• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ogólnoświatowa akcja GLOBE at Night 2010

  03.03.2010. 16:25
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Od 3 do 16 marca potrwa ogólnoświatowa kampania obserwacyjna, w ramach której każdy chętny może ocenić jak ciemne jest niebo w jego okolicy. Dostępne są materiały w języku polskim.

  Akcja GLOBE at Night prowadzona jest co roku. Polega na tym, że uczestnicy sprawdzają ile gwiazd widać w konstelacji Oriona, oceniając w ten sposób jakie najsłabsze gwiazdy można dostrzec gołym okiem w swojej okolicy zamieszkania. Cała procedura nie jest trudna, a organizatorzy dostarczają instrukcje i materiały wyjaśniające jak dokonać oceny. Wśród 14 wersji językowych jest pakiet informacyjny po polsku.

  W trakcie ubiegłorocznej akcji otrzymano ponad 15000 pomiarów z całego świata. Po ich zebraniu powstała mapa dostępna na stronie internetowej projektu pod adresem www.globeatnight.org. Znajdują się tam też dodatkowe informacje i materiały.

  Akcja GLOBE at Night jest szczególnie polecana dla szkół, może być ciekawym uzupełnieniem lekcji. W jej ramach uczniowie mogą nauczyć się m.in. odnajdywania gwiazdozbioru Oriona na niebie, nauczyć się dokonywać obserwacji i pomiaru, a także zrozumieć wpływ człowieka i cywilizacji na otaczający świat oraz na ich własną okolicę zamieszkania.

  Projekt ma na celu także zwrócenie uwagi społeczeństw na problem nadmiernego zanieczyszczenia nocnego nieba sztucznym światłem, które przeszkadza nie tylko astronomom, ale ma także znaczenie ekologiczne, a brak prawdziwej ciemnej nocy może być przyczyną niektórych problemów ze snem.

  Rozwoju cywilizacji nikt nie ma zamiaru ograniczać, ale powinny zostać wypracowane rozwiązania, które spowodują stosowanie oświetlenia odpowiedniego do potrzeb (np. lampa oświetlająca ulicę, a nie wszystko dookoła, w tym świecąca w górę w niebo). Takie odpowiednie oświetlenie to także spore oszczędności dla budżetów gmin czy instytucji.

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Program GLOBE – światowy program (działający także w Polsce), popularyzujący badania środowiska wśród uczniów szkół średnich i podstawowych. Program działa w ponad stu krajach. GLOBE oznacza Global Learning and Observations to Benefit the Environment, czyli „Światowy program obserwacyjny i edukacyjny badania środowiska”. Akcja winkulowana (akcja zasyndykowana) - akcja objęta umownym ograniczeniem w jej zbyciu. Umowa ograniczająca na określony czas rozporządzanie akcją lub jej częścią ułamkową jest dopuszczalna, jest jednak zakreślona czasowo. Ograniczenie takie nie może trwać dłużej niż 5 lat od daty zawarcia umowy. Naświetlenie – proces padania światła na materiał światłoczuły, dzięki czemu powstaje na nim obraz utajony. Prawidłowe naświetlenie jest kluczowym elementem w procesie powstawania zdjęcia. Jeśli światła naświetlającego jest za mało, zdjęcie będzie za ciemne, niedoświetlone. Analogicznie, gdy światła jest za dużo, zdjęcie będzie prześwietlone.

  Piramida TRY 2004 w Shimizu - jest to projekt ogromnej piramidy, która ma powstać w zatoce Tokio (Japonia). Projektanci zakładają, że piramida pomieści około 750 tys. osób oraz będzie miała wysokość około 4 kilometrów. Zaproponowana struktura jest tak duża, że nie może być zbudowany z materiałów dostępnych obecnie, ze względu na ich masę własną. Projekt opiera się na materiałach dostępnych w przyszłości, na przykład superlekkich nanorurkach węglowych. Teoria perturbacji (nazywana też rachunkiem zaburzeń) jest zbiorem metod matematycznych, które są używane do znalezienia przybliżonego rozwiązania problemu, który nie może być rozwiązany w sposób ścisły, dostarczając bezpośrednie rozwiązanie problemu. Teoria perturbacji może być zastosowana do rozwiązania problemu, gdy można go przedstawić jako część dającą bezpośrednie rozwiązanie i stosunkowo mały człon zaburzający.

  Zanieczyszczenie świetlne – termin używany na określenie nadmiernego oświetlenia nocnego, obecne zwłaszcza w miastach. "Zanieczyszczenie" tego typu utrudnia obserwację astronomiczną nieba oraz ma negatywny wpływ na faunę i florę naturalnie przystosowaną do życia w ciemności w czasie nocy. Może mieć również niekorzystne działanie na zdrowie człowieka. ulike.net (dawniej: u-lik.com) - serwis społecznościowy, w ramach którego użytkownicy oceniają, a także korzystają z rekomendacji dotyczących wszelkiego rodzaju twórców, ich dzieł oraz innych zagadnień związanych z kulturą. Serwis jest współtworzony przez jego użytkowników, którzy mogą edytować już istniejące, a także dodawać nowe "kluby", reprezentujące poszczególnych artystów, czy ich dzieła. Strona jest dostępna w dwóch wersjach językowych: angielskiej i francuskiej.

  Poziom, mapa, obszar, etap lub świat – pojęcie w grach komputerowych oznaczające pewien obszar gry dostępny dla gracza w trakcie wypełniania przez niego określonych zadań. Termin „poziom” może także odnosić się do poziomu trudności, który określa stopień trudności gry. W niektórych grach istnieją też poziomy bonusowe, na które gracz może wejść dzięki odnalezieniu tajnego przejścia bądź znalezieniu odpowiedniego przedmiotu. Globen (Ericsson Globe, wcześniej Stockholm Globe Arena) – szwedzka arena narodowa osadzona w dzielnicy Johanneshov, w południowym Sztokholmie. Globen to miejsce rozgrywania zawodów sportowych, głównie hokejowych, także tenisowych (m.in. If Stockholm Open) i lekkoatletycznych. Jest również areną, na które odbywały się różnego rodzaju wydarzenia kulturalne oraz muzyczne. Stockholm Globe Arena została wybudowana z myślą o mistrzostwach świata w hokeju na lodzie mężczyzn. Oddano ją do użytku 19 lutego 1989. Był to największy sferyczny budynek na świecie.

  Zając (łac. Lepus, dop. Leporis, skrót Lep) – niewielki gwiazdozbiór położony na południe od Oriona i na wschód od Wielkiego Psa. Jest to gwiazdozbiór nieba południowego, znany już w starożytności. Środek jego kulminuje o północy w połowie grudnia na wysokości około 20º nad południową częścią horyzontu. Liczba gwiazd dostrzegalnych nieuzbrojonym okiem: około 40.

  Wielka Pustka – gigantyczny obszar pustej przestrzeni kosmicznej o średnicy około 1 miliarda lat świetlnych, na niebie znajdujący się w okolicy konstelacji Oriona i Rzeki Erydan. Jest to struktura będąca pustką, czyli obszarem pustej przestrzeni kosmicznej, praktycznie pozbawionym materii świecącej (galaktyk i ich gromad), a także ciemnej. Odkryta została w 2007 roku przez zespół amerykańskich astronomów z Uniwersytetu w Minneapolis.

  Strategia rozwoju produktu – strategia marketingowa opierająca się na wprowadzaniu nowego produktu lub usług na dotychczasowy niezmieniony rynek. Produkty, które spełniają swoje podstawowe funkcje mogą być także zmodernizowane. Firma może także w oparciu o tą strategię dokonać ulepszenia produktu poprzez modernizację, zmianę opakowania lub zmianę materiału z którego produkt jest wykonany.

  Dodano: 03.03.2010. 16:25  


  Najnowsze