• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nowy cykl wykładów w Warszawskim Domu Spotkań z Historią

  22.09.2010. 00:20
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  "Mięso w PRL-u" - to pierwsze spotkanie w autorskim cyklu prof. Jerzego Kochanowskiego, zatytułowanym "PRL bocznymi drzwiami". Wykład odbędzie się 23 września w Domu Spotkań z Historią w Warszawie. W programie wieczoru pokaz kronik i fragmentów filmów fabularnych z epoki.

  Jak zapowiadają organizatorzy, gospodarz cyklu, badacz i popularyzator dziejów Polski powojennej prof. Kochanowski będzie co miesiąc eksplorował różne przestrzenie nieoficjalnej rzeczywistości PRL-u. Zaplanowano m.in. dyskusję na temat czarnego rynku, turystyki zarobkowej oraz socjalistycznej dyplomacji i dyplomatów.

  Początek najbliższego spotkania o godz. 18.00.

  PAP - Nauka w Polsce

  esz/ agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Sezon NHL 2013/2014 będzie 96. sezonem gry National Hockey League, a 97. jej działalności. Pierwsze mecze sezonu odbędą się 1 października 2013 roku. W tym dniu odbędzie się trzy spotkania. Drugi sezon z rzędu nie odbędą się spotkania w Europie, również NHL All-Star Game nie odbędzie się w zamian zawodnicy ligi NHL będą uczestniczyć w turnieju olimpijskim w Soczi. Hokeiści wrócą na tafle w Ameryce 26 lutego. 1 stycznia odbędzie się NHL Winter Classic, który został przełożony z powodu lokautu. Dodatkowo obędzie się jeszcze pięć innych spotkań na otwartych stadionach w ramach NHL Stadium Series oraz Heritage Classic. Sezon zasadniczy zakończy się 13 kwietnia 2013 roku. Strukturalizacja relacji pracy z podopiecznym – podczas pracy z podopiecznym stosuje się strukturyzacje pracy, polegającą na ustaleniu częstotliwości i długości trwania spotkań, ogólnego planu dotyczącego czasu trwania pracy nad problemem, wskazanie miejsca spotkań. Przy ustalaniu klient powinien mieć duży wpływ na to gdzie każde kolejne spotkanie się odbędzie. 70. rocznica Powstania w Getcie Warszawskim – uroczyste obchody powstania w getcie warszawskim w kwietniu i maju 2013. Organizatorami obchodów byli: Miasto Stołeczne Warszawa, Dom Spotkań z Historią, Muzeum Historii Żydów Polskich oraz Muzeum Powstania Warszawskiego. Honorowy Patronat nad obchodami 70. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

  Rozgrywki I ligi żużowej w sezonie 2006 rozpoczęły się 9 kwietnia 2006, a zakończyły 24 września. W lidze wystąpiło 7 zespołów, które w rundzie zasadniczej rozegrały 14 kolejek po 3 spotkania (łącznie 42 spotkań). Następnie na podstawie tabeli dokonano podziału na grupę mistrzowską (pierwsze cztery zespoły z tabeli) i spadkową (pozostałe trzy). W grupie mistrzowskiej rozegrano 6 kolejek po 2 spotkania, a w spadkowej 6 kolejek po 1 spotkanie (łącznie 18 spotkań). Ocaleni z Mauthausen – pierwsza książka z serii Historia Mówiona, stanowiąca montaż fragmentów relacji ponad stu osób, które były więźniami niemieckich obozów koncentracyjnych Mauthausen-Gusen. Została wydana przez Dom Spotkań z Historią i Ośrodek KARTA, opracowana i opatrzona wstępem przez Katarzynę Madoń-Mitzner.

  Konferencja naukowa – spotkanie grupy naukowców, praktyków i osób zainteresowanych pewnym działem nauki. W ramach spotkania referowane są wyniki badań naukowych lub odbywa się seria krótkich wykładów monograficznych i dyskusji na określony temat. Konferencje, obok publikacji, są jedną z dwóch podstawowych form prezentowania i dyskutowania wyników badań naukowych. Wystąpienia na konferencjach naukowych, w których prezentuje się swoje wyniki badań są nazywane prezentacjami, komunikatami, doniesieniami wstępnymi, referatami. Materiały konferencji mogą być publikowane. Aleksy Deruga (ur. 1909, zm. 1981) - polski historyk dziejów nowożytnych i dyplomacji, badacz dziejów Kościoła Prawosławnego w Polsce. W latach 1915-1918 przebywał w Rosji. W okesie 1930-1934 studiował historię na USB, uczeń Stanisława Kościałkowskiego. Od 1934 zatrudniony w Instytucie Naukowo-Badawczym Europy Wschodniej w Wilnie. Doktorat 1939 pod kierunkiem Kościałkowskiego. Od 1939 zatrudniony w Bibliotece Uniwersyteckiej w Wilnie. Od 1940 roku do sierpnia 1941 nauczyciel, następnie kierownik gimnazjum, słuchacz Niedzielnego Uniwersytetu Marksizmu-Leninizmu oraz seminarium marksistowskiego prowadzonego przez S. Jędrychowskiego. W czasie okupacji niemieckiej pracował jako urzędnik. Po zajęciu Wilna przez Armię Czerwoną współzałożyciel ZPP w Wilnie. Od października 1945 w Polsce. Do 1946 roku był zatrudniony w Wojewódzkim Urzędzie Informacji i Propagandy w Bydgoszczy. Od 1946 r. dyrektor PAP, jednocześnie wykładowca Akademii Nauk Politycznych. Od lutego 1946 członek PPR/PZPR. Od 1951 wykładał w Szkole Głównej Służby Zagranicznej.

  Józef Skrzypek (ur. 17 września 1905 w Krystopolu na Ukrainie, zm. 29 czerwca 1974 w Warszawie) - polski historyk, mediewista, badacz dziejów prasy. Studiował historię na UJK we Lwowie. Doktorat w 1932 na podstawie pracy Zygmunt Luksemburczyk i jego polityka wobec Mołdawii, Wołoszczyzny i Turków (opiekun Stanisław Zakrzewski). Od 1936 pracuje w Instytucie Historii Najnowszej w Warszawie. Sekretarz redakcji pisam "Niepodległość". W okresie powojennym zajmował sie historią XIX i XX wieku. W latach 1946-1949 wykładał w Akademii Nauk Politycznych. Działacz PPS, od1948 PZPR. Po habilitacji na UMK w Toruniu (1949) wykładowca WSP w Warszawie. Docent od 1955 roku, profesor nadzwyczajny PAN od 1959. Długoletni kierownik Pracowni Historii Czasopiśmiennictwa Polskiego XIX i XX wieku. Profesor zwyczajny - 1967. Redaktor pisma "Rocznik Historii Czasopiśmiennictwa Polskiego. Autor artykułów o tematyce mediewistycznej, bibliografii, pismach polskich w USA. 17. edycja turnieju Kajotbet Hockey Games została rozegrana w dniach 26-29 kwietnia 2012 roku. Wzięło w nim udział cztery reprezentacje:Czech, Szwecji, Finlandii i Rosji. Każdy zespół rozegra po trzy spotkania, a łącznie odbędzie się sześć spotkań. Pięć spotkań odbędzie się w hali Kajot Arena w Brnie, jeden mecz rozegrano się w hali Jubileuszowy Pałac Sportu w Petersburgu.

  Benedykt Teodor Dytrych (ur. 12 września 1914 w Nowe Soli, zm. 23 kwietnia 1995 w Londynie) – polski historyk emigracyjny, badacz dziejów nowożytnych. Po 1945 roku pozostał na emigracji. Habilitował się i wykładał historię na Polskim Uniwersytecie na Obczyźnie.

  Pieśń świętojańska o Sobótce – cykl dwunastu pieśni Jana Kochanowskiego. Wydany po śmierci poety w 1586 roku nakładem Drukarni Łazarzowej razem z Pieśniami księgi dwoje. Powstanie cyklu przypada na czarnoleski okres twórczości Kochanowskiego: wskazywano na lata 1567–1568 lub 1570–1579.

  Krakowskie Otwarte Spotkania Artystyczne (KOSA) – cykl multisensorycznych spotkań ze sztuką z udziałem interesujących (często niszowych), przedstawicieli różnych dziedzin twórczości. Główną ideą spotkań jest dialog między ludźmi sztuki oraz wspólna realizacja syntetycznych projektów artystycznych. Sonea matka Lorkina – postać fikcyjna, główna bohaterka cyklu Trylogia Czarnego Maga autorstwa australijskiej pisarki Trudi Canavan. Poznajemy ją jako ubogą mieszkankę slumsów. Wychowywana jest przez jedyną krewną swojej matki, ciotkę Jonnę i jej męża Ranela. Jej matka zmarła, gdy Sonea była jeszcze dzieckiem, natomiast ojciec nie interesował się jej losem. Ostatni raz spotkała się z nim, gdy miała sześć lat. Na początku cyklu poznajemy ją jako drobną szesnasto/siedemnasto-latkę, o ciemnych oczach, ciemnych krótkich włosach oraz wysokim i cichym głosie.

  Anna Kutrzeba-Pojnarowa (ur. 4 maja 1913 w Krakowie, zm. 29 kwietnia 1993 w Warszawie) – etnograf. Prof. zw. dr. Wykładała na Uniwersytecie Warszawskim, zajmowała się m.in. historią polskiej etnografii. Janina Dziukowa z domu Grzymałowska (ur. 1927, zm. 17 października 2013) – polski radiolog, prof. dr hab., nestorka powojennej radiodiagnostyki onkologicznej w Polsce, twórczyni i kierowniczka Zakładu Radiodiagnostyki Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie na warszawskim Ursynowie.

  Tabor Domu Tańca – odbywający się latem w jednej z miejscowości Polski centralnej tygodniowy cykl warsztatów, wykładów, koncertów i potańcówek z muzyką ludową danego regionu. Wzorowany jest na letnich taborach węgierskich domów tańca. Uczestnicy taboru przyjeżdżają aby wspólnie przez kilka dni grać, tańczyć i uczyć się od zaproszonych muzykantów, śpiewaczek i tancerzy wiejskich.

  Dodano: 22.09.2010. 00:20  


  Najnowsze