• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Noc z Dawną Medycyną w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu

  12.05.2010. 01:18
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Pokaz obrzędów szamańskich, wizyta w staroegipskiej przychodni i porady lekarzy z przeszłości - to tylko część atrakcji, które 15 maja będą czekały z gości Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. W ramach corocznej akcji "Noc Muzeów" placówka organizuje "Noc z Dawną Medycyną". Noc rozpocznie się o godz. 18.00 i potrwa do 1.00 w nocy.

  Dla dzieci Muzeum zaplanowało warsztaty "Porady medyczne lekarzy z przeszłości", podczas których specjaliści wyjaśnią, jak niegdyś radzono sobie z dolegliwościami zdrowotnymi.

  Dorośli goście palcówki będą mogli wysłuchać wykładów i obejrzeć multimedialne prezentacje przygotowane przez egiptologów, etnologów, podróżników, a nawet lekarzy i fizjoterapeutów.

  O akupresurze i Qi Gong czyli systemie ćwiczeń opowie Konrad Tuszewski - instruktor Qi Gong i mgr rehabilitacji. Tajniki Ajurwedy - starożytnej indyjskiej wiedzy o sposobie na zdrowe życie przybliży Jagoda Watrak - etnolog, podróżnik, znawca kultur i Satnam Nagarwala - Australijczyk urodzony w Indiach, podróżnik i znawca kultur.

  Prezentacje multimedialne będą zaś poświęcone: Józefowi Strusiowi - słynnemu medykowi z Poznania (autorka - mgr Barbara Kirschke z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu); cudownym uzdrowieniom czyli historii sanktuarium Bożego Ciała w Poznaniu" (autorka mgr Katerina Zisopulu-Bleja z Muzeum); epidemiom i chorobom przeszłości (autorka - dr Małgorzata Winiarska-Kabacińska z Muzeum)

  Na "Spacer po zdrowiu i chorobie w Muzeum Archeologicznym" zabierze chętnychprof. dr hab. Anita Magowska z Katedry Historii Nauk Medycznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, a na na pytania dotyczące "Leczenia ciał i dusz w Starożytnym Egipcie" odpowie dr Andrzej Ćwiek. Natomiast Agnieszka Stanik zaprosi spotkanie pt. "Ziołolecznictwo i przyrodolecznictwo w średniowieczu" czyli opowieść, pokaz ziół i medykamentów z nich zrobionych.

  W trakcie Nocy będzie też można odwiedzić "Staroegipską przychodnię" - inscenizację przygotowaną przez Stowarzyszenie Egiptologiczne albo zobaczyć jak leczyli szamani. Inscenizacja obrzędów szamańskich zaprezentują dr Maria Magdalena Kośko z Instytutu Wschodniego UAM i Andrzej Karpiński - aktor, antropolog, performer, artysta plastyk.

  Jak tłumaczą na stronie internetowej przedstawiciele Muzeum Archeologicznego, idei tegorocznej przyświeca przeświadczenie, że od zarania swego istnienia człowiek dbał o swoje zdrowie i życie. Od samego początku ludzie korzystali też z bogactwa otaczającego ich świata, pełnego ziół i roślin leczniczych. Często w dawnych społecznościach ludzkich funkcję lekarza pełnił szaman, kapłan, mędrzec czy uzdrowiciel, który pomagał również dzięki swej zdolności pośredniczenia ze światem duchowym, który miał mieć niebagatelny wpływ na stan zdrowia.

  Organizatorzy wracają uwagę, że obecnie powszechne jest sięganie po inne niż klasyczne metody leczenia, odwołujące się do doświadczeń sięgających zamierzchłych czasów. Popularne stają się również ćwiczenia i praktyki mające na celu utrzymanie doskonałej kondycji fizycznej i psychicznej, nawiązujące do liczących sobie tysiące lat technik medytacji, gimnastyki czy sztuki kulinarnej. "Właśnie dlatego zaprezentowany będzie urozmaicony program ukazujący przenikanie się dawnych wierzeń i dzisiejszych praktyk" - wyjaśniają.

  Szczegółowy program imprezy jest dostępny tutaj. SZZ

  PAP - Nauka w Polsce

  agt/ kap/


  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  Wielkopolskie Muzeum Wojskowe - muzeum wojskowe zlokalizowane w Poznaniu, na Starym Rynku 9, w obrębie bloku zabudowy śródrynkowej. Jest oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu. Pracownia-Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Poznaniu – muzeum biograficzne poświęcone Józefowi Ignacemu Kraszewskiemu, zlokalizowane w Poznaniu, na ul. Wronieckiej 14. Stanowi oddział Biblioteki Raczyńskich. Muzeum Uniwersytetu Medycznego – dawne Muzeum Polskiej Wojskowej Służby Zdrowia (w skrócie MuzeUM Polskiej Wojskowej Służby Zdrowia lub MuzeUM, inna nazwa – Muzeum Historii Medycyny UM) – muzeum w Łodzi poświęcone historii medycyny i Polskiej Wojskowej Służby Zdrowia oraz polskiego szkolnictwa wojskowo-medycznego. Funkcjonuje przy Zakładzie Historii Nauk i Medycyny Wojskowej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

  Muzeum Komunikacji Miejskiej w Poznaniu – placówka muzealna zlokalizowana na terenie zajezdni tramwajowej przy ulicy Głogowskiej w Poznaniu. Muzeum wirtualne, muzeum, w którym wykorzystuje się najnowsze technologie informacyjne w celu prezentacji zbiorów. Wirtualne muzeum może być częścią muzeum tradycyjnego (np. w postaci witryny internetowej) lub jednostką niezależną, istniejącą tylko w cyberprzestrzeni. W przypadku muzeów tradycyjnych, wirtualne muzeum jest metodą na dotarcie do szerszej liczby zwiedzających. Osoby zainteresowane określoną dziedziną mogą zapoznać się ze zbiorami i w ten sposób zostać zachęcone do odwiedzenia muzeum tradycyjnego. Z kolei osoby, które już odwiedziły dane muzeum tradycyjne, mogą wykorzystać muzeum wirtualne jako źródło wiedzy poszerzając informacje uzyskane podczas wizyty. Również dzięki wirtualnym wystawom, muzeum może zaprezentować swoje zbiory osobom, które nie są w stanie zwiedzić muzeum tradycyjnego: niepełnosprawnym lub osobom mieszkającym daleko do siedziby muzeum.

  Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu – muzeum instrumentów muzycznych w Poznaniu, jedyne tego rodzaju i tej wielkości w Polsce, trzecie co do wielkości w Europie, mieści się na Starym Rynku w trzech zabytkowych kamienicach (w tym w Kamienicy Grodzickich). Jest oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu. Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza - muzeum biograficzne poświęcone Henrykowi Sienkiewiczowi, zlokalizowane w Poznaniu, na Starym Rynku 84 (róg ul. Zamkowej). Stanowi oddział Biblioteki Raczyńskich.

  Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu – muzeum, którego historia sięga początków XX wieku. Oddziałami muzeum są Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie oraz Muzeum Sztuki Współczesnej. Muzeum co roku uczestniczy w Nocy Muzeów. Muzeum Martyrologii Wielkopolan – muzeum martyrologiczne, zlokalizowane w Poznaniu, na terenie dawnego Fortu VII (Colomb) przy Alei Polskiej (część obiektu). Stanowi oddział Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych w Poznaniu.

  Muzeum Narodowe w Poznaniu (MNP) – muzeum sztuki w Poznaniu, narodowa instytucja kultury, założone w 1919 jako Muzeum Wielkopolskie w Poznaniu, od 1950 nosi obecną nazwę; wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów (nr 80) w 2005.

  Gdyńskie Muzeum Motoryzacji – muzeum w Gdyni-Chyloni, będące prywatną inicjatywą właściciela i mające na celu gromadzenie i ekspozycję zabytkowych samochodów i motocykli. Muzeum czynne jest od poniedziałku do soboty w godz. 9.00–17.00. Przez trzy lata istnienia muzeum odwiedziły 32 tys. zwiedzających.

  Galeria Malarstwa i Rzeźby Muzeum Narodowego w Poznaniu – oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu, jedna z największych kolekcji malarstwa w Polsce. Mieści się w Poznaniu przy ul. Marcinkowskiego 9. Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu – muzeum gromadzące szeroko rozumiane dzieła sztuki religijnej i przedmioty świadczące o duchowości człowieka. Jedna z najstarszych tego typu instytucji w kraju i jedna z pierwszych placówek muzealnych w Poznaniu.

  Dodano: 12.05.2010. 01:18  


  Najnowsze