• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Odsłonięcie krypt wielkich mistrzów krzyżackich w Kwidzynie

  02.08.2010. 04:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W katedrze w Kwidzynie (Pomorskie) odsłonięto kryptę, gdzie w w XIV i XV wieku pochowano trzech wielkich mistrzów krzyżackich. W uroczystości uczestniczył aktualny wielki mistrz zakonu krzyżackiego bp Bruno Platter. "To odkrycie jest ważne nie tylko dla nas - zakonu, ale także dla Kwidzyna. Dzięki temu ożyła nasza historia i tradycja. Przybliża nam to czasy, w których żyło trzech wielkich mistrzów" - powiedział dziennikarzom biskup.

  Uroczystość odsłonięcia krypty poprzedziła msza św., koncelebrowana w języku polskim i niemieckim przez biskupa elbląskiego Jana Styrnę i bp Plattera.

  Na placu Jana Pawła II, w pobliżu katedry zorganizowano dla mieszkańców Dzień Średniowieczny, w tym m.in. pokazy kuglarskie, teatru ognia, muzyki i tańca dawnego oraz prezentację obozu rycerskiego.

  W krypcie pod prezbiterium kwidzyńskiej katedry przed wiekami pochowani zostali: Werner von Orseln (pełnił funkcję wielkiego mistrza w latach 1324-1330), Ludolf Koenig (wielki mistrz w latach 1342-1345) oraz Heinrich von Plauen (wielki mistrz w latach 1410-1413).

  Do krypty, przykrytej przezroczystą taflą, wstawiono trzy wykonane współcześnie i stylizowane na średniowieczne trumny. Oryginalne zachowały się w kiepskim stanie. Na podstawie ich resztek archeologom udało się jednak ustalić, że drewno, z których wykonano skrzynie było ścięte w XIV wieku.

  Dzięki uchylonym wiekom trumien można obejrzeć leżące w ich wnętrzu manekiny przedstawiające trzech wielkich mistrzów. Figury są odziane w repliki strojów, w jakich pierwotnie pochowano zakonników. Obok każdej z trzech trumien umieszczono relikwiarze z prawdziwymi szczątkami wielkich mistrzów.

  Wygląd manekinów przedstawiający wielkich mistrzów został oparty na badaniach szczątków szkieletów oraz - znajdujących się w kwidzyńskiej świątyni - XVI-wiecznych freskach przedstawiających dostojników. Natomiast szaty mistrzów odtworzono dzięki badaniom fragmentów tkanin odkrytych w oryginalnych miejscach pochówku.

  Szczątki wielkich mistrzów krzyżackich znaleziono przypadkiem w krypcie pod prezbiterium kwidzyńskiej katedry św. Jana Ewangelisty w maju 2007 roku. Szukano wówczas miejsca ostatniego spoczynku błogosławionej Doroty z Mątowów, a natrafiono na trzy trumny, a w nich - charakterystyczne zapinki od płaszczy oraz fragmenty szat z bardzo cennego w średniowieczu jedwabiu. To sugerowało, że w trumnach leżą krzyżaccy dostojnicy. Kolejnego argumentu dostarczyły wspomniane badania desek z trumien.

  Aby rozwiać wszelkie wątpliwości władze Kwidzyna zleciły dodatkowe badania szkieletów (w tym badań DNA) oraz znalezionych przy nich fragmentów tkanin. Wyniki analiz ogłoszono pod koniec 2008 r.

  Niemal wszystkie ekspertyzy uprawdopodobniały hipotezę o pochodzeniu szczątków. Zgadzał się m.in. określony przez antropologa, dr. Tomasza Kozłowskiego z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, wiek pochowanych osób oraz kontuzje czy choroby, jakie - według różnych źródeł - dotknęły wielkich mistrzów za życia.

  Także badania znalezionych w trumnach 27 fragmentów jedwabiu, przeprowadzone przez dr Małgorzatę Grupę z toruńskiego UMK, potwierdziły autentyczność tkanin, a sama obecność tak cennych materiałów w pochówkach, świadczyła o wyjątkowej pozycji i zamożności pochowanych osób. ROP

  PAP - Nauka w Polsce

  tot/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Puchar Świata – turniej siatkarski rozgrywany co 4 lata, z wyjątkiem 1973 r. W 1991 r. została zmieniona formuła turnieju. Zawody mające się odbyć w 1993 r. wyjątkowo przeniesiono na 1991 r. Od tego momentu turniej jest zawsze rozgrywany w Japonii, poprzedza rok Igrzysk Olimpijskich, do których jest równocześnie pierwszym turniejem kwalifikacyjnym, jak również nie koliduje z Pucharem Wielkich Mistrzów rozgrywanym od 1993 r. Puchar Mistrzów CONCACAF 1962 – pierwszy sezon Pucharu Mistrzów CONCACAF, najbardziej prestiżowego turnieju w północnoamerykańskiej klubowej piłce nożnej. Krypty w Christ Church - zespół ok. 1000 pochówków znajdujących się w krypcie anglikańskiego kościoła Christ Church w Spitalfields (London borough). 396 trumien zawiera przymocowane tabliczki z nazwiskiem, wiekiem oraz datą śmierci pochowanych w nich osób (jest wśród nich m.in. Peter Ogier (1711-1775) - znany tkacz). Krypty wraz ze znajdującymi się w nich zwłokami zostały przebadane przez archeologów w latach 1984-1986 przy wykorzystaniu wielu rozmaitych metod określania wieku materiału kostnego. Wśród pochowanych osób nie jest widoczna przewaga którejkolwiek z płci a jedną trzecią stanowią dzieci i młodzież.

  Klubowe Mistrzostwa Świata (ang. FIFA Club World Cup) to kontynuator Pucharu Interkontynentalnego. Rywalizuje o niego sześć drużyn piłkarskich: zwycięzca Ligi Mistrzów UEFA, zwycięzca Copa Libertadores, zwycięzca Afrykańskiej Ligi Mistrzów, zwycięzca Ligi Mistrzów CONCACAF, zwycięzca Ligi Mistrzów OFC i Azjatyckiej Ligi Mistrzów. Liga Mistrzów UEFA 2013/2014 – 22. sezon Ligi Mistrzów UEFA (59. turniej ogólnie, wliczając Puchar Europy Mistrzów Klubowych).

  Liga Mistrzów UEFA 2014/2015 – 23. sezon Ligi Mistrzów UEFA (60. turniej ogólnie, wliczając Puchar Europy Mistrzów Klubowych). Puchar Wielkich Mistrzów 2009 (składy): Artykuł grupuje składy wszystkich reprezentacji narodowych w piłce siatkowej, które wystąpiły w Pucharze Wielkich Mistrzów 2009 w Japonii.

  Puchar Wielkich Mistrzów 2013 (składy): Artykuł grupuje składy wszystkich reprezentacji narodowych w piłce siatkowej, które wystąpiły w Pucharze Wielkich Mistrzów 2013 w Japonii. Połączone Zakony Rycerski i Szpitalny św. Łazarza z Jerozolimy i Królewski Najświętszej Marii Panny z Góry Karmel (fr. Ordres Militaires et Hospitaliers de Saint-Lazare de Jérusalem, et Royaux de Notre-Dame du Mont-Carmel Reunis) powstały poprzez ustanowienie unii personalnej na stanowiskach wielkich mistrzów Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu Św. Łazarza z Jerozolimy oraz Królewskiego Zakonu Rycerskiego Najświętszej Marii Panny z Góry Karmel w roku 1608.

  Puchar Prezydenta – międzynarodowe, klubowe rozgrywki hokeja na lodzie utworzone w 2011 i wzorowane na Pucharze Mistrzów IIHF rozgrywanym w latach 2005-2008 (w międzyczasie organizowano także Hokejową Liga Mistrzów).

  Liga Mistrzów UEFA 2007/2008 – 16. sezon Ligi Mistrzów UEFA, najbardziej prestiżowego turnieju w europejskiej, klubowej piłce nożnej rozgrywanego od 1992 roku (53 turniej ogólnie, wliczając Puchar Europy Mistrzów Krajowych).

  NextGen Series - piłkarskie rozgrywki młodzieżowe, zorganizowane na podobieństwo Ligi Mistrzów, z tym że przeznaczone dla piłkarzy poniżej 19. roku życia. Nazywane są też "Małą Ligą Mistrzów". Puchar UEFA 2007/2008 – pięćdziesiąty cykl rozgrywek o drugie, po pucharze Ligi Mistrzów, najbardziej prestiżowe trofeum piłkarskie w Europie. Rozgrywki składały się z siedmiu rund głównych i dwóch rund kwalifikacyjnych. Większość z nich została rozegrana systemem "mecz-rewanż". Wyjątkami są: faza grupowa oraz finał rozgrywany na neutralnym stadionie w Manchesterze.

  Dodano: 02.08.2010. 04:17  


  Najnowsze