• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ósme warsztaty nt. pozycjonowania, nawigacji i komunikacji, Drezno, Niemcy

  16.02.2011. 16:26
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W dniach 7 - 8 kwietnia 2011 r. w Dreźnie, Niemcy, odbędą się ósme warsztaty nt. pozycjonowania, nawigacji i komunikacji.

  Precyzyjna lokalizacja i jej monitorowanie stają się równie ważne jak komunikacja. Chociaż mobilne systemy pozycjonowania w połączeniu z nowoczesnymi technologiami bezprzewodowymi zyskują obecnie na popularności, nadal istnieją przeszkody i wyzwania natury technologicznej.

  Warsztaty będą poświęcone ostatnim postępom w pozycjonowaniu, nawigacji i komunikacji oraz najnowszym osiągnięciom w technikach i systemach. Do programu warsztatów włączono prezentacje co ważniejszych projektów badawczych, aby zapewnić wgląd w nowoczesne technologie lokalizacyjne do rozmaitych zastosowań. W czasie wydarzenia odbędą się dyskusje na następujące tematy:
  - mierzenie odległości/pozycjonowanie;
  - nawigacja;
  - projekty badawczo-rozwojowe dotyczące lokalizacji;
  - komunikacja i usługi;
  - ultra szerokie pasmo.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)

  RADius - system referencyjny (system precyzyjnej nawigacji), przeznaczony głównie dla statków z systemem dynamicznego pozycjonowania. Opracowany i opatentowany przez firmę Konsberg Seatex AS. System używa fal elektromagnetycznych z pasma GHz (podobnie jak morskie radary nawigacyjne).

  Tele Atlas - holenderska firma założona w 1984 roku, która dostarcza mapy cyfrowe do nawigacji oraz innych usług opartych na lokalizacji, w tym dla systemów osobistych i samochodowych systemów nawigacji. Również jest używana w mapach telefonii komórkowej i internetu. 30 lipca 2008, firma stała się własnością innej firmy produkującej nawigację samochodową - firmy TomTom.

  Środek komunikacji – nośnik (medium) procesu komunikacji - przekazywania (wymiany) informacji pomiędzy ludźmi, niezależnie od przyjętego języka.

  Środek komunikacji – nośnik (medium) procesu komunikacji - przekazywania (wymiany) informacji pomiędzy ludźmi, niezależnie od przyjętego języka.

  W informatyce, kolejki komunikatów i mailboxy są komponentami inżynierii oprogramowania używanymi do komunikacji międzyprocesowej lub do międzywątkowej komunikacji w obrębie jednego procesu. Używają kolejek do przesyłania wiadomości (przekazywania sterowania lub zawartości). Systemy komunikacji grupowej oferują podobne funkcjonalności.

  Echolokacja – system określania położenia przeszkód lub poszukiwanych obiektów w otoczeniu z użyciem zjawiska echa akustycznego. Metoda stosowana przez niektóre zwierzęta (nietoperze, walenie, niektóre ryjówkowate, tenrekowate i ptaki) do nawigacji, wykrywania i chwytania zdobyczy oraz w komunikacji międzyosobniczej. Znane są również przypadki wykorzystania echolokacji przez ludzi, głównie niewidomych. Prekursorem ludzkiej echolokacji jest Daniel Kish, który uczy inne niewidome osoby tej techniki. Urządzenie stosujące echolokację w nawigacji morskiej to echosonda lub sonar. Termin echolokacja wprowadził w 1944 Donald Griffin, amerykański zoolog zajmujący się badaniem nietoperzy.

  Międzynarodowy Festiwal Muzyki Gospel Camp Meeting odbywa się co roku w sierpniu w miejscowości Osiek w województwie pomorskim. W 2012 roku festiwal i warsztaty odbędą się po raz pierwszy w pobliskim Gniewie - w dniach 15-19 sierpnia.

  Dodano: 16.02.2011. 16:26  


  Najnowsze