• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • O dawnych sposobach podróżowania na konferencji w Warszawie

  14.09.2010. 00:53
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Podróżowaniu w średniowieczu i czasach nowożytnych będzie poświęcona konferencja, którą w dniach 27-28 września organizuje w Warszawie Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk i Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie.

  Podczas spotkania pt. "Samotrzeć, w kompanii czy z orszakiem? Podróżowanie w średniowieczu i czasach nowożytnych", będzie mowa m.in. o oprawach uroczystych wjazdów biskupich w średniowieczu, podróżach polskich królowych w XV w., włóczęgostwie kleru w świetle ustawodawstwa synodalnego metropolii gnieźnieńskiej i podróżach opatów kluniackich X-XII wieku.

  Uczestnicy konferencji dowiedzą się również, jak wyglądało podróżowanie w husyckich Czechach, jakie funkcje spełniał pierwszy atlas "podróżnego" ("Itinerarium Orbis Christiani" 1579-1580). Poza tym, zostaną omówione podróże Rosjan po Europie Zachodniej w ostatnich latach XVII wieku i podróżowanie w XVIII-wiecznej Wirginii.

  Początek obrad o godz. 9.30, w siedzibie Instytutu (al. Solidarności 105).

  Więcej informacji na stronie: www.iaepan.edu.pl

  PAP - Nauka w Polsce, ESZ

  agt/bsz


  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  Ratusz w Krakowie (istniejący w latach ok. 1300–1820) – budowla wzniesiona na przełomie XIII i XIV wieku, dziś nieistniejąca, jedna z najstarszych w Polsce siedzib władz miejskich w średniowieczu i czasach nowożytnych. Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania im. Stanisława Leszczyckiego PAN (IGiPZ PAN) – instytut naukowy Polskiej Akademii Nauk powstały w 1952 początkowo jako "Instytut Geografii PAN". W 1974 zmienił nazwę na "Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN", zaś w 1998 otrzymał imię Stanisława Leszczyckiego. Główna siedziba instytutu mieści się w Warszawie przy ul.Twardej 51/55. Tadeusz Baczko (ur. 1948 w Warszawie) – profesor nauk ekonomicznych, pracownik naukowy Instytutu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Profesor Wyższej Szkoły Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie. W latach 2002-2004 dyrektor Zakładu Badań Statystyczno-Ekonomicznych GUS i PAN. Mikroekonomista. Zajmuje się zagadnieniami związanymi z transformacją polskiej gospodarki oraz jej innowacyjnością i innowacyjnością polskich przedsiębiorstw.

  Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk (Instytut Geofizyki PAN) – instytut naukowy Polskiej Akademii Nauk z siedzibą w Warszawie.
  Jest członkiem Centrum Badań Ziemi i Planet – GeoPlanet.
  Instytut Psychologii PAN – instytut naukowy Polskiej Akademii Nauk z siedzibą w Warszawie przy ulicy Stefana Jaracza 1.

  Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk – instytut naukowy Polskiej Akademii Nauk, z siedzibą w Warszawie na Rynku Starego Miasta 29/31, w tzw. kamienicy książąt mazowieckich. Instytut powstał w roku 1953 jako placówka PAN i jego twórcą oraz pierwszym dyrektorem był historyk średniowiecza prof. dr Tadeusz Manteuffel. Instytut Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk (w skrócie IChF PAN) instytut naukowy Polskiej Akademii Nauk z siedzibą w Warszawie. Obecnie tematyka badań w IChF jest skoncentrowana wokół aktualnych problemów fizykochemii. Jednostka ma prawo do nadawania stopnia naukowego doktora oraz doktora habilitowanego w zakresie chemii.

  Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk – (w skrócie IFPAN) instytut naukowy Polskiej Akademii Nauk Wydziału Nauk Matematycznych, Fizycznych i Chemicznych z siedzibą w Warszawie założony w 1953 roku. Instytut Parazytologii im. Witolda Stefańskiego PAN – instytut naukowy Polskiej Akademii Nauk z siedzibą w Warszawie.

  Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, Warszawa 2013 znana z skrócie jako szczyt w Warszawie – międzynarodowa konferencja poświęcona problematyce zmian klimatu. Obdywała się od 11 do 22 listopada 2013 na Stadionie Narodowym w Warszawie. Organizuje ją Sekretariat Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych ds. zmian klimatu, a gospodarzem konferencji był rząd Polski. Gośćmi spotkania byli delegacji rządowi wszystkich krajów.

  Maruder (fr. marauder, włóczęga, rabuś) w średniowieczu i w czasach nowożytnych, aż po XIX wiek, cywil idący za wojskiem z zamiarem zdobycia dóbr, jakie niosła ze sobą wojna. Maruderzy zajmowali się obdzieraniem zwłok na polu bitwy, a także obnośnym lub obwoźnym handlem w obozach walczących armii (patrz markietan).

  Instytut Nauk Ekonomicznych PAN – instytut naukowy Polskiej Akademii Nauk z siedzibą w Pałacu Staszica w Warszawie zajmujący się prowadzeniem badań naukowych w dziedzinie teorii ekonomii i analiz gospodarczych, upowszechnianiem wiedzy ekonomicznej i propagowaniem polskiej myśli naukowej za granicą. Instytut Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk (IBS PAN) - instytut naukowy Polskiej Akademii Nauk z siedzibą w Warszawie zajmujący się badaniami z pogranicza matematyki, informatyki, ekonometrii, organizacji i zarządzania.

  Romuald Włodzimierz Schild (ur. 2 października 1936 we Lwowie) - polski archeolog, profesor, dyrektor Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie od 1990. Olga Zienkiewicz (ur. 1955, zm. 15 października 2013) – polska tłumaczka i animatorka działań kulturalnych na rzecz popularyzacji spuścizny kultury żydowskiej w Polsce, pracownica Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie (ŻIH), członkini Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

  Jerzy Michalski (ur. 9 kwietnia 1924 w Warszawie, zm. 26 lutego 2007 w Warszawie) – polski historyk XVIII i XIX wieku, profesor Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk. Obok Władysława Konopczyńskiego i Emanuela Rostworowskiego najwybitniejszy znawca historii Polski XVIII wieku. Autor wielu prac naukowych. Cylinder Tiplera – hipotetyczny cylindryczny obszar gęstej materii o nieskończonej długości, który obraca się wokół swojej podłużnej osi, umożliwiający podróżowanie w czasie. Nazywany również maszyną czasu Tiplera.

  Dodano: 14.09.2010. 00:53  


  Najnowsze