• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Oficjalne otwarcie Stacji Naziemnej dla satelitów BRITE

  07.12.2011. 00:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  6 grudnia w Centrum Astronomicznym PAN w Warszawie oficjalnie otwarto Stację Naziemną służącą do komunikacji z polskimi satelitami naukowymi BRITE - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum. 

  W towarzystwie dyrekcji i pracowników Centrum Astronomicznego PAN i Centrum Badań Kosmicznych PAN, uroczystego przecięcia wstęgi dokonali prof. Maciej Banach, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz prof. Marek Chmielewski, wiceprezes PAN.

  Na sprzęt stacji składa się pokój wypełniony aparaturą i komputerami oraz dwie anteny znajdujące się na dachu Centrum. Antena odbiorcza pracuje w paśmie S-band i jest czaszą o średnicy trzech metrów. Antena nadawcza znajduje się w postaci szyku antenowego czterech anten cross-Yagi, które nadają na długości fali 70 cm.

  W ramach próby urządzeń stacji z terenu IMGiW w Legionowie wypuszczono balon stratosferyczny z podczepionymi nadajnikami. Stacja przez cały czas lotu balonu odbierała jego telemetrię zawierającą między innymi pozycję i wysokość. Balon pokonał dystans ponad 200 km i wzniósł się na wysokość 33 km i po pęknięciu powłoki (na skutek różnicy ciśnień) zaczął opadać na specjalnym spadochronie.

  Pierwszy z polskich satelitów BRITE o nazwie Lem, ma zostać wyniesiony na orbitę jesienią 2012 roku przez rosyjsko-ukraińską rakietę Dniepr.W sumie na orbicie okołoziemskiej ma znaleźć się sześć satelitów tego typu: dwa polskie, dwa kanadyjskie i dwa austriackie.

  PAP - Nauka w Polsce

  aol/ tot/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Lem − pierwszy naukowy sztuczny satelita w całości zbudowany (ściślej: zintegrowany) w Polsce; część międzynarodowej konstelacji satelitów astronomicznych BRITE. Nazwa „Lem” pochodzi od nazwiska pisarza Stanisława Lema . We wrześniu 2012 roku nieoficjalnie zapowiadano wystrzelenie satelity w roku 2013 z kosmodromu Dombarowskij na rakiecie Dniepr, wraz z satelitami Dubai-Sat 2 i STSAT-3. W 2012 roku pojawiła się też oficjalna informacja, według której planowany termin wyniesienia satelity na orbitę to II kwartał 2013. Centrum Nauki Kopernik – centrum nauki założone w 2005 w Warszawie, którego celem jest promowanie i popularyzacja nowoczesnej komunikacji naukowej. Zwiedzający mogą poznawać prawa przyrody poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Centrum jest instytucją, powołaną i finansowaną przez Miasto Stołeczne Warszawa, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej. Centrum Nauki Kopernik – centrum nauki znajdujące się przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20 w Warszawie, którego celem jest promowanie i popularyzacja nowoczesnej komunikacji naukowej. Zwiedzający mogą poznawać prawa przyrody poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Centrum jest instytucją, powołaną i finansowaną przez Miasto Stołeczne Warszawa, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.

  Orbitron - darmowy program służący do symulacji położenia satelitów na orbicie oraz określenie terminów ich przelotów nad danym terytorium. Głównym jego zadaniem jest przewidywanie flar satelitów Iridium oraz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Autorem jest Sebastian Stoff. Itäkeskus (szw. Östra centrum, tłum. centrum wschodnie) – naziemna stacja metra helsińskiego obsługująca okolice centrum handlowego Itis we wschodnich Helsinkach. Jest jedną z najstarszych stacji; została oddana do użytku 1 czerwca 1982 roku. Zaprojektowali ją Jaakko Ylinen i Jarmo Maunula.

  Łucz 5B (ros. Луч-5Б) – rosyjski satelita telekomunikacyjny serii Łucz, mający na celu transmisję danych z rosyjskiego segmentu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej oraz z rakiet nośnych. Galactic Suite Spaceresort (w skrócie: GS Spaceresort) – planowana stacja orbitalna, która posłuży jako hotel kosmiczny dla turystów. Przedsiębiorstwem, które ją projektuje jest europejskie Galactic Suite Limited. Pierwotnie planowano, że stacja znajdzie się w kosmosie w roku 2012. W 2012 firma poinformowała, że pierwszy moduł stacji zostanie wyniesiony na orbitę w 2014 roku. Stacja ma okrążać Ziemię w ciągu 90 minut lecąc na wysokości ok. 450 km. Jednocześnie na stacji będzie mogło przebywać czterech turystów oraz dwóch pilotów-astronautów.

  Chang Zheng 5 (chin.: 长征 5) (Długi Marsz 5), (nazwa skrócona: CZ-5) - projektowana chińska ciężka rakieta nośna, która będzie służyła do wynoszenia na orbitę wokółziemską dużych obiektów, m.in. załogowych stacji orbitalnych. Planowany udźwig rakiety będzie wynosił do 25 000 kg na niską orbitę okołoziemską - LEO oraz do 14 000 kg na orbitę geostacjonarną - GTO. Pierwszy start ma odbyć się w 2014 r. z kosmodromu Wenchang na wyspie Hajnan. Antena prostoliniowa (antena linearna) – rodzaj anteny zbudowanej z przewodu lub zespołu przewodów o długości znacznie przekraczającej jej szerokość. Długość anteny linearnej porównywalna jest z długością fali elektromagnetycznej, do której odbioru lub nadawania przeznaczona jest antena. Wymiar poprzeczny anteny jest pomijalnie mały (zazwyczaj nie przekracza 0,01λ) w porównaniu z długością fali.

  Gwiazda Polski – największy na świecie tradycyjny balon stratosferyczny wielokrotnego użytku, zaprojektowany i zbudowany w Polsce w 1938 roku przez WBS w Legionowie.

  Antena satelitarna − antena służąca do odbioru lub nadawania sygnału z satelitów telekomunikacyjnych. Anteny satelitarne wykonywane są jako: paraboliczne, offsetowe, panelowe lub wieloogniskowe w układzie pojedynczego, podwójnego zwierciadła lub bezzwierciadłowym.

  CNES (franc. Centre National d’Études Spatiales, Państwowy Ośrodek Badań Kosmicznych) – francuska organizacja rządowa odpowiedzialna za rozwój badań kosmicznych. Koordynuje i organizuje badania przy użyciu sztucznych satelitów Ziemi, rakiet sondażowych i balonów stratosferycznych oraz kieruje produkcją tych obiektów i rakiet nośnych. Automatyczny Statek Transferowy (ang. Automated Transfer Vehicle, ATV) – typ kosmicznych statków transportowych Europejskej Agencji Kosmicznej (ESA), służących do zaopatrywania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w paliwo, wodę, powietrze i materiały do eksperymentów. Dodatkowo, ATV może podnieść orbitę stacji, przywracając jej właściwą pozycję utraconą przez działanie szczątkowej ziemskiej atmosfery. Są to pojazdy bezzałogowe wynoszone za pomocą rakiet Ariane 5 ES z kosmodromu Kourou. Po kilku dniach lotu (w przypadku pierwszej misji po trzech tygodniach lotu) statki automatycznie dokują do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (do modułu Zwiezda).

  Dodano: 07.12.2011. 00:04  


  Najnowsze