• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • O kulturze komiksowej na konferencji w Poznaniu

  31.01.2010. 17:28
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Prezentacja sztuki komiksowej jako obiektu badań naukowych - to cel międzynarodowej konferencji "Przestrzenie kultury komiksowej", która odbędzie się w dniach 4-5 lutego w Poznaniu. Spotkanie organizuje Biblioteka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Collegium Europaeum Gnesnense UAM oraz Projekt Centrala - Sztuka Komiksu Europy Środkowej.

  Uczestnicy konferencji będą dyskutować m. in. na temat komiksowych ikon popkultury w ujęciu socjologicznym i psychologicznym, komiksie w dyskursie feministycznym, postkolonialnym, estetyce komiksów, komiksie jako narzędziu edukacji i komiksie w bibliotece.

  "Pragniemy, aby konferencja była okazją do spotkania badaczy reprezentujących różne dziedziny humanistyki, sztuki i nauk społecznych. W ostatnich latach zauważyć można rosnące zainteresowanie środowiska akademickiego komiksem jako jednym z fenomenów kultury popularnej, jako dziełem sztuki, ale także jako specyficzną formą przekazu rozmaitych treści. O potrzebie dyskusji na ten temat świadczy również fakt, że błyskawicznie znikają z półek księgarskich nieliczne na naszym rynku rozprawy i leksykony poświęcone tej tematyce" - podkreślają organizatorzy konferencji.

  Konferencji towarzyszą dwa wydarzenia kulturalne poświęcone komiksowi.

  4 lutego w holu głównym Biblioteki Uniwersyteckiej odbędzie się wernisaż wystawy "Kadrowana rzeczywistość/rozrysowana wyobraźnia. Komiksy z kolekcji Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu". Zaprezentowane zostaną komiksy europejskich i amerykańskich autorów z kolekcji ponad pięciu tysięcy tytułów, znajdujących się w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu.

  Natomiast w dniach 6-7 lutego Fundacja "Transmisja", w ramach Projektu Centrala - Sztuka Komiksu Europy Środkowej, organizuje w Poznaniu Festiwal Kultury Komiksowej Ligatura. Podczas festiwal będzie można zobaczyć wystawy tematyczne, prezentujące dokonania sztuki komiksu w obszarach problematyki społecznej i artystycznej, wziąć udział w spotkaniach z artystami komiksowymi, przede wszystkim z krajów Europy Środkowej, uczestniczyć w przeglądzie filmów animowanych i dokumentalnych "Checkpoints" i obejrzeć wystawę pt. Answers without questions.

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Mediations Biennale 2010 – II edycja biennale sztuki współczesnej - Mediations Biennale odbywająca się w Poznaniu, w terminie od 11.09. do 30.10.2010 roku. Oficjalna inauguracja Mediations Biennale 2010 była głównym wydarzeniem towarzyszącym 4. konferencji ASEM (Asia-Europe Meeting) – spotkania 43 Ministrów Kultury i delegacji z Azji i Europy, które odbyło się w Poznaniu w dniach 8-10 września 2010. Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu – galeria sztuki w Poznaniu, samorządowa instytucja kultury, której organizatorem jest Urząd Miasta Poznania. Organizuje wystawy indywidualne i zbiorowe artystów polskich i zagranicznych oraz wystawy problemowe. AMUR (Adam Mickiewicz University Repository - repozytorium instytucjonalne Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) - cyfrowe archiwum doktoratów, publikacji naukowych (czasopism, artykułów, materiałów konferencyjnych) oraz materiałów dydaktycznych powstałych na UAM, zrealizowane w ramach Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu.

  Paweł Leszkowicz – historyk sztuki, kurator, wykładowca akademicki. Pracuje jako adiunkt w Zakładzie Sztuki Nowoczesnej w Instytucie Historii Sztuki UAM w Poznaniu, wykłada także na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Należy do sekcji polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki (AICA). Collegium Novum w Poznaniu – budynek w centrum Poznania przy al. Niepodległości 4, gdzie mieści się obecnie Wydział Neofilologii oraz Wydział Anglistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Instytut Historii Sztuki UAM z Wydziału Historycznego.

  Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu - biblioteka publiczna i zarazem instytucja promująca rozwój kultury z siedzibą w Poznaniu, będąca następcą prawnym dawnej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Poznaniu, istniejącej od 1948 r. Galeria Scena – galeria sztuki współczesnej w Koszalinie; założona przez Roberta Knutha jako miejsce alternatywne, służące eksperymentom z zakresu sztuki wizualnej, muzycznej i teatralnej. Dotychczas w galerii odbywały się występy parateatralne, koncerty, pokazy filmów, wystawy, spotkania i debaty na temat sztuki współczesnej i jej roli społecznej. Scena jest twórcą festiwalu sztuki w przestrzeni publicznej „Koszart”. Promuje artystów nowoczesnych z Koszalina na różnych pokazach w instytucjach kultury w Polsce.

  Mediations Biennale – biennale sztuki współczesnej, odbywa się co dwa lata od 2008 roku w Poznaniu. Na biennale są prezentowane prace artystów polskich i zagranicznych, realizujących swoje dzieła w zakresie wszystkich mediów– sztuki wideo, sztuki multimedialnej, instalacji, sztuk performatywnych, a także tradycyjnych: malarstwa, grafiki, rzeźby. Mediations Biennale jest największą tego typu imprezą w Polsce i Europie Środkowej. Inicjatorem Mediations Biennale jest Tomasz Wendland we współpracy ze Sławomirem Sobczakiem, oraz dyrektorem organizacyjnym Anną Hryniewiecką. Partnerami biennale są: Muzeum Narodowe w Poznaniu, Centrum Kultury Zamek, WSNHiD w Poznaniu. Mecenasem Mediations Biennale jest Urząd Miasta Poznania, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Trzecia edycja pod hasłem przewodnim THE UNKNOWN – NIEZNANE planowana jest na koniec września i październik 2012. Muzeum Narodowe w Poznaniu (MNP) – muzeum sztuki w Poznaniu, narodowa instytucja kultury, założone w 1919 jako Muzeum Wielkopolskie w Poznaniu, od 1950 nosi obecną nazwę; wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów (nr 80) w 2005.

  Ale Kino! Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza - festiwal filmowy, odbywający się co roku w Poznaniu, mający na celu promocję dobrego kina dla młodych widzów. Organizatorem Festiwalu jest Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, a jego dyrektorem Jerzy Moszkowicz.

  Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (IHS UAM) – jednostka organizacyjna Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, jeden z 6 instytutów i katedr tworzących Wydział Historyczny UAM. Instytut mieści się w gmachu Collegium Novum przy al. Niepodległości 4. Rok założenia 1919. Ramowa i wewnętrzna struktura organizacyjna kilkakrotnie ulegała zmianom (kolejno: seminarium, zakład, katedra i od 1974 instytut). W latach 1976-2001 w jego skład wchodził Zakład Muzykologii. Prowadzone są trzyletnie specjalistyczne studia licencjackie europejska turystyka kulturowa w Kolegium Europejskim w Gnieźnie oraz płatne studia podyplomowe "Wiedza o sztuce".

  Bałkanistyka – dziedzina wiedzy obejmująca badanie kultury i historii państw Półwyspu Bałkańskiego, nawiązująca do istniejących w krajach Europy Zachodniej - Balkan Studies. W Polsce studia bałkanistyczne pojawiły się w latach 90. XX w. W Toruniu i Warszawie funkcjonują jako studia filologiczne, w Krakowie jako licencjackie studia kulturoznawcze (pod nazwą: Dzieje i kultura Bałkanów). Odrębne specjalności bałkanistyczne istnieją także w Poznaniu i Szczecinie w ramach studiów historycznych. W Instytucie Historii UAM istnieje osobna struktura – Zakład Bałkanistyki, nadzorująca funkcjonowanie specjalności. Wkrótce ma zostać uruchomiona specjalność bałkanistyczna na gnieźnieńskim Collegium Europaeum Gnesnense, w ramach studiów z komunikacji europejskiej. Będzie prowadzona w całości w języku angielskim. Stało się to możliwe dzięki współpracy uczelni gnieźnieńskiej z ośrodkami bałkanistycznymi w Płowdiw, Skopju i w Gjirokastrze. Jedynym w Polsce czasopismem bałkanistycznym są wydawane przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w PoznaniuBalcanica Posnaniensia. Acta et studia.

  Dodano: 31.01.2010. 17:28  


  Najnowsze