• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • O kodach korekcyjnych w ramach MiNI Akademii Matematyki na PW

  17.11.2010. 23:31
  opublikowane przez: Przemysaw Szydzik

  W sobotę 20 listopada 2010 Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej zaprasza na kolejne zajęcia MiNI Akademii Matematyki. Wykład "Kody korekcyjne czyli jak można wykryć i poprawić błąd w przesyłanej informacji" poprowadzi dr Agata Pilitowska (sala 134 w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej, godz. 14.00).

  W trakcie wykładu uczestnicy poznają wybrane metody kodowania stosowane aby zwiększyć niezawodność przekazu informacji czy też poprawić bezpieczeństwo przechowywania danych. Słuchacze dowiedzą się m.in. dlaczego szybko można stwierdzić, że podany błędnie numer PESEL nie należy do żadnego obywatela a także dlaczego jedne kody potrafią tylko wykrywać a inne są w stanie również poprawiać błędy w przesyłanych wiadomościach.
  Po wykładzie rozpoczną się zajęcia warsztatowe, w trakcie których uczniowie sami spróbują zakodować różne informacje a także będą rozwiązywać zadania związane z problemami teorii kodowania.

  MiNI Akademia Matematyki jest pomyślana jako cykl zajęć dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Celem jest popularyzacja matematyki, pokazanie jej piękna oraz zachęcenie do studiowania na kierunkach ścisłych i technicznych. Każde zajęcia składają się z dwóch części: wykładu oraz warsztatów, na których uczniowie mają możliwość zetknąć się bezpośrednio z problemami, zadaniami i łamigłówkami związanymi z tematyką wykładu. Projekt ten jest współfinansowany przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy a zajęcia przygotowują i prowadzą pracownicy, doktoranci i studenci Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych.

  Zajęcia MiNI Akademii Matematyki odbywają się w wybrane soboty w godzinach popołudniowych na Politechnice Warszawskiej. W bieżącym roku kalendarzowym zaplanowano jeszcze jedno takie spotkanie:
  11 grudnia 2010 wykład "Nieprawdopodobny rachunek prawdopodobieństwa" poprowadzi dr Krzysztof Bryś.

  Więcej szczegółów można znaleźć na stronie MiNI Akademii Matematyki:
  http://www.akademia.mini.pw.edu.pl/

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 17.11.2010. 23:31  


  Najnowsze