• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • O Whiteheadzie i świecie współczesnym w Katowicach-Panewnikach

  05.05.2010. 19:18
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  "Od organizmu do społeczności. Whitehead i świat współczesny" - to tytuł konferencji, która odbędzie się w dniach 7-8 maja w klasztorze Zakonu Braci Mniejszych w Katowicach.

  Spotkanie organizują: Towarzystwo Metafizyczne im. A.N. Whiteheada, Wyższe Seminarium Duchowne Braci Mniejszych w Katowicach-Panewnikach oraz Katedra Historii Filozofii Starożytnej i Średniowiecznej Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie.

  Uczestnicy konferencji będą rozmawiać m.in. o dynamice podmiotu teologicznego w społeczeństwie wieloreligijnym, zdarzeniu edukacyjnym i jego fazach, granicach metafor organistycznych we współczesnych naukach przyrodniczych oraz ideale i jego urzeczywistnieniu. ESZ

  PAP - Nauka w Polsce

  agt/ kap/


  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  Wyższe Seminarium Duchowne oo. Franciszkanów w Katowicach mieści się, w klasztorze oo. Franciszkanów w katowickiej dzielnicy Panewniki przy ul. Panewnickiej 76. Jest domem formacyjnym Prowincji Wniebowzięcia NMP Zakonu Braci Mniejszych w Polsce. Śladami Patriarchy – kwartalnik seminaryjny wydawany przez studentów Wyższego Seminarium Duchownego Braci Mniejszych w Katowicach. Sebastian Andrzej Jasiński, OFM (ur. 4 października 1953 w Bytomiu) – polski duchowny katolicki, franciszkanin, profesor doktor habilitowany biblistyki, kierownik katedry egzegezy Starego Testamentu Uniwersytetu Opolskiego, wykładowca Seminarium Duchownego OO. Franciszkanów w Katowicach-Panewnikach.

  Szkoła Seraficka − seria wydawnicza (ISSN 1898-7842), w ramach której ukazują się materiały z sympozjów organizowanych przez afiliowane do Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II Wyższe Seminarium Duchowne OO. Franciszkanów w Katowicach. Prowincja Wniebowzięcia NMP Zakonu Braci Mniejszych w Katowicach − jedna z pięciu aktualnie istniejących prowincji Zakonu Braci Mniejszych − franciszkanów − w Polsce.

  Marian Henryk Jankowski (ur. 22 lipca 1956 w Tychach) − polski teolog, franciszkanin, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Braci Mniejszych w Katowicach w latach 1991–1998. Bazylika św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – neoromański kościół klasztorny w Katowicach Panewnikach z początku XX wieku, centrum pielgrzymkowe w okresie Bożego Narodzenia ze względu na budowaną rokrocznie Panewnicką Szopkę. Wraz z przyległą kalwarią miejsce kultu Męki Pańskiej. Jest kościołem parafialnym dla prowadzonej przez franciszkanów z Prowincji Wniebowzięcia NMP Zakonu Braci Mniejszych w Katowicach parafii.

  Wilhelm Bolesław Rogosz, OFM (ur. 9 lipca 1865 w Wierzchu, zm. 3 lutego 1939 w Panewnikach) – budowniczy Bazyliki św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia NMP i klasztoru franciszkanów w Panewnikach, komisarz prowincji Wniebowzięcia NMP Zakonu Braci Mniejszych w Polsce w latach 1926-1929. Józef Andrzej Czura, OFM (ur. 31 stycznia 1953 w Katowicach) – polski franciszkanin, były minister prowincjalny Prowincji Wniebowzięcia NMP Zakonu Braci Mniejszych w Katowicach.

  Klasztor Franciszkanów w Starych Panewnikach − dom zakonny franciszkanów wraz z kościołem pod wezwaniem św. Antoniego z Padwy, znajdujący się na terenie Katowic, w województwie śląskim, wchodzący w skład prowincji Wniebowzięcia NMP Zakonu Braci Mniejszych w Polsce.

  Syrach Bogdan Janicki OFM (ur. 16 stycznia 1966 w Siemianowicach Śląskich) – polski franciszkanin, doktor teologii, członek Prowincji Wniebowzięcia NMP Zakonu Braci Mniejszych w Katowicach.

  Sergiusz Marek Bałdyga, OFM (ur. 3 stycznia 1968 w Mrągowie) – polski franciszkanin, doktor teologii, członek Prowincji Wniebowzięcia NMP Zakonu Braci Mniejszych w Katowicach. Izydor Bernardyn Grzyśka OFM (ur. 4 kwietnia 1906 w Halembie, zm. 19 października 1973 w Katowicach) – polski franciszkanin, misjonarz ludowy, wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego w Panewnikach, prowincjał, więzień polityczny.

  Dodano: 05.05.2010. 19:18  


  Najnowsze