• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Naukowe ferie z Centrum Nauki Kopernik

  29.01.2010. 10:43
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  W jaki sposób organizm ludzki spala kalorie? Czy można zbadać pamięć człowieka? Jak silne jest nasze serce? Które zwierzę ma najbardziej elastyczne ciało? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznają młodzi uczestnicy akcji "Zima w mieście", którzy odwiedzą Centrum Nauki Kopernik (CNK) w Warszawie.

  Jak informuje CNK, uczestnicy zajęć poprzez doświadczenia przeprowadzane na interaktywnych eksponatach będą mogli zbadać i zrozumieć procesy sterujące ciałem i umysłem ludzi oraz zwierząt. Dzieci jako pierwsze przetestują instalacje takie jak"Gibkościomierz", "Skokomierz" czy "Mindball", które znajdą się na wystawie stałej w przyszłej siedzibie Centrum Nauki Kopernik. Część eksponatów przygotowanych dla uczniów pochodzi z objazdowej wystawy "Eksperymentuj!", z której korzystali uczniowie w szkołach i domach kultury w całej Polsce.

  Zajęcia będą prowadzone od 2 do 11 lutego - oprócz soboty i niedzieli - w godzinach 10.00 - 15.00, w I Społecznym Liceum Ogólnokształcącym im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji (ul. Bednarska 2/4). Udział w eksperymentach mogą wziąć wyłącznie dzieci z grup zorganizowanych, biorących udział w akcji "Zima w mieście".

  Zapisy rozpoczęły się 21 stycznia, a liczba miejsc jest ograniczona. Bilety można rezerwować poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego i wysłanie go na adres: [email protected]

  Zajęcia są realizowane we współpracy CNK z Miastem St. Warszawa i Wydziałem Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Szczegółowe informacje na temat atrakcji w CNK i formularz zgłoszeniowy są dostępne na stronie: www.kopernik.org.pl/aktualnosci.php?news_id=371

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Centrum Nauki Kopernik – centrum nauki założone w 2005 w Warszawie, którego celem jest promowanie i popularyzacja nowoczesnej komunikacji naukowej. Zwiedzający mogą poznawać prawa przyrody poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Centrum jest instytucją, powołaną i finansowaną przez Miasto Stołeczne Warszawa, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej. Robert Firmhofer (ur. 13 sierpnia 1964 w Warszawie) – polski dziennikarz, popularyzator nauki, dyrektor Centrum Nauki "Kopernik" w Warszawie. Centrum Nauki Kopernik – centrum nauki znajdujące się przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20 w Warszawie, którego celem jest promowanie i popularyzacja nowoczesnej komunikacji naukowej. Zwiedzający mogą poznawać prawa przyrody poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Centrum jest instytucją, powołaną i finansowaną przez Miasto Stołeczne Warszawa, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.

  Piknik Naukowy – największa w Europie plenerowa impreza popularyzująca naukę, organizowana przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik. Odbywał się corocznie od 1997 roku na Rynku Nowego Miasta i Podzamczu w Warszawie. Od roku 2010 odbywa się w Parku Marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza na Powiślu. Zespół Społecznych Szkół Ogólnokształcących "Bednarska" im. Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie, potocznie nazywany "Bednarską" (od ulicy Bednarskiej, przy której mieścił się do roku 2013 jeden z budynków szkoły – dawny gmach Łaźni Teodozji Majewskiej) – zespół szkół w Warszawie, w skład którego wchodzą:

  I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Krośnie (potocznie Kopernik, kopiec) jest jedną z najstarszych podkarpackich publicznych szkół średnich o charakterze świeckim. Pavimentum – kwadratowa, wypoziomowana, zbudowana z cegieł platforma, z której Mikołaj Kopernik prawdopodobnie prowadził obserwacje nieba.

  Marcin Starzecki (ur. 6 sierpnia 1985 w Warszawie) – polski reżyser, II reżyser, scenarzysta, producent, twórca teledysków i reklam. Absolwent 21 Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. Jerzego Grotowskiego w Warszawie oraz Instytutu Nauk Politycznych Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył kurs przedszkola filmowego w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Mierzy 199 cm wzrostu. Centrum Nauki Kopernik – budowana stacja centralnego odcinka II linii warszawskiego metra, znajdująca się w pobliżu skrzyżowania ulic: Tamki i Wybrzeża Kościuszkowskiego.

  Mirosław Kofta (ur. 3 stycznia 1945) – psycholog, profesor nauk humanistycznych, pracownik naukowy Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego (kierownik Katedry Psychologii Osobowości) i Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, członek zespołu Centrum Badań nad Uprzedzeniami UW, kierownik Ośrodka Badań Psychologicznych Instytutu Studiów Społecznych UW. Zasiada w Radzie Narodowego Centrum Nauki, Radzie Naukowej Instytutu Psychologii PAN, jest członkiem Komitetu Psychologii PAN Polskiej Akademii Nauk. Brat Jonasza Kofty (poety), mąż Krystyny Kofty (pisarki).

  List przeciwko Wernerowi – list napisany przez Mikołaja Kopernika we Fromborku 3 czerwca 1524 r.. Adresatem listu był kanonik krakowski Bernard Wapowski. Jest to druga znana praca astronomiczna Mikołaja Kopernika. W liście tym Kopernik wyraża swoją opinię na temat prac matematyczno-astronomicznych norymberskiego matematyka Johannesa Wernera. Szczególnie ostro został skrytykowany temat ruchu ósmej sfery układu słonecznego odnoszącej się do gwiazd stałych. Dzieło to było w obiegu w formie rękopiśmienniczej aż do 1854 roku, kiedy to opublikował je w Warszawie Jan Baranowski.

  Trasa Obwodowa w Głogowie – planowana trasa, która ma za zadanie odciążyć centrum łącząc największe dzielnice Głogowa (Kopernik, Piastów) oraz upłynnić ruch w mieście, a w fazie docelowej przeprowadzić ruch międzymiastowy południową częścią miasta. Wiąże się to z koniecznością budowy kolejnego mostu nad Odrą oraz budową wiaduktu kolejowego.

  Dodano: 29.01.2010. 10:43  


  Najnowsze