• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Naukowo o drożdżach w warszawskim CNK

  12.02.2010. 19:33
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Dlaczego ciasto rośnie jak na drożdżach i skąd się biorą pączki w sklepie - odpowiedzi m.in. na te pytania poznają uczestnicy kolejnej edycji "Warsztatów Familijnych", organizowanych przez Centrum Nauki Kopernik (CNK) w Warszawie. Zapisy na zajęcia rozpoczynają się 16 lutego.

  Jak informuje CNK, podczas zajęć dzieci dowiedzą się, jak można wyhodować własną kolonię drożdży, czy można sprawdzić, że grzyby oddychają oraz czym się różni proszek do pieczenia od drożdży.
  "Warsztaty Familijne" odbędą się w dwa kolejne weekendy: 20 i 21 oraz 27 i 28 lutego w godzinach: 10.00-11.30 i 13.00-14.30 w Miasteczku Przyrody Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Fabrycznej 1/3.

  W zajęciach mogą wziąć udział dzieci w wieku od 5 do 8 lat oraz ich rodzice i opiekunowie. W programie tegorocznych "Warsztatów Familijnych" znajdują się zarówno zajęcia znane z minionego roku, m.in. "Skąd w kontakcie bierze się prąd?", "Gdzie ukrywa się matematyka?" czy "Co się dzieje ze śmieciami?", jak i zupełnie nowe warsztaty.

  Zapisy na zajęcia przyjmowane są od godz. 20.00. we wtorek 16 lutego. Liczba miejsc jest ograniczona, a w zajęciach mogą wziąć udział tylko osoby zapisane. Osoby, które chcą wziąć udział w warsztatach powinny rezerwować miejsca wysyłając maila na adres: warsztaty@kopernik.org.pl

  Szczegółowe informacje na temat "Warsztatów Familijnych" są dostępne na stronie: http://www.kopernik.org.pl/aktualnosci.php?news_id=376

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce

  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  Akademia PISM - szkoła jest częścią Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Misją Akademii PISM jest rozwój zawodowy pracowników administracji publicznej oraz pracowników sektora prywatnego poprzez udział w szkoleniach, warsztatach oraz kursach z zakresu stosunków międzynarodowych i dyplomacji. Akademia PISM prowadzi Studium Polityki Zagranicznej(dziewięciomiesięczne szkolenie w trybie weekendowym), kursy z zakresu Protokołu Dyplomatycznego, specjalistyczne warsztaty w języku angielskim oraz inne szkolenia otwarte oraz na zamówienie. W Akademii wykładają: wysocy urzędnicy państwowi, dyplomaci, eksperci, dziennikarze i pracownicy nauki, którzy prowadząc zajęcia w formie wykładów i warsztatów. Terapia zajęciowa – rodzaj ergoterapii, która ma za zadanie uaktywnić pacjenta poprzez wykonywanie określonych czynności mających również charakter usprawniania psychicznego, fizycznego, a mogą służyć również preorientacji zawodowej (przezawodowienie lub przekwalifikowanie). Metoda jest wykorzystywana powszechnie w Warsztatach Terapii Zajęciowej. Warsztaty terapii zajęciowej, WTZ – placówki wyodrębnione organizacyjnie i finansowo, które mają na celu stwarzanie osobom z niepełnosprawnością możliwości uczestniczenia w rehabilitacji społecznej i zawodowej. Terapia realizowana jest poprzez terapię zajęciową .

  Frekwencja (łac. frequentia - częstotliwość) - najczęściej wyrażany procentowo stosunek liczby osób, które wzięły udział w konkretnym zdarzeniu, np.: wybory parlamentarne, zajęcia lekcyjne do liczby osób, które były zaproszone lub miały prawo wziąć udział w danym zdarzeniu. Trening interpersonalny: Jako początek treningu interpersonalnego wskazuje się warsztaty dla kadry kierowniczej, organizowane w roku 1946 w Connecticut. Prowadzono tam wykłady, seminaria oraz spotkania w kilkunastoosobowych grupach, na których omawiano problemy, jakie uczestnicy warsztatów napotykali w pracy. Spotkania prowadzili współpracownicy Kurta Lewina.

  IOS (Indywidualna Organizacja Studiów) - specjalny tryb organizacji kształcenia w szkole wyższej, który umożliwia studentowi indywidualne ustalanie terminów zajęć, zaliczeń oraz egzaminów, a także opuszczenie do 50% kontrolowanych zajęć. Szczegółowo organizację IOS normuje zazwyczaj regulamin IOS oraz ITS uchwalany przez radę wydziału. Student wybiera opiekuna naukowego i po konsultacji z nim oraz osobami prowadzącymi zajęcia dydaktyczne przedstawia harmonogram IOS prodziekanowi ds. dydaktycznych. Jako że IOS jest szczegółowo regulowany w odrębnych regulaminach każdego z wydziałów najpewniejsze informacje można uzyskać zapoznając się z takim regulaminem. Zgromadzenie Wszystkich Istot – forma warsztatów (praktyk grupowych) zapoczątkowana przez Joannę Macy i Johna Seeda, które powstały przez połączenie elementów autorskich warsztatów Joanny Macy pod nazwą „Rozpacz i umocnienie” z założeniami filozofii głębokiej ekologii Arne Næssa. Warsztaty te mają na celu budzenie bliższych związków z przyrodą, rozbudzanie świadomości ekologicznej, zakładają że ignorancja czy obojętność ludzi na niszczenie Ziemi nie jest spowodowane brakiem informacji a brakiem zdolności przeżywania tych informacji, strachem przed uczuciem rozpaczy, które one mogą wywołać. Warsztaty odwołują się do zasad głębokiej ekologii, rytuałów pochodzących z różnych kultur oraz współczesnej psychologii.

  Stanowisko ogniowe (SO) - miejsce zajęte lub przygotowane do zajęcia przez broń w celu prowadzenia z niego ognia. Jest to również rejon zajęty lub przygotowany do zajęcia przez działo do wykonania zadań ogniowych. Zajączkowski (forma żeńska: Zajączkowska; liczba mnoga: Zajączkowscy) – polskie nazwisko, pochodzące od nazw miejscowości: Zajączkowice i Zajączków.

  Cypryjska Pierwsza Liga (gr. Παγκύπριο Πρωτάθλημα Α΄ Κατηγορίας) – jest najwyższą klasą rozgrywek klubowych na Cyprze. Pierwszy raz została rozegrana w 1934 roku. W każdym sezonie bierze udział 14 zespołów, grających systemem każdy z każdym po dwa mecze. Na koniec rozgrywek ligowych 3 kluby, które zajęły końcowe miejsca spadają do II ligi cypryjskiej. Zwycięzca bierze udział w Lidze Mistrzów, poczynając od drugiej rundy eliminacyjnej. Zdobywca Pucharu Cypru oraz kluby, który zajęły miejsca drugie i trzecie biorą udział w Lidze Europy UEFA.

  Dodano: 12.02.2010. 19:33  


  Najnowsze