• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nowoczesne komputery i projektory w planetarium olsztyńskim

  22.11.2011. 00:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W olsztyńskim planetarium montowany jest zestaw najnowocześniejszych komputerów i projektorów. Dzięki nim u oglądających projekcje widzów, powstanie wrażenie podróży na inne planety i w odległe obszary galaktyki. 

  Pierwsze pokazy z użyciem nowoczesnego sprzętu zaplanowano w styczniu, a oficjalne zaprezentowanie widzom cyfrowego zestawu odbędzie się 19 lutego 2012 roku w 539. urodziny Mikołaja Kopernika - poinformował PAP dyrektor placówki Jacek Szubiakowski.

  Obecnie montowany jest tak zwany klaster (zestaw) komputerów i sprzężonych z nim projektorów, niezbędnych by pokazywać nowoczesny, cyfrowy obraz.

  Jak powiedział dyrektor Szubiakowski sprzęt zamontowany w olsztyńskim planetarium pozwoli na wirtualną podróż w kosmosie. Do tej pory widzowie oglądali niebo z pozycji naszej planety, widzowie byli "jakby uwięzieni na Ziemi". Nowy sprzęt zapewni u widzów wrażenie oderwania się od Ziemi i podróży na inne planety i w inne obszary galaktyki.

  Nowoczesne projektory pokażą zaś wygląd nieba pod kopułą planetarium tak jak wyglądało ono w rzeczywistym czasie. Dotychczas projekcje w takim systemie wyświetlane są jedynie w warszawskim Centrum Nauki Kopernik.

  W czasie modernizacji zmienia się także wyposażenie olsztyńskiego obserwatorium zlokalizowanym niedaleko planetarium. Montowana jest winda, która umożliwi osobom niepełnosprawnym samodzielny wjazd na taras obserwacyjny znajdujący się na szóstym poziomie. Ustawiane są także infokioski, dzięki którym widz będzie mógł znaleźć interesujące go informacje z astronomii.

  Zamontowanie systemu cyfrowego odtwarzania obrazu jest najważniejszą częścią modernizacji, którą od pewnego czasu przechodzi olsztyńskie planetarium. W ramach tego projektu już odnowiono i nieco przebudowano hol budynku, oświetlone ma zostać obserwatorium ale - jak podkreślał Szubiakowski - zamontowanie cyfrowego odtwarzania obrazu będzie najważniejszym elementem modernizacji. Całość kosztuje 2,7 mln z czego 1,7 mln pochodzi z RPO na lata 2007-2013.

  PAP - Nauka w Polsce

  ali/ mlu/ tot/ bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu – planetarium, którego oficjalna nazwa w momencie otwarcia brzmiała: Ludowe Obserwatorium Astronomiczne i Planetarium (LOAiP), zostało powołane w 1964 roku, uchwałą Walnego Zjazdu Delegatów Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii w Krakowie. Istniało wówczas w Polsce tylko jedno duże Planetarium Śląskie w Chorzowie. Planetarium – obiekt lub urządzenie służące do odtwarzania wyglądu nieba w różnych szerokościach geograficznych oraz ruchów ciał niebieskich, a także zespół urządzeń i obiektów przeznaczonych do nauczania i popularyzacji astronomii. Planetarium Zeissa w Jenie (Niemcy), Zeiss-Planetarium – najstarsze nieprzerwanie działające planetarium na świecie. Jego budowę rozpoczęto jesienią 1924 r. Planetarium zaprojektowali Hans Schlag (1890–1970) i Johannes Schreiter (1872–1957). Kopułę stanowi żelazno-betonowa konstrukcja utworzona z blisko 8000 metalowych prętów różnej długości. Wewnętrzna średnica kopuły, będąca ekranem na którym wyświetlane są gwiazdy, ma średnicę 23 metrów. Planetarium otwarto 18 lipca 1926 roku.

  Planetarium projektor – urządzenie służące do pokazu ciał niebieskich i ich ruchu na kopule planetarium. Projektor także bywa nazywany planetarium. Mniejsze projektory służą do wyświetlania na kopule ruchów gwiazd, Słońca, Księżyca, planet i różnych mgławic. Większe projektory mogą pokazywać ruchy większych ilości gwiazd i i komet. Pierwotnie do pracy na sufitach planetariów wykorzystywano ekran OMNIMAX MOVIE (znany także jako IMAX DOME). Projektor gwiazdowy, projektor planetaryjny – urządzenie służące do pokazu ciał niebieskich i ich ruchu na kopule planetarium. Projektor także bywa nazywany planetarium. Mniejsze projektory służą do wyświetlania na kopule ruchów gwiazd, Słońca, Księżyca, planet i różnych mgławic. Większe projektory mogą pokazywać ruchy większych ilości gwiazd i i komet. Pierwotnie do pracy na sufitach planetariów wykorzystywano ekran OMNIMAX MOVIE (znany także jako IMAX DOME).

  Planetarium Śląskie – największe i najstarsze planetarium i obserwatorium astronomiczne w Polsce. Zostało założone 4 grudnia 1955 roku w ówczesnym Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku (obecnie nazywany również Parkiem Śląskim) położonym w Chorzowie. Zeiss projektor – jeden z projektorów planetarium produkowany przez firmę Carl Zeiss. Stosowany do wyświetlania gwiazd i innych obiektów astronomicznych podczas seansów na kopule planetarium. Z reguły jest on duży i skomplikowany.

  Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Arego Sternfelda w Łodzi – planetarium i obserwatorium astronomiczne przy ulicy Pomorskiej 16 w Łodzi, założone 1 września 1984 roku. Planetarium w Kijowie – planetarium w Kijowie, na Ukrainie. Jest to jedno z największych planetariów w krajach WNP (byłego Związku Radzieckiego). Zostało otwarte w dniu 1 stycznia 1952 roku z inicjatywy naukowca-astronoma Sergija Wseichswiatskiego (1905-1984). Planetarium ma kopułę o średnicy 23,5 m średnicy i 320 miejsc.

  C2A (Computer Aided Astronomy) – symulator planetarium dla systemu Microsoft Windows. Program pozwala na sterowanie teleskopem za pomocą sterownika ASCOM.

  Planetarium w Olsztynie – drugie co do wielkości planetarium w Polsce zlokalizowane przy al. Piłsudskiego w Olsztynie.

  Planetarium w Belgradzie − jedno z dwóch serbskich planetariów. Utworzone i zarządzane przez Towarzystwo Astronomiczne imienia Ruđera Boškovića. Działa od 1969 (oficjalne otwarcie w 1970). Adler Planetarium (pełna oficjalna nazwa Adler Planetarium and Astronomy Museum) – planetarium i muzeum astronomiczne w Chicago, Illinois. Powstało w 1930 roku i znajduje się przy ulicy Lake Shore Drive, na brzegu jeziora Michigan. Zajmuje powierzchnę ponad 3000 .

  Orbitarium – dział Planetarium im. Władysława Dziewulskiego w Toruniu. Otwarte w 2005 roku, mieści się w jednej z sal Planetarium, tematycznie jest związane z misją sondy Cassini-Huygens. TIT Budapesti Planetàrium - planetarium w Budapeszcie, mieszczące się w Népliget, założone w 1977. W latach 1980–2010 mieścił się w nim Lasertheater.

  TIT Budapesti Planetàrium - planetarium w Budapeszcie, mieszczące się w Népliget, założone w 1977. W latach 1980–2010 mieścił się w nim Lasertheater. Narodowe Centrum Kosmiczne (ang. National Space Centre) - muzeum kosmiczne położone w Wielkiej Brytanii w mieście Leicester. Otwarte 30 czerwca 2001 r. Jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych Wielkiej Brytanii. Muzeum poświęcone nauce o kosmosie i astronomii. Centrum składa się z sześciu głównych galerii i wystaw. Atrakcją muzeum jest DIGISTAR 3 kino, planetarium. W środku znajduje się sklep z pamiątkami oraz restauracja, która znajduje się pod dwoma dyszami rakiet Blue Streak i PGM-17 Thor.

  (8447) Cornejo - planetoida z grupy pasa głównego asteroid okrążająca Słońce w ciągu 3 lat i 142 dni w średniej odległości 2,26 j.a. Została odkryta 16 lipca 1974 roku w Obserwatorium Féliksa Aguilara przez zespół El Leoncito Station. Nazwa planetoidy pochodzi od Antonio Cornejo (ur. 1930), założyciela i przez ponad 30 lat dyrektora planetarium Galileo Galilei w Buenos Aires. Przed nadaniem nazwy planetoida nosiła oznaczenie tymczasowe (8447) 1974 OE. Andrzej Sylwester Pilski (ur. w 1953) – polski astronom, kierownik Planetarium Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku.

  Dodano: 22.11.2011. 00:19  


  Najnowsze