• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Niespodzianki naukowe podczas Targów Edukacyjnych PŁ

  15.01.2010. 14:30
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Jak będziemy ubrani w XXI wieku? Czy można utrzymać w ręce kulę ognia? Jak powstaje deszcz? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznają uczestnicy Targów Edukacyjnych i Drzwi Otwartych Politechniki Łódzkiej. Uczelnia zaprasza wszystkich zainteresowanych 15 i 16 stycznia do siedziby Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki (EEIA).

  Jak informuje rzecznik Politechniki Łódzkiej dr Ewa Chojnacka, tegoroczna impreza będzie inna niż zwykle, bo towarzyszy jej Festiwal Studenckich Kół Naukowych. Tradycyjnym stoiskom, przy których będzie się można dowiedzieć o programach studiów i warunkach rekrutacji, będą towarzyszyć liczne i bardzo ciekawe wykłady, warsztaty oraz pokazy.

  "Nasi studenci z różnych Kół Naukowych przygotowali dla swoich młodszych kolegów i koleżanek prawdziwy Festiwal Studenckich Kół Naukowych, a w nim wiele atrakcyjnych propozycji" - dodaje rzeczniczka.

  W ramach spotkań - podzielonych na wykłady, warsztaty i pokazy doświadczeń - uczestnicy dowiedzą się m.in.: czy można utrzymać w ręce kulę ognia, jak powstaje deszcz, czy można chodzić po wodzie albo czy da się zapalić pole magnetyczne.

  Podczas wykładów dr Łukasz Kaczmarek przedstawi wyzwania inżynierii materiałowej, dr Jacek Świniarski opowie o symulacji komputerowych, a dr Marzenna Lesiakowska-Jabłońska o technice na wybiegu, czyli o tym, jak będziemy ubrani w XXI wieku.

  Warsztaty naukowe umożliwią uczniom wykonanie ekokosmetyków i zaprojektowanie własnych strojów. Studenckie Koło Naukowe "Kollaps" przedstawi sposoby wykorzystania biotechnologii w kryminalistyce i poznanie reakcji własnego ciała. Studenci Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki pokażą komputer sterowany wzrokiem oraz opracowane przez siebie gry komputerowe, nauczą również tworzenia własnej strony internetowej. Będzie można skorzystać z warsztatów czerpania papieru i zajęć fizykochemicznych.

  Dzięki pokazom doświadczeń chemicznych uczniowie poznają tajniki nanotechnologii i inżynierii wybuchowej. Dr Piotr Owczarz zaprezentuje niezwykłe własności płynów, a studenci z Koła Naukowego "Ferment" zademonstrują, do czego można wykorzystać celulozę bakteryjną.

  Jak zapowiada rzeczniczka PŁ, spółka chemiczna "AlCaPoNe" zaprosi do chemicznej ruletki. Na stoisku Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności na uczniów czekać będą smakołyki, a nawet wytryśnie tam fontanna czekolady. Będzie można także "złapać drożdże" oraz wyprodukować własne DNA. Centrum Kształcenia Międzynarodowego porwie wszystkich na show "Crazy Science".

  Wszystkie spotkania odbędą się na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki (ul. Stefanowskiego 18/22). W piątek 15 stycznia Targi będą czynne od godz. 11.00 do 16.00, a w sobotę między 9.00 a 15.00.

  Szczegółowy wykaz atrakcji naukowych przygotowanych przez uczelnię można pobrać ze strony: www.p.lodz.pl/main,item5517,wydarzenia_specjalne_index.htm

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie: Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej (EAIiIB) Akademii Górniczo-Hutniczej im. St. Staszica w Krakowie aktualną nazwę przyjął w roku 2012 po restrukturyzacji Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki. Wydział EAIiIB jest kontynuatorem kształcenia na kierunku Inżynieria Biomedyczna w miejsce Międzywydziałowej Szkoły Inżynierii Biomedycznej. Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji (WIEiT) – jeden z 16 wydziałów Akademii Górniczo-Hutniczej im. St. Staszica w Krakowie, powstały w wyniku podziału Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki w 2012 roku. Sławomir Jan Wiak (ur. 14 sierpnia 1948) – polski inżynier, specjalista w zakresie elektrotechniki, modelowania komputerowego i systemów informatycznych, profesor nauk technicznych, dziekan Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej, a od 2012 prorektor ds. edukacji tej uczelni.

  Krystian Kazimierz Andrzej Żymełka (ur. 1946 w Rybniku) - mgr inż. elektryk-automatyk (1970 - Wydział Automatyki Politechniki Śląskiej, specjalność Systemy Kompleksowego Sterowania), dr nauk technicznych - informatyka (1987 - Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej). Waldemar Wójcik (ur. 2 lipca 1949 w Górkach) – profesor nauk technicznych, specjalita z zakresu optoelektroniki, przyrządów kontrolno-pomiarowych, teorii obwodów oraz teorii sterowania. W latach 2006-2012 dziekan Wydziału Elektrotechniki i Informatyki PL. Obecnie (2013) dyrektor Instytutu Elektroniki i Technik Informacyjnych na tym samym wydziale.

  Studencki Festiwal Informatyczny (w skrócie SFI ) – konferencja informatyczna odbywająca się co roku w Krakowie, począwszy od 2005 r. Jest organizowana przez studentów dla studentów, licealistów, pracowników branży IT oraz pasjonatów informatyki i nowinek technicznych. Wykłady i warsztaty prowadzą twórcy technologii informatycznych oraz specjalistami z branży IT – z Polski i ze świata. Organizatorami Studenckiego Festiwalu Informatycznego są studenci czterech krakowskich uczelni: Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Krakowskiej, Uniwersytetu Ekonomicznego oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego zgrupowani w kołach naukowych działających przy wydziałach wyżej wymienionych uczelni. Studencki Festiwal Informatyczny jest inicjatywą non-profit. Uczestnicy nie ponoszą żadnych opłat za udział. Każdorazowo festiwal odbywa się w Krakowie w budynkach uniwersyteckich wymienionych uczelni wyższych. Koło naukowe Nanoin – jedno z pierwszych w Polsce studenckich kół naukowych poświęconych nanoinżynierii. Założone 25 maja 2009 roku na Politechnice Wrocławskiej przy Wydziale Podstawowych Problemów Techniki. Celem koła jest zdobywanie i poszerzanie wiedzy w zakresie nanonauki oraz rozpowszechnianie jej zarówno w środowisku studenckim, jak i poza uczelnią.

  Henryka Danuta Stryczewska (ur. 19 stycznia 1952 w Lublinie) – polska uczona, profesor nauk technicznych, specjalistka z dziedziny elektrotechniki teoretycznej, technologii plazmowych, teorii sygnałów, teorii systemów i urządzeń elektroenergetycznych. Od roku 2012 dziekan Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej. Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej zatrudnia 39 profesorów i doktorów habilitowanych, oraz ponad 200 adiunktów, asystentów i wykładowców. Wydział współpracuje z firmami związanymi z różnymi branżami przemysłu. Dowodem współpracy są liczne wdrożenia przemysłowe pracowników wydziału, udział pracodawców w procesie kształcenia poprzez przyjmowanie studentów na praktyki, wspólne prowadzenie prac dyplomowych, współorganizowanie kursów i szkoleń kończących się uzyskaniem certyfikatu kompetencji.

  Istituto Italiano del Marchio di Qualità (IMQ) – włoski instytut naukowo-badawczy powołany w 1951 roku z inicjatywy głównych krajowych instytucji naukowych i technicznych m.in. Włoskiego Komitetu Elektrotechnicznego, Włoskiej Federacja Elektrotechniki, Elektroniki, Automatyki, Informatyki i Telekomunikacji, Krajowej Agencji Energii Elektrycznej ENEL i Krajowego Stowarzyszenia Przemysłu elektrycznego i elektronicznego ANIE. Siedziba główna znajduje się w Mediolanie.

  Instytut Inżynierii Elektrycznej Uniwersytetu Zielonogórskiego wchodzi w skład Wydziału Elektrotechniki, Informatyki i Telekomunikacji.

  Pawel Zhukowski – specjalista z zakresu informatyki, materiałoznawstwa elektrycznego i elektronicznego oraz techniki wysokich napięć. Od 2003 roku kierownik Katedry Urządzeń Elektrycznych i Techniki Wysokich Napięć Wydziału Elektrotechniki i Informatyki PL. W latach 1996-1999 i 2002-2005 członek Senackiej Komisji ds. Nauki. Wydział Chemiczny Politechniki Łódzkiej – jeden z wydziałów Politechniki Łódzkiej, kształcący w zakresie nauk i technologii chemicznych. Istnieje od początku funkcjonowania Politechniki Łódzkiej, to jest od 1945 r.

  Instytut Informatyki i Elektroniki (IIE) Uniwersytetu Zielonogórskiego – jednostka dydaktyczno-naukowa w składzie Wydziału Elektrotechniki, Informatyki i Telekomunikacji Uniwersytetu Zielonogórskiego. Dzieli się na 3 zakłady i pracownię. Prowadzi działalność dydaktyczną i badawczą związaną z inżynierią komputerową w jej różnych aspektach, systemami informacyjnymi i urządzeniami elektronicznymi. Wydział Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej – jednostka organizacyjna Politechniki Łódzkiej prowadząca działalność naukowo-badawczą oraz dydaktyczną. Siedziba wydziału znajduje się w Łodzi przy ul. Wólczańskiej 213.

  Dodano: 15.01.2010. 14:30  


  Najnowsze