu do ustępstw zachodnich aliantów na rzecz ZSRR kosztem Polski dokonanych bez wiedzy Polaków na konferencji teherańskiej (zmiana granicy wschodniej – linia Curzona), jałtańskiej (strefa wpływów) i poczdamskiej (kompensacja zmiany granic). Tramwaje w Aarhus − zlikwidowany system komunikacji tramwajowej działający w duńskim mieście Aarhus w latach 1884–1971.

  15. Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie Kobiet 2013 organizowane przez IIHF odbędą się w Kanadzie. Miastem goszczącym najlepsze drużyny świata będzie Ottawa. Turniej elity odbędzie się w dniach 2 - 9 kwietnia 2013 roku. Oto miejsca rozgrywania pozostałych turniejów: Mikael Simonsen (ur. 20 listopada 1882 w Løgstør, zm. 29 marca 1950 w Aarhus) – wioślarz reprezentujący Danię. Startował w wyścigach jedynek i czwórek ze sternikiem na igrzyskach w Sztokholmie w 1912 roku. W drugiej z tych konkurencji, wraz z Erikiem Bisgaardem, Rasmusem Frandsenem, Poulem Thymannem i Ejgilem Clemmensenem, wywalczył brązowy medal.

  Sojusz Klimatyczny - sojusz władz lokalnych na rzecz powstrzymania zmian klimatycznych i ochrony praw najbiedniejszych społeczności dotkniętych globalnymi katastrofami (m.in ograniczenia ubóstwa energetycznego). Sojusz zajmuje się promocją energii odnawialnej, demokratyzacji energetyki oraz wymiarem globalnym bezpieczeństwa energetycznego i klimatycznego. Sojusz Klimatyczny m.in. realizuje projekt mapy odnawialnych źródeł energii w Unii Europejskiej „Repowermap” . Do Sojuszu należą 1403 miasta i gminy (stan na lipiec 2013) m.in. gmina Kolonowskie (woj. opolskie).

  Gmina Aarhus (duń. Aarhus Kommune) jest jedną z gmin w Danii w okręgu Århus Amt. Siedzibą władz gminy jest Aarhus, drugie co do wielkości miasto Danii. Gmina Århus została utworzona 1 kwietnia 1970 na mocy reformy podziału administracyjnego Danii. Kolejna reforma w 2007 r. potwierdziła status gminy.

  Mistrzostwa Świata w Biegu na Orientację 2006 - rozgrywane były w dniach 29 lipca - 5 sierpnia 2006 roku w Aarhus, Dania. W zawodach udział wzięli zawodnicy i zawodniczki z 40 krajów. Pugwash, pełna nazwa: Konferencja Pugwash w Sprawie Nauki i Problemów Światowych – ruch uczonych na rzecz rozbrojenia i pokoju. Nazwa pochodzi od miejsca pierwszego posiedzenia, kanadyjskiej miejscowości Pugwash, gdzie amerykańscy i rosyjscy naukowcy utworzyli tę organizację.

  Lech Nowak (ur. 1944, zm. 27 października 2013) – polski inżynier ochrony środowiska, nauczyciel akademicki, prof. dr hab. inż., specialista w zakresie agrotechniki, gospodarki wodnej gleby i roślin, nawadniania roślin i ochrony środowiska.

  Dodano: 25.03.2013. 12:49  


  Najnowsze