• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Naukowcy szukają śladów Emina Paszy w Nysie

  18.11.2011. 00:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Naukowcy z Nysy szukają śladów Eduarda Schnitzera - Emina Paszy w tym mieście. O zbadanie przeszłości podróżnika i etnografa zwrócił się do burmistrza Nysy przedstawiciel króla Salomona Gafabusa Iguru I, władcy Bunyoro-Kitara - jednego z królestw afrykańskiej Ugandy.  "Do burmistrza Nysy napisał doradca króla ze Stowarzyszenia Przedstawicieli Królestwa Bunyoro-Kitara. Poprosił o pomoc w zbadaniu przeszłości Emina Paszy - przyjaciela pradziadka obecnego władcy" - powiedział PAP rzecznik nyskiego magistratu, Artur Pieczarka.

  W poszukiwanie informacji o nyskim okresie życia Eduarda Schnitzera - szerzej znanego jako Emin Pasza - zaangażowali się już naukowcy z nyskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej i tamtejszy regionalista, Kazimierz Staszków.

  Według dotychczasowych ustaleń historyków urodzony w Opolu Izaak Schnitzer przybył do Nysy wraz z matką, która po śmierci swojego pierwszego męża ponownie wyszła za mąż za nyskiego kupca. W związku z tym, że był on protestantem, matka ochrzciła dzieci w Kościele ewangelickim, gdzie Izaak otrzymał imię Eduard.

  Schnitzer uczęszczał do katolickiego gimnazjum w Nysie. W latach 1858-1864 studiował medycynę i nauki przyrodnicze we Wrocławiu, Berlinie i Królewcu. W marcu 1863 r. uzyskał stopień doktora medycyny. W czasie studiów wykazywał niezwykły talent naukowy w dziedzinie zoologii i ornitologii. Opublikował kilka artykułów.

  Po studiach wyjechał do Baru w Czarnogórze, wówczas pod panowaniem tureckim, gdzie praktykował prywatnie. Wiosną 1865 r. został mianowany naczelnikiem medycznym na dystrykt. Pięć lat później - po przejściu na islam i przyjęciu imienia Mehmed - został tureckim gubernatorem (paszą) Albanii - wówczas prowincji imperium osmańskiego.

  W roku 1876 wyprawił się do Sudanu, gdzie podjął się obowiązków lekarza wojskowego w anglo-egipskich siłach zbrojnych gubernatora Charlesa Gordona. Dwa lata później został gubernatorem egipskiej prowincji Ekwatoria, która obejmowała część dzisiejszego południowego Sudanu i północną Ugandę. To najprawdopodobniej wtedy spotkał się i zaprzyjaźnił z przodkiem obecnego władcy Bunyoro-Kitara.

  Emin Pasza został zamordowany 24 października 1892 w Kinena w pobliżu Jeziora Tanganika w dzisiejszej Demokratycznej Republice Konga. Jego imieniem nazwano jedną z zatok Jeziora Wiktoria.

  PAP - Nauka w Polsce

  jsz/ hes/ bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Buganda - największe z tradycyjnych królestw tworzących Ugandę, zamieszkane przez 52 klany. Utworzone na przełomie XIV i XV wieku przez lud Gandów (Baganda). W latach ok. 1344-1650 była pod zwierzchnością królestwa Kitary (Bunyoro). 19 czerwca 1894 r. Brytyjczycy narzucili jej protektorat, który trwał do 9 października 1962 r. Buganda stała się wtedy częscią niepodległego afykańskiego państwa Uganda. 9 października 1963 r. pierwszym prezydentem republiki Ugandy został król bugandyjski Sir Edward Frederick Mutesa II. W 1966 r. premier Milton Apollo Obote kazał dowódcy armii, gen. Aminowi Dadzie, by zaatakował pałac króla Mutesy II. Król uciekł z kraju do Londynu 23 czerwca 1966 r. Obalono wówczas monarchie Bugandy, Toro, Bunyoro i Ankole w dniu 8 września 1967 r. W kraju zapanował terror. 24 lipca 1993 r. nowy prezydent Ugandy Yoweri Museveni podjął decyzję aby odrestaurować królestwo Bugandy. Zezwolił także na przywrócenie tradycyjnych królestw Toro, Bunyoro i Ankole. Królowie bugandyjscy noszą tytuł kabaka. Stolicą Ugandy i jednocześnie królestwa Bugandy jest Kampala. W tym państwie mieszkańcy używają języka suahili. Mehmed Emin Pasza, właśc. Eduard Schnitzer (ur. 28 marca 1840 w Opolu, zm. 23 lub 24 października 1892 w Kinena w obecnej Demokratycznej Republice Konga) – niemiecki lekarz, podróżnik i polityk. Sinanüddin Jusuf Pasza a dla Europejczyków Sinan Pasza, (zm. 21 grudnia 1553) był kapudanem paszą (admirałem) osmańskiej floty przez okres około czterech lat od 1550 do końca 1553, za panowania Sulejmana Wspaniałego. Poprzednik na tym stanowisku Pijala Paszy; brat wielkiego wezyra Damat Rüstema, zięcia sułtana Sulejmana.

  Akademicki Związek Sportowy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie – polska męska drużyna siatkarska Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej z Nysy. Dwukrotny wicemistrz Polski. Zdobywca Puchar Polski. Taufik Pasza lub Teufik Pasza, arab. محمد توفيق باشا (ur. 15 listopada 1852 w Kairze, zm. 7 stycznia 1892 w Heluanie) – kedyw Egiptu i Sudanu, syn Ismaila Paszy i księżniczki Szafik-Nur.

  Potomkowie Muhammada Alego Paszy: Poniżej przedstawiono drzewo genealogiczne uwzględniające ważniejszych potomków Muhammada Alego Paszy – założyciela ostatniej dynastii na egipskim tronie. Husajn Kamil (arab. حسين كامل, ur. 21 listopada 1853 w Kairze, zm. 9 października 1917 tamże) – sułtan Egiptu i Sudanu od 19 grudnia 1914 do 9 października 1917. Syn wicekróla Ismai’’ismaila Paszy, starszy brat pierwszego króla nowożytnego Egiptu Fu’ada I. Objął sułtański tron Egiptu po obaleniu swojego bratanka Abbasa II Hilmiego przez Brytyjczyków. Za jego rządów Egipt stał się protektoratem brytyjskim, co przyczyniło się do końca osmańskiego panowania w tej części świata.

  Ibrahim Pasza, arab. ابراهيم باشا (ur. w 1789 w Kawali, zm. 10 listopada 1848 w Kairze) – jeden z najbardziej znanych generałów w służbie Egiptu. Syn władcy tego kraju, Muhammada Alego. Najprawdopodobniej został adoptowany. Od 2 marca 1848 do swej śmierci w listopadzie tego samego roku sprawował regencyjne rządy w państwie jako wāli (gubernator). Regulamin nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Nysy przyjęła Rada Miejska w Nysie w dniu 30 czerwca 1999 roku. Tytuł ten jest szczególnym wyrazem uhonorowania osoby za zasługi na rzecz miasta Nysy. Może być nadawany osobom niezamieszkałym w Nysie, zarówno obywatelom polskim jak i cudzoziemcom. Jest on przyznawany za wybitne zasługi na rzecz miasta, przyczyniające się do jego rozwoju oraz wzbogacające jego dorobek w różnych dziedzinach.

  Ali Pasza Muezinowicz (z tur. Müezzinzade, "syn muezina", ur.?, zm. 7 października 1571) – osmański polityk, wódz, a w końcu wielki admirał ("Kaptan-ı Derya") osmańskiej floty śródziemnomorskiej w latach 1569–1571, na którym to stanowisku zastąpił Pijala Paszę.

  Tusun Pasza (ur. 1794, zm. 1816) - jeden z synów Muhammada Alego Paszy. W 1811 roku odniósł zwycięstwo na czele egipskiej armii w kampanii przeciw wahhabickim wojskom na Półwyspie Arabskim.

  Instytut Historii Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie (IH PWSZ w Nysie) - jednostka dydaktyczno-naukowa należąca do struktur Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie. Posiada uprawnienia do nadawania tytułu zawodowego licencjata. Prowadzi działalność dydaktyczną i badawczą związaną z historią Śląska w średniowieczu, historii Śląska w XIX i XX wieku, dydaktyce historii ze szczególnym uwzględnieniem tradycji i pamięci historycznej. Instytut zasadniczo oferuje studia na kierunku historia o specjalności nauczycielskiej. Kształci on studentów na studiach stacjonarnych i studiach niestacjonarnych. Aktualnie zatrudnionych jest 6 pracowników naukowo-dydaktycznych, z czego 2 na stanowisku profesora zwyczajnego oraz 4 wykładowców ze stopniem naukowym doktora. W roku akademickim 2011/2012 na instytucie studiowało łącznie 32 studentów, wyłącznie w trybie dziennym. Siedzibą instytutu jest Collegium Civitas m. bł. Marii Merkert przy ul. Marcinkowskiego 6-8. Budynek ten powstał w 2 połowie XIX wieku. Dawniej mieścił się w nim Dom Metalowca - klub pracowników nyskiego Zakładu Samochodów Dostawczych. Herb powiatu nyskiego tarcza typu późnogotyckiego dwudzielna w słup. Od prawej bocznicy tarczy w polu złotym dolnośląski półorzeł czarny ze srebrną półksiężycową sierpową przepaską poprzez skrzydło i pierś z wyprowadzonym z niej srebrnym półkrzyżem na piersi orła. Od lewej bocznicy tarczy w polu czerwonym lilie srebrne w trzech rzędach (herb Nysy), w układzie 1,5:1:0,5

  Herb Wiązowa przedstawia głowę św. Jana Chrzciciela na złotej tacy, umieszczoną na czerwonym tle. Dwie srebrne lilijki umieszczone u góry tarczy heraldycznej nawiązują do niegdysiejszej przynależności miasta do dóbr biskupiego Księstwa Nyskiego (por. Herb Nysy). Muzeum w Nysie – muzeum położone w Nysie. Placówka jest jednostką organizacyjną powiatu nyskiego. Jego siedzibą jest gmach nyskiego Pałacu Biskupiego

  Ejalet (ar.) – jednostka administracyjna w Imperium osmańskim odpowiadające polskim województwom, którą rządził Pasza z tytułem wali (tur. vali), który oznaczał "gubernatora", "namiestnika". Każdy ejalet dzielił się na sandżaki.

  Dodano: 18.11.2011. 00:19  


  Najnowsze