• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Odkrywanie tajemnic Elizy Orzeszkowej w Bibliotece Narodowej w Warszawie

  03.11.2010. 00:33
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Tajemnice życia i twórczości Elizy Orzeszkowej spróbują rozwikłać uczestnicy konferencji "Sekrety Orzeszkowej". Konferencja odbędzie się w dniach 8-10 listopada w Bibliotece Narodowej w Warszawie.

  Sympozjum organizują: Pracownia Literatury Polskiej II połowy XIX wieku Instytutu Badań Literackich PAN oraz Biblioteka Narodowa w Warszawie, Komitet Nauk o Literaturze Polskiej PAN i Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza. Zostało ono dofinansowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

  Uczestnicy spotkania przedstawią postawę Orzeszkowej wobec "zagadki własnego życia i duszy", opowiedzą o tym, czego nie widzą bohaterowie Orzeszkowej, o jej dedykacjach, erotyzmie w powieściach, sekretnych autoportretach, ukrywaniu zazdrości w powieściach, kompleksie Antygony, intymnej przyjaźni z Tadeuszem Garbowskim, sekretach późnej nowelistyki i współpracy pisarki z "Kurierem Warszawskim".

  Więcej informacji na stronie: www.ibl.waw.pl

  PAP - Nauka w Polsce

  esz/ agt/bsz


  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  Muzeum Elizy Orzeszkowej w Grodnie (biał. Дом-музэй Элізы Ажэшкі) – muzeum Elizy Orzeszkowej znajdujące się w Grodnie przy ul. Orzeszkowej 17, działające w dwudziestoleciu międzywojennym, ponownie otwarte w 2001. Ad Astra. Dwugłos – powieść epistolarna Elizy Orzeszkowej i Tadeusza Garbowskiego, piszącego pod pseudonimem Juliusz Romski. Została wydana w Warszawie w 1904, w latach 1902-1903 miał miejsce prawydruk w "Bibliotece Warszawskiej". W warstwie treściowej powieść stanowi polemikę z tendencjami modernistycznymi opartą na założeniach pozytywizmu i religii. W warstwie formalnej zbliża się do poetyki modernizmu, obecne są w niej impresjonizm, nastrojowość i obszerne partie o charakterze prozy poetyckiej. Biblioteka Miejska im.E.Orzeszkowej w Strzegomiu: Biblioteka Publiczna im. Elizy Orzeszkowej to biblioteka pełniąca funkcję biblioteki miejskiej w Strzegomiu. Posiada ona dwie filie w samym mieście oraz 5 filii w miejscowościach:

  Pomnik Elizy Orzeszkowej w Grodnie (biał. Бюст Элізы Ажэшкі) – pomnik dłuta rzeźbiarza Romualda Zerycha ustawiony w 1929 w Parku Miejskim w Grodnie. Obecnie znajduje się przy ul. Orzeszkowej. Powieść panoramiczna – rodzaj powieści realistycznej, która przedstawia różnorodne i ważne dla danej epoki zjawiska w sposób przekrojowy. Autor powieści zmierza do opisu świata z perspektywy ponadjednostkowej. Przykładem może być powieść Elizy OrzeszkowejNad Niemnem.

  Marta – powieść tendencyjna Elizy Orzeszkowej opublikowana na łamach "Tygodnika Mód i Powieści" w roku 1873 i w tymże roku wydana osobno w postaci książkowej. Poświęcona była tematyce tzw. kwestii kobiecej. Meir Ezofowicz – powieść Elizy Orzeszkowej. Utwór ukazuje socjologiczny obraz małego żydowskiego miasteczka w Polsce.

  Edukacja w Siemianowicach Śląskich: Pierwsza przykościelna szkoła w Siemianowicach Śląskich i okolicy powstała w 1421 roku w Michałkowicach – dzielnicy miasta. Znajdowała się na miejscu dzisiejszego skrzyżowania ul. Kościelnej i ul. Elizy Orzeszkowej. Obecnie w mieście istnieje 12 szkół podstawowych, 10 gimnazjów i 10 szkół średnich. Większość siemianowickich placówek edukacyjnych to zespoły szkół. Cham – polski film telewizyjny, który swoją premierę miał w 1980 roku. Film jest adaptacją powieści Elizy Orzeszkowej o tym samym tytule.

  Nad Niemnem – powieść pozytywistyczna Elizy Orzeszkowej. Ukazuje panoramę polskiego społeczeństwa XIX wieku nawiązując jednocześnie do powstania styczniowego. Powieść publikowano po raz pierwszy w odcinkach na łamach "Tygodnika Ilustrowanego" od stycznia do grudnia 1887. W postaci książkowej Nad Niemnem ukazało się w 1888 roku.

  Ty pójdziesz górą – polska piosenka ludowa, której treść został wykorzystana między innymi w książce Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej.

  Meir Ezofowicz – polski film fabularny (niemy) z 1911 roku, oparty na powieści Elizy Orzeszkowej pod tym samym tytułem. Nad Niemnem – polski film fabularny z 1939 roku w reżyserii Wandy Jakubowskiej oparty na powieści Elizy Orzeszkowej o tym samym tytule.

  A…B…C… – pozytywistyczna nowela polskiej pisarki Elizy Orzeszkowej z 1884 roku. Utwór daje przykład pracy u podstaw, tu opisanej jako prowadzone przez młodą dziewczynę domowe nauczanie, jako metodę nie tylko podnoszącą poziom wykształcenia wśród niższych warstw społecznych, ale i walki z germanizacją i rusyfikacją. Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI) - instytut badawczy nadzorowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (wcześniej przez Komitet Badań Naukowych). Jego zadaniem jest ułatwienie szybkiego dostępu do aktualnej i kompleksowej informacji o nauce polskiej.

  Nad Niemnem – polski czteroodcinkowy miniserial zrealizowany na podstawie filmu z 1986 na motywach powieści Elizy Orzeszkowej pod tym samym tytułem. Nad Niemnem - polski film fabularny zrealizowany w 1986 r. Film jest adaptacją powieści Elizy Orzeszkowej pod tym samym tytułem.

  Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI) - jednostka badawczo-rozwojowa nadzorowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (wcześniej przez Komitet Badań Naukowych). Jej zadaniem jest ułatwienie szybkiego dostępu do aktualnej i kompleksowej informacji o nauce polskiej. Gloria victis – nowela Elizy Orzeszkowej, która ukazała się po raz pierwszy w 1910 roku w zbiorze opowiadań pod tym samym tytułem.

  Dodano: 03.11.2010. 00:33  


  Najnowsze