• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nowa wystawa w Muzeum Śląska Opolskiego

  29.12.2009. 09:31
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Zmodernizowaną i poszerzoną wystawę prezentującą najstarsze dzieje Opolszczyzny od ok. 300 tys. lat wstecz do czasów wczesnego średniowiecza można obejrzeć w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu. Ekspozycja ukazuje w przejrzysty sposób zmiany, które zachodziły we wszystkich dziedzinach życia w epokach: kamienia, brązu i żelaza.

  Oryginalne zabytki archeologiczne są głównym źródłem przekazu o formach osadnictwa, budowie domów, zdobywaniu pożywienia i surowców, z których wytwarzano przedmiotu codziennego użytku, broń czy ozdoby, a także o elementach kultury duchowej.

  Pierwszą stałą ekspozycję zatytułowaną "Pradzieje i wczesne średniowiecze Opolszczyzny" otwarto w Muzeum Śląska Opolskiego w 1991 roku. Obecną przeniesiono do nowo wybudowanego pawilonu wystawienniczego, gdzie jest prezentowana w zmienionej aranżacji opracowanej przez artystę-plastyka Krzysztofa Burnatowicza. Autorkami scenariusza wystawy są Elwira Holc i Ewa Matuszczyk " kustoszki z Działu Archeologicznego Muzeum.

  W porównaniu z poprzednią ekspozycją uaktualniono zawartość merytoryczną wystawy. By lepiej przedstawić życie społeczeństw zamieszkujących teren obecnej Opolszczyzny w pradziejach i początkach wczesnego średniowiecza użyto m.in. nowoczesnych technik multimedialnych.

  W 7 infokioskach są prezentowane animacje i krótkie filmy przedstawiające m.in. technikę wyrobu różnych przedmiotów codziennego użytku, broni czy ozdób. Muzealnicy planują systematycznie wzbogacać ich merytoryczną zawartość.

  Nowym elementem ekspozycji są także 2 interaktywne stanowiska multimedialne. W pierwszym z nich umieszczono aranżację jaskini zamieszkałej przez człowieka neandertalskiego, natomiast w drugim - za pomocą czytnika kodów kreskowych umieszczonych na kopiach zabytków i różnych produktach - zwiedzający mogą uzyskać informacje dotyczące funkcji, historii, miejsca odkrycia, sposobu wytwarzania itp.

  Prezentowane są również rekonstrukcji narzędzi, broni, ozdób i wybranych naczyń, które umożliwią poznanie sposobu oprawy czy funkcji zachowanych fragmentarycznie przedmiotów z różnych okresów.

  Wystawę wzbogacają repliki trzech unikatowych zespołów zabytków, które zostały odkryte na terenie Opolszczyzny i znajdują się w zbiorach wrocławskiego Muzeum Archeologicznego - tzw. skarb z Pilszcza, skarb brązowych wyrobów importowanych z Woskowic Małych oraz wyposażenie tzw. grobu książęcego z Opola " Gosławic.

  Ekspozycję przygotowano wykorzystując bogate zbiory Działu Archeologicznego Muzeum Śląska Opolskiego oraz Muzeum Archeologicznego we Wrocławiu (oddział Muzeum Miejskiego we Wrocławiu - pozyskane w toku archeologicznych prac badawczych wielu pokoleń śląskich archeologów, prowadzonych na terenie obecnego województwa Opolskiego, również przed 1945 r.

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Świętej Anny – muzeum położone w wsi Góra Świętej Anny. Stanowi oddział Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu. Muzeum Miejskie w Siemianowicach Śląskich – muzeum dotyczące historii Śląska i miasta Siemianowice Śląskie. Znajduje się ono w XVII-wiecznym spichlerzu, w Zespole Pałacowo-Parkowym. Muzeum organizuje wystawy stałe i tymczasowe, a także seminaria oraz spotkania o charakterze naukowo-oświatowym. Muzeum im. Orła Białegomuzeum regionalne w Skarżysku-Kamiennej w województwie świętokrzyskim, utworzone w 1969 r. Poza ekspozycją w budynku muzealnym obejmuje prawie 2 ha ekspozycji plenerowej, na której wystawiony jest głównie sprzęt wojskowy. Jest to jedna z największych kolekcji militariów w Polsce, zawierająca wiele unikatowych eksponatów. Poza ekspozycją stałą, prezentowane są także wystawy okresowe, głównie związane z regionem.

  Muzeum Nordyckie (szw. Nordiska museet) – muzeum historii kultury znajdujące się w Sztokholmie na wyspie Djurgården. Założone w 1873 w celu udokumentowania historii kultury Szwecji od 1520 do czasów współczesnych. Powstało z inicjatywy Artura Hazeliusa, który założył rownież Skansen. Obecny gmach muzeum, zaprojektowany przez Isaka Gustafa Clasona otwarto w 1907. W zbiorach muzeum jest ponad 1 500 000 eksponatów: ubiorów, biżuterii, przedmiotów codziennego użytku, mebli, zabawek, a także odtworzonych dawnych pomieszczeń mieszkalnych. Muzeum Nordyckie jest największym muzeum historii kultury w Szwecji. Muzeum Farmacji Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu – muzeum farmacji utworzone w listopadzie 2011, mieszczące się we Wrocławiu przy Kurzym Targu w XIII-wiecznej kamienicy znanej obecnie pod nazwą Dom Śląskiego Aptekarza.

  Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu – muzeum założone w 1964 w Łambinowicach (niem. Lamsdorf) w celu dokumentowania i badania losów jeńców wojennych w czasie II wojny światowej, zabezpieczenia pozostałości po obozach jenieckich, które funkcjonowały w Lamsdorf w czasie wojny francusko-pruskiej, pierwszej oraz II wojny światowej i upamiętnienia zmarłych tam osób. Pierwotnie jako oddział Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, jednak już w 1965 stało się samodzielnym Muzeum Martyrologii Jeńców Wojennych w Łambinowicach (od 1973 Muzeum Martyrologii i Walki Jeńców Wojennych w Łambinowicach, od 1984 obecna nazwa). Muzeum Przyrodnicze we Wrocławiu, Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Wrocławskiego – muzeum przyrodnicze we Wrocławiu założone przez prof. Johanna Ludwiga Christiana Gravenhorsta.

  Muzeum Archidiecezjalne we Wrocławiu - muzeum założone w 1898, jedno z najstarszych muzeów archidiecezjalnych w Polsce; gromadzi m.in. bogaty i rzadki zbiór zabytków starożytnych i gotyckich głównie z czasów piastowskich Śląska. Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie – muzeum, którego zbiory są związane z polskim wczesnym średniowieczem oraz z historią Gniezna i okolic. Siedziba znajduje się w budynku wzniesionym w latach 1970-1978. Muzeum powstało w roku 1956 jako Gnieźnieński Oddział Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. W 1973 r. zostało przekształcone w samodzielną jednostkę, która od marca 1983 nosi nazwę Muzeum Początków Państwa Polskiego. Gromadzi eksponaty archeologiczne, kultury materialnej od średniowiecza do czasów współczesnych, sztukę, zabytki i archiwalia związane z historią Gniezna. Księgozbiór muzeum liczy ponad 17 tysięcy pozycji.

  Muzeum Historii Naturalnej w Ogrodzieńcu – zamknięte muzeum, które mieściło się przy ulicy Elizy Orzeszkowej w starej willi pierwszych właścicieli cementowni Wiek. Posiadało ekspozycję muszli, skamieniałosci, motyli, owadów i minerałów. W muzeum znajdowały się również wierne repliki szkieletów dinozaurów. Obok muzeum mieścił się sklep z kolekcjami skamieniałości.

  Gdyńskie Muzeum Motoryzacji – muzeum w Gdyni-Chyloni, będące prywatną inicjatywą właściciela i mające na celu gromadzenie i ekspozycję zabytkowych samochodów i motocykli. Muzeum czynne jest od poniedziałku do soboty w godz. 9.00–17.00. Przez trzy lata istnienia muzeum odwiedziły 32 tys. zwiedzających.

  Muzeum wirtualne, muzeum, w którym wykorzystuje się najnowsze technologie informacyjne w celu prezentacji zbiorów. Wirtualne muzeum może być częścią muzeum tradycyjnego (np. w postaci witryny internetowej) lub jednostką niezależną, istniejącą tylko w cyberprzestrzeni. W przypadku muzeów tradycyjnych, wirtualne muzeum jest metodą na dotarcie do szerszej liczby zwiedzających. Osoby zainteresowane określoną dziedziną mogą zapoznać się ze zbiorami i w ten sposób zostać zachęcone do odwiedzenia muzeum tradycyjnego. Z kolei osoby, które już odwiedziły dane muzeum tradycyjne, mogą wykorzystać muzeum wirtualne jako źródło wiedzy poszerzając informacje uzyskane podczas wizyty. Również dzięki wirtualnym wystawom, muzeum może zaprezentować swoje zbiory osobom, które nie są w stanie zwiedzić muzeum tradycyjnego: niepełnosprawnym lub osobom mieszkającym daleko do siedziby muzeum. Muzeum Historyczne – jeden z sześciu oddziałów Muzeum Miejskiego Wrocławia. Wraz z Muzeum Sztuki Medalierskiej mieści się w dawnym pałacu królewskim (Spätgenów) we Wrocławiu.

  Muzeum Narodowe we Wrocławiu – jedno z głównych muzeów Wrocławia, kontynuujące tradycję niemieckich muzeów, istniejących w mieście od XIX wieku. Zbiory muzeum obejmują przede wszystkim malarstwo i rzeźbę, ze szczególnym uwzględnieniem sztuki Śląska. Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie jest oddziałem Muzeum Kolejnictwa w Warszawie i uzyskało status muzeum w 1984, ekspozycję otwarto w 1986. Muzeum mieści się w siedzibie dawnej Powiatowej Kolei Sochaczewskiej uruchomionej w 1922. Zbiory zaczęto gromadzić 10 lat wcześniej, a obecnie liczą one ponad 200 jednostek z czego około 145 znajduje się na ekspozycji.

  Muzeum Gazownictwa w Paczkowie - mieści się w Paczkowie przy ulicy Pocztowej 6. Muzeum zostało utworzone w byłej gazowni w listopadzie 1991 roku i stanowi jedyny w Polsce obiekt, gdzie w całości zachowały się urządzenia do produkcji gazu miejskiego. Muzeum to obecnie dynamiczna i różnorodna ekspozycja, oddająca tempo zmian i szybkość technologicznego rozwoju gazownictwa. Przedmiotem ekspozycji jest stara architektura przemysłowa, zabytkowy ciąg produkcyjny oraz zbiory eksponatów związanych z gazownictwem.

  Dodano: 29.12.2009. 09:31  


  Najnowsze