• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ogólnopolska Noc Biologów w 16 polskich ośrodkach naukowych

  12.01.2012. 19:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Na ile możemy ufać własnym zmysłom, jakie są przyczyny leworęczności, jak wydobyć DNA z owoców za pomocą szamponu do włosów i soli kuchennej, m.in. tego dowiedzą się uczestnicy Nocy Biologów. 13 stycznia odbędzie się ona w 16 polskich ośrodkach akademickich.  Ogólnopolska Noc Biologów to pierwsze wspólne przedsięwzięcie szesnastu ośrodków naukowych, które ma popularyzować biologię. Idea spotkań narodziła się na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu podczas cieszących się dużą popularnością spotkań dla mieszkańców miasta.

  Jak przypomina dr hab. Stanisław Czachorowski z uczestniczącego w wydarzeniu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego wiek XX uważany był za stulecie fizyków. Wszystko wskazuje na to, że wiek XXI będzie wiekiem biologów.

  ,,To nie tylko odczytanie ludzkiego genomu, to także prace nad poznaniem proteomu, przywracanie do życia wymarłych gatunków, biotechnologia, bioinformatyka i możliwości kolonizacji przestrzeni kosmicznej. (...) To już bliska przyszłość wykłuwająca się w laboratoriach biologów i biotechnologów. Warto wiec zobaczyć nowoczesne laboratoria i podejrzeć naukowców przy ich pracy" - podkreśla dr Czachorowski.

  Bardzo bogaty program Nocy Biologów przygotował Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Już od godz. 11 rozpoczną się tam wykłady poświęcone płci mózgu, erze dinozaurów czy uzdrawiającej mocy pijawek. Podczas warsztatów będzie można ,,degustować zapachy" i przekonać się, jak wielobarwne potrafi być laboratorium. W kawiarni naukowej specjaliści z Wydziału Biologii UWM postarają się odpowiedzieć na każde zadane im pytanie.

  Uczestnicy zajęć na Uniwersytecie Szczecińskim (US) pod okiem uczonych wydobędą DNA z bananów, kiwi lub truskawek za pomocą szamponu i soli kuchennej. Przez mikroskop będą mogli obserwować zachowania pierwotniaków, skorupiaków czy owadów w kropli wody. Chętni dowiedzą się również jak sprawdzić czy żywność jest modyfikowana genetycznie.

  Jak powiedziała PAP prodziekan Wydziału Biologii US dr Renata Słomińska-Walkowiak przygotowane zajęcia mają zainteresować młodych ludzi przyrodą ożywioną i pokazać, że nawet najbardziej skomplikowane procesy można obserwować prostymi metodami. "Biologia to nie tylko nauka przez duże +n+, to również tematy blisko związane z życiem codziennym" - dodała Słomińska-Walkowiak.

  Na Uniwersytecie Wrocławskim będzie można wysłuchać wykładu poświęconego arszenikowi - jednej z najpopularniejszych i zarazem najstraszliwszych trucizn w historii ludzkości. Na nocne zwiedzanie zaprasza również Muzeum Człowieka, w którym zwiedzający prześledzą rozwój kości czaszki i szkieletu pozaczaszkowego od okresu płodowego do dorosłości i obejrzą ludzkie kości pochodzące z polskich stanowisk wykopaliskowych, zniekształcone na skutek różnych zmian chorobowych.

  Specjaliści z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej przybliżą zalety oraz kontrowersje, które powstały wokół szczepień i szczepionek. Na uczestników warsztatów czekają atrakcje takie jak otrzymanie olejków eterycznych z materiału roślinnego czy obserwacja świecących bakterii.

  Z kolei goście Uniwersytetu Śląskiego dowiedzą się, na ile wiarygodne jest to, co widzimy. Co robi mózg, kiedy nie otrzymuje całej potrzebnej mu informacji. Uczestnicy warsztatów ,,cebulowych" dowiedzą się np. dlaczego ,,syrop babuni z cebuli" jest taki skuteczny w zimowych przeziębieniach.

  Uczestnicy zajęć Uniwersytetu w Białymstoku korzystając z internetowych baz danych, na podstawie pojedynczej sekwencji DNA, zidentyfikują wybrane gatunki zwierząt. Podczas warsztatów "Dotknij czaszki lwa i myszy" obejrzą czaszki rozmaitych gatunków ssaków.

  Swoje programy z okazji Ogólnopolskiej Nocy Biologów przygotowały również: Akademia Pomorska w Słupsku, Uniwersytet Gdański, Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii UG-GUMed, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Ogród Botaniczny UAM i Uniwersytet Zielonogórski.

  Szczegółowy program Ogólnopolskiej Nocy Biologów jest dostępny na stronie: http://www.nocbiologow.home.pl/

  PAP - Nauka w Polsce

  ekr/ res/ pdo/ tot/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Katedra Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego – jednostka dydaktyczno-naukowa należąca do struktur Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Obok muzykologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Warszawskim, Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu jest jedną z czterech tego typu uniwersyteckich placówek w Polsce. Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (WPiA UAM) – jeden z 15 wydziałów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Obecnym dziekanem wydziału jest prof. zw. dr hab. Roman Budzinowski. Wydział Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego - wydział Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, na którym prowadzone są studia na dwóch kierunkach:

  Katedra Muzykologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (KM UAM) - jednostka organizacyjna Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, jedna z 6 katedr i instytutów tworzących Wydział Historyczny UAM. Należy - obok muzykologii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (rok założenia: 1911) oraz muzykologii na lwowskim Uniwersytecie Jana Kazimierza (1912) - do najstarszych w Polsce placówek uniwersyteckich o takim profilu naukowym. Jako samodzielna katedra jednostka powstała dopiero w 2001 r., jest jednak kontynuatorką powstałego w 1922 r. Zakładu Muzykologii. Katedra jest jednolita i nie dzieli się na żadne zakłady. Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (IEiAK UAM)- jednostka organizacyjna Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, jeden z 6 instytutów i katedr tworzących Wydział Historyczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Siedzibą instytutu jest od 1990 r. gmach Collegium Historicum przy ul. Święty Marcin 78.

  Collegium Novum w Poznaniu – budynek w centrum Poznania przy al. Niepodległości 4, gdzie mieści się obecnie Wydział Neofilologii oraz Wydział Anglistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Instytut Historii Sztuki UAM z Wydziału Historycznego. Jerzy Nikitorowicz (ur. 19 sierpnia 1951 w Mielniku) – profesor pedagogiki, rektor Uniwersytetu w Białymstoku. Absolwent Wydziału Filozoficzno-Historycznego na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu (1976). Doktoryzował się w 1982 na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Habilitację uzyskał na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu (1994), a profesurę nadzwyczajną w 2001 i zwyczajną w 2004. Zainteresowania badawcze: edukacja regionalna, edukacja międzykulturowa, pedagogika społeczna, socjologia rodziny, kształcenie i doskonalenie nauczycieli.

  Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego (WPiA UKSW) - wydział Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego utworzony wraz z przekształceniem Akademii Teologii Katolickiej w uniwersytet w 1999 roku. Do roku 2005 funkcjonował pod nazwą Wydział Prawa. Kształci studentów w kierunkach:

  Dodano: 12.01.2012. 19:04  


  Najnowsze