• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Obchody 91. rocznicy bitwy warszawskiej

  12.08.2011. 19:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Szarżę ułanów i ataki artyleryjskie będzie można zobaczyć niedzielę w Ossowie podczas rekonstrukcji walk rozegranych w tym miejscu w 1920 r. podczas bitwy warszawskiej. Stolica uczci święto w poniedziałek uroczystą odprawą wart i festynem żołnierskim na pl. Piłsudskiego.

   


  "W tym roku w związku z zalaniem łąki, gdzie zwykle odbywała się rekonstrukcja, odbędzie się ona na nieco mniejszym terenie bezpośrednio w Ossowie. Nowym elementem będzie przybliżenie genezy wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. i bitwy warszawskiej. W tym celu zostanie zainscenizowana rozmowa Lenina z dowódcą Frontu Zachodniego w tej batalii Michaiłem Tuchaczewskim. Później odbędzie się już właściwa rekonstrukcja działań bojowych - czterech ataków m.in. artyleryjskich z użyciem efektów pirotechnicznych, szarży ułanów, spalenia wsi przez bolszewików oraz inscenizacja szpitala polowego i tragicznej śmierć ks. Ignacego Skorupki" - opowiadał PAP reżyser inscenizacji Andrzej Michalik.

   

  Na zakończenie rekonstrukcji planowane jest odtworzenie kontruderzenia kawalerii polskiej znad Wieprza. W inscenizacji, która zorganizowana zostanie wczesnym popołudniem, ma wziąć udział ok. 120 członków grup rekonstrukcyjnych z całego kraju i ok. 50-60 koni, a także okoliczni mieszkańcy i harcerze.

   

  Obchody rocznicowe w Ossowie rozpoczną się już w sobotę. Na ten dzień zaplanowano otwarcie XII Mistrzostw Polski Formacji Kawaleryjskich, festyn i koncert. 14 sierpnia oprócz inscenizacji odbędzie się modlitwa i apel poległych przy krzyżu pamięci ks. Ignacego Skorupki oraz msza św. w kaplicy na Cmentarzu Poległych celebrowana przez metropolitę warszawsko-praskiego Henryka Hosera. W dniu następnym będzie miał m.in. miejsce koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu dziecięcego zespołu ze szkoły polskiej z białoruskiego Grodna, XIII Zawody Militari, zakończenie XX Międzynarodowego Półmaratonu Ulicznego "Cud nad Wisłą" i zawody hippiczne.

   

  Główne obchody rocznicy bitwy warszawskiej w stolicy zaplanowano na poniedziałek. Rano w katedrze polowej Wojska Polskiego odbędzie się msza św. za ojczyznę. Później zostaną złożone kwiaty przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego koło Belwederu, a na dziedzińcu odbędzie się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych, nominacji generalskich i pożegnanie generałów kończących zawodową służbę. W południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbędzie się uroczysta odprawa wart połączona z apelem pamięci oręża polskiego i składaniem wieńców. We wszystkich tych uroczystościach uczestniczyć ma prezydent Bronisław Komorowski.

   

  Przed odprawą wart zaplanowano pokaz musztry paradnej i występy orkiestr wojskowych. Później na pl. Piłsudskiego, w Ogrodzie Saskim i na pl. Teatralnym odbędzie się festyn żołnierski, podczas którego będzie można zobaczyć czołgi Leopard 2, PT-91 Twardy i KTO Rosomak oraz indywidualne wyposażenie i uzbrojenie żołnierzy. W znajdującym się obok sportowym miasteczku będzie można spróbować swoich sił m.in. w letnim curlingu, na ergometrach wioślarskich czy na równoważni.

   

  Dzień otwarty z okazji rocznicy przygotowuje na poniedziałek także stołeczne Muzeum Wojska Polskiego. W siedzibie muzeum przy al. Jerozolimskich i w podlegającym mu Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej w Forcie Czerniakowskim zaplanowano tego dnia prezentację broni ciężkiej i statków powietrznych, wyposażenia jednostek specjalnych Wojska Polskiego oraz uzbrojenia średniowiecznych rycerzy. Pod tablicami upamiętniającymi Polaków walczących na terenie Fortu zostaną także złożone kwiaty.

   

  91. rocznicę bitwy warszawskiej uczci także podwarszawski Radzymin. 14 sierpnia odbędzie się apel poległych przy pomniku żołnierzy 28. pułku Strzelców Kaniowskich w Wólce Radzymińskiej. Dzień później zaplanowano m.in. X Zlot Motocyklowy "MotoCud", uroczysty apel przy radzymińskim pomniku Wincentego Witosa, mszę św. oraz apel poległych na Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920 r.

   

  Podczas niedzielnych rocznicowych uroczystości w podstołecznych Markach zostanie odprawiona msza św. w intencji żołnierzy pułku Strzelców Wileńskich, obrońców Strugi, obecnie dzielnicy Marek. Wieczorem na cmentarzu parafialnym przy mogile żołnierzy 1920 r. zaplanowano apel pamięci, oddanie salwy honorowej i złożenie wieńców.

   

  Walki pod Ossowem rozpoczęły się rankiem 14 sierpnia 1920 r. i trwały niemal do południa. Rozegrały się w ramach bitwy warszawskiej, która zatrzymała bolszewików na przedpolach stolicy i stanowiła przełom w przebiegu wojny polsko-bolszewickiej. Działania wojenne trwały jeszcze do października 1920 r.; Rosjanie zostali odepchnięci aż do linii Dniepru. Kończący wojnę Traktat Ryski, podpisany w marcu 1921 r., określał polską granicę na wschodzie. Bitwa warszawska jest uważana za 18. najważniejszą bitwę w dziejach świata. 

   

  PAP - Nauka w Polsce

  akn/ abe/ hes/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Cmentarz Poległych w Bitwie Warszawskiej w Ossowie – cmentarz wojenny w Ossowie, w miejscu bitwy pod Ossowem, rozegranej podczas Bitwy Warszawskiej, w czasie wojny polsko-bolszewickiej (1920). Sezon NHL 2013/2014 będzie 96. sezonem gry National Hockey League, a 97. jej działalności. Pierwsze mecze sezonu odbędą się 1 października 2013 roku. W tym dniu odbędzie się trzy spotkania. Drugi sezon z rzędu nie odbędą się spotkania w Europie, również NHL All-Star Game nie odbędzie się w zamian zawodnicy ligi NHL będą uczestniczyć w turnieju olimpijskim w Soczi. Hokeiści wrócą na tafle w Ameryce 26 lutego. 1 stycznia odbędzie się NHL Winter Classic, który został przełożony z powodu lokautu. Dodatkowo obędzie się jeszcze pięć innych spotkań na otwartych stadionach w ramach NHL Stadium Series oraz Heritage Classic. Sezon zasadniczy zakończy się 13 kwietnia 2013 roku. Bitwa pod Kockiem miała miejsce 14 - 16 sierpnia 1920 podczas wojny polsko-bolszewickiej 1919-1920 w ramach bitwy warszawskiej.

  Bitwa pod Ossowem – bitwa stoczona od godzin południowych 13 sierpnia do 14 sierpnia 1920 roku pomiędzy Wojskiem Polskim a Armią Czerwoną w ramach kontrataku oddziałów Wojska Polskiego podczas bitwy warszawskiej. Tour de France 2014 będzie 101 edycją wyścigu. Odbędzie się między 5 a 27 lipca 2014 roku. Będzie składać się z 21 etapów. Wyścig rozpocznie się w Wielkiej Brytanii, gdzie rozegrane zostaną pierwsze trzy etapy.

  Szarża pod Arcelinem: 17 sierpnia 1920 roku pod Arcelinem, w ramach tzw. Bitwy Warszawskiej, 1. Pułk Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego przeprowadził brawurową szarżę na wojska bolszewickie, biorąc wielu jeńców. XXII Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2022 odbędą się w Katarze w 2022 roku. Będzie to pierwszy turniej mistrzostw świata, który odbędzie się na Bliskim Wschodzie.

  Cmentarz wojenny w Bełdzie – wojskowy cmentarz żołnierzy niemieckich poległych w czasie I wojny światowej w okolicach wsi Bełda w powiecie grajewskim. Od 1987 roku obiekt figuruje w rejestrze zabytków. Na cmentarzu spoczywa ok. 400 żołnierzy niemieckich. Święto Wojska Polskiego – święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Wprowadzone ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 r. (Dz. U. z 1992 r. Nr 60, poz. 303), obowiązującą od 13 sierpnia 1992.

  Bitwa o Nasielsk - bitwa stoczona przez 22 Pułk Piechoty i 68 Pułk Piechoty Wojska Polskiego z 11 Dywizją Strzelców Armii Czerwonej w dniach 14-16 sierpnia 1920 roku, w ramach kontrnatarcia polskiego podczas bitwy warszawskiej.

  Wybory prezydenckie w Polsce w 2015 roku - zgodnie z art 128. Konstytucji RP odbędą się w dzień wolny przypadający 75-100 dni do końca kadencji urzędującego Prezydenta. 5-letnia kadencja prezydenta Bronisława Komorowskiego kończy się 6 sierpnia 2015 r., więc I tura odbędzie się między 3 a 17 maja. II tura - w wypadku gdy żaden kandydat nie uzyska minimalnej większości głosów - będzie miała miejsce między 17 a 31 maja 2015 r. Będą to pierwsze wybory prezydenckie przeprowadzone na podstawie przepisów Kodeksu wyborczego.

  Ustawa o nadaniu ziemi żołnierzom Wojska Polskiego – ustawa przyjęta jednogłośnie przez Sejm Ustawodawczy 17 grudnia 1920 (Dz.U. RP, 1921, nr 4, poz. 18). Zakładała ona wynagrodzenie żołnierzy Wojska Polskiego z ziem Kresów Wschodnich, wywalczonych przez nich podczas wojny polsko-bolszewickiej. Okop bagnetów – wzniesiony w 1920 pomnik żołnierzy poległych w bitwie pod Verdun z 3. i 4. kompanii 137 pułku piechoty francuskiej. Według powstałej bezpośrednio po wojnie popularnej wersji upamiętnia żołnierzy zasypanych żywcem w zawalonym pod wpływem niemieckiego ostrzału okopie. W rzeczywistości pochowani w tym miejscu żołnierze zginęli wcześniej i zostali pochowani w zbiorowym grobie powstałym w miejscu, w którym wcześniej się bronili.

  XXI Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2018 odbędą się w Rosji w 2018 roku. Jest to pierwszy turniej mistrzostw świata, który odbędzie się w Europie Wschodniej. Jest to również pierwszy turniej mistrzostw świata, który odbędzie się na dwóch kontynentach: w Europie i Azji. Pomnik nagrobny żołnierzy bolszewickich w Ossowie – pomnik nagrobny w formie krzyża prawosławnego na zbiorowej mogile żołnierzy Armii Czerwonej poległych w 1920 roku w czasie wojny polsko-bolszewickiej, znajdujący się na Polakowej Górce (czasem błędnie nazywanej Polakówą Gorką) w Ossowie, na pograniczu gminy Wołomin i gminy Zielonka, na terenie województwa mazowieckiego, zaprojektowany przez artystę rzeźbiarza Marka Moderaua, odsłonięty 2 listopada 2010 roku.

  Cmentarz Żołnierzy Polskich we Wrocławiu – wojenna nekropolia Żołnierzy Polskich utworzona w latach 1968-1970 jako miejsce spoczynku 603 żołnierzy polskich – uczestników Kampanii Wrześniowej zmarłych w niewoli niemieckiej a także poległych na froncie żołnierzy 2 Armii Wojska Polskiego. Mistrzostwa Europy U-21 w piłce nożnej 2015 - turniej piłkarski, który odbędzie się w 2015 roku w Czechach. Będzie to dwudziesta edycja tych rozgrywek.

  60. Konkurs Piosenki Eurowizji 2015 zostanie zorganizowany w 2015 roku przez austriackiego nadawcę publicznego Österreichischer Rundfunk (ORF), dzięki wygranej austriackiej reprezentantki, Conchity Wurst, z utworem „Rise Like a Phoenix” podczas konkursu w 2014 roku. Będzie to drugi konkurs organizowany przez Austrię, po konkursie w 1967 roku. Organizatorzy nie zdecydowali jeszcze, gdzie odbędą się koncerty konkursowe – o prawo do organizacji stara się siedem austriackich miast. Chociaż początkowo ogłoszono, że konkurs odbędzie się 12, 14 i 16 maja, w informacji dla potencjalnych gospodarzy telewizja ORF zasugerowała, że koncerty odbędą się tydzień później, tj. 19, 21 i 23 maja. Orędzie (inaczej apel, odezwa) – uroczyste oznajmienie, przemówienie ważnej osoby w państwie (zwykle polityka) skierowanej do ogółu. Zwykle dotyczy bieżącej sytuacji politycznej w kraju. Często orędzia pojawiają się przed i po wyborach, a także w trakcie uroczystych wizyt polityków.

  Dodano: 12.08.2011. 19:19  


  Najnowsze