• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Naukowy pokaz na temat środka ciężkości w warszawskim Teatrze Ateneum

  19.03.2010. 17:01
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Czym jest środek ciężkości i jaką rolę odgrywa przy wstawaniu z krzesła? Co sprawia, że możemy utrzymać równowagę? Odpowiedzi m.in. na te pytanie będą mogli poznać uczestnicy pokazu "CentreOfGravitology", przygotowanego przez dr. Mihę Kosa ze słoweńskiego centrum nauki. Pokaz odbędzie się 21 marca, na zakończenie ogólnopolskiej konferencji dla nauczycieli Pokazać-Przekazać - informuje Centrum Nauki Kopernik.

  Gość specjalny konferencji - dr Miha Kos to uznany słoweński demonstrator nauki. Jego niedzielne eksperymenty w stolicy mają pokazać, jak wielką rolę odgrywa środek ciężkości w tak prostych czynnościach, jak wstawanie z krzesła czy utrzymywanie równowagi. Widzowie dowiedzą się, jak odnaleźć go w przedmiotach codziennego użytku, w ciele człowieka oraz... na mapie Słowenii.
  Dr Kos jest dyrektorem Domu Eksperymentów - słoweńskiego centrum nauki w Lublanie. Poza pełnieniem obowiązków dyrektora, prowadzi pokazy naukowe dla publiczności, jest współautorem książek popularyzujących naukę, projektuje eksponaty, a także działa w zarządzie Europejskiego Stowarzyszenia Centrów i Muzeów Nauki ECSITE.

  Pokaz CentreOfGravitology odbędzie się 21 marca, godz. 11.00 oraz 13.00 w Teatrze Ateneum w Warszawie. Informacje o zapisach znajdują się na stronie: http://www.kopernik.org.pl/aktualnosci.php?news_id=385.

  Jednocześnie Centrum Nauki Kopernik przypomina o najbliższych zajęciach z cyklu Warsztaty Familijne: "Gdzie jest schowana muzyka na płycie?". Rodziny będą mogły szukać muzyki w dwa kolejne weekendy: 20 i 21 marca oraz 27 i 28 marca w godzinach: 10.00-11.30 i 13.00-14.30 w Miasteczku Przyrody Młodzieżowego Domu Kultury (ul. Fabryczna 1/3) w Warszawie.

  Podczas warsztatów dzieci odkryją, co znajduje się w środku odtwarzacza CD, prześledzą drogę muzyki od procesu nagrywania, poprzez tłoczenie aż po jej odtwarzanie. Poznają także cyfrowy język opisu dźwięku oraz dowiedzą się z czego wytwarzane są płyty. Informacje o zasadach zapisów znajduje się na stronie: www.kopernik.org.pl/warsztaty_familijne.php

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Centrum Nauki Kopernik – centrum nauki założone w 2005 w Warszawie, którego celem jest promowanie i popularyzacja nowoczesnej komunikacji naukowej. Zwiedzający mogą poznawać prawa przyrody poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Centrum jest instytucją, powołaną i finansowaną przez Miasto Stołeczne Warszawa, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej. Centrum Nauki Kopernik – centrum nauki znajdujące się przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20 w Warszawie, którego celem jest promowanie i popularyzacja nowoczesnej komunikacji naukowej. Zwiedzający mogą poznawać prawa przyrody poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Centrum jest instytucją, powołaną i finansowaną przez Miasto Stołeczne Warszawa, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej. Robert Firmhofer (ur. 13 sierpnia 1964 w Warszawie) – polski dziennikarz, popularyzator nauki, dyrektor Centrum Nauki "Kopernik" w Warszawie.

  Piknik Naukowy – największa w Europie plenerowa impreza popularyzująca naukę, organizowana przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik. Odbywał się corocznie od 1997 roku na Rynku Nowego Miasta i Podzamczu w Warszawie. Od roku 2010 odbywa się w Parku Marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza na Powiślu. Słoweńska Akademia Nauki i Sztuki (słoweń. Slovenska akademija znanosti in umetnosti, SAZU) jest główną akademią Słowenii, która zajmuje się nauką i sztuką w tym regulowaniem języka słoweńskiego oraz zrzesza grupę najlepszych słoweńskich naukowców i artystów, członków akademii.

  Centrum nauki (oboczne nazwy: muzeum edukacyjne lub muzeum nauki) – instytucja promująca nowoczesną komunikację naukową. Jej celem jest m.in. rozbudzanie zainteresowania nauką w społeczeństwie, inicjowanie debaty na związane z nauka tematy, wspomaganie samodzielnego uczenia się oraz wspieranie systemu szkolnictwa. Światowy Dzień Nauki dla Pokoju i Rozwoju (ang. World Science Day for Peace and Development, WSDPD) – coroczne święto obchodzone 10 listopada przez państwa ONZ, ustanowione na Konferencji Generalnej Organizacji Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury w 2001 roku (Uchwała 31C/20), podkreślające zaangażowanie UNESCO w rozwój i propagowanie nauki oraz realizację podjętych przez nią zobowiązań na Światowej Konferencji na rzecz Nauki (Budapeszt 1999).

  Popularyzacja nauki (popularyzacja wiedzy) – działania mające na celu uprzystępnienie wyników badań naukowych oraz przedstawienie problemów nauki szerokiej publiczności, podejmowane poza systemem szkolnictwa, jako jego uzupełnienie i wzbogacenie. Głównymi formami popularyzacji nauki są publikacje popularnonaukowe w postaci książek oraz publikacje i audycje w prasie, radiu, telewizji i w Internecie. Nauki matematyczno-przyrodnicze to grupa nauk, do której zalicza się nauki przyrodnicze (lub w węższym zakresie definiowania silnie zmatematyzowane ich elementy) oraz matematykę i nauki w stosunku do niej pokrewne.

  Dodano: 19.03.2010. 17:01  


  Najnowsze