• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Otwarcie astrobazy w Dobrzyniu nad Wisłą

  17.12.2011. 18:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  7 grudnia odbyło się uroczyste otwarcie przyszkolnego obserwatorium astronomicznego w Dobrzyniu nad Wisłą. Jest to już piąta placówka z projektu Astrobaza, prowadzonego przez województwo kujawsko-pomorskie.

  Astrobaza będzie nosić imię Mariana Kowalskiego, polskiego astronoma urodzonego 15 października 1821 roku w Dobrzyniu na Wisłą. Kowalski był dyrektorem obserwatorium Uniwersytetu w Kazaniu. Zajmował się m.in. badaniami orbity Neptuna, ruchów własnych kilku tysięcy gwiazd, sformułował teorię ruchu obrotowego Galaktyki.

   

  Symbolicznego otwarcia astrobazy poprzez przecięcie wstęgi dokonała Krystyna Gołębiewska, przedstawicielka rodziny patrona, razem z Burmistrzem Miasta i Gminy Dobrzyń nad Wisłą (Ryszard Dobierzewski) oraz Członkiem Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego (Sławomir Kopyść). W uroczystości wzięli tez udział m.in. przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Astronomicznego oraz Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.

  Obserwatorium przy Szkole Podstawowej i Publicznym Gimnazjum w Dobrzyniu nad Wisłą jest piątą otwarta tego typu placówką. Wcześniej otwarto astrobazy w Gniewkowie, Radziejowie, Jabłonowie Pomorskim i Brodnicy.

  Projekt jest finansowany przez województwo kujawsko-pomorskie, przy wsparciu ze środków z Regionalnego Programu Operacyjnego. Całkowity koszt projektu wynosi 4,2 mln zł.

  Więcej informacji na temat Astrobaz można znaleźć na stronie internetowej: http://astrobaza.kujawsko-pomorskie.pl/

  PAP - Nauka w Polsce

  ast/ agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Dobrzyniu nad Wisłą - rzymskokatolicki kościół parafialny w mieście Dobrzyń nad Wisłą w województwie kujawsko-pomorskim. Mieści się przy ulicy Franciszkańskiej. Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Dobrzyniu nad Wisłą - parafia znajdująca się w diecezji płockiej w dekanacie dobrzyńskim nad Wisłą. Obejmuje swoim zasięgiem miasto Dobrzyń nad Wisłą oraz wsie Bachorzewo, Dyblin, Glewo, Główczyn, Kamienica, Lenie Wielkie, Płomiany, Skaszewo, Strachoń, Stróżewo, Zbyszewo. Mieści się przy ulicy Franciszkańskiej. Duszpasterstwo w niej prowadzą księża diecezjalni. Krojczyn – wieś w Polsce położona pomiędzy Włocławkiem a Dobrzyniem nad Wisłą województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie lipnowskim, w gminie Dobrzyń nad Wisłą.

  Chalin – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie lipnowskim, w gminie Dobrzyń nad Wisłą, nad jeziorem Chalińskim leżąca przy trasie Włocławek – Sierpc, w odległości 30 km od Włocławka. Kościół Świętego Mateusza Apostoła w Nowem nad Wisłą – rzymskokatolicki kościół parafialny w Nowem Nad Wisłą, w powiecie świeckim, w województwie kujawsko-pomorskim. Należy do dekanatu Nowe nad Wisłą. Mieści się przy ulicy Krótkiej.

  Kisielewo – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie lipnowskim, w gminie Dobrzyń nad Wisłą. Czartowo – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie lipnowskim, w gminie Dobrzyń nad Wisłą.

  Główczyn – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie lipnowskim, w gminie Dobrzyń nad Wisłą. Glewo – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie lipnowskim, w gminie Dobrzyń nad Wisłą.

  Krępa – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie lipnowskim, w gminie Dobrzyń nad Wisłą.

  Dobrzyń nad Wisłą – miasto w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie lipnowskim, siedziba władz miejsko-wiejskiej gminy Dobrzyń nad Wisłą. Położone nad rzeką Wisłą nieco powyżej Włocławka, niedaleko Zbiornika Włocławskiego (zwanego też Jeziorem Włocławskim). W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. włocławskiego.

  Kamienica – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie lipnowskim, w gminie Dobrzyń nad Wisłą. Kolonia Chalin – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie lipnowskim, w gminie Dobrzyń nad Wisłą.

  Jezioro Chalińskie – jezioro w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie lipnowskim, w gminie Dobrzyń nad Wisłą, leżące na terenie Pojezierza Dobrzyńskiego. Ziemia dobrzyńska – jednostka terytorialna w dawnej Polsce, obejmująca tereny dzisiejszego województwa kujawsko-pomorskiego, na północny wschód od Włocławka, między rzekami: Wisłą, Drwęcą i Skrwą.

  Michałkowo – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie lipnowskim, w gminie Dobrzyń nad Wisłą. Łagiewniki – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie lipnowskim, w gminie Dobrzyń nad Wisłą.

  Ruszkowo – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie lipnowskim, w gminie Dobrzyń nad Wisłą.

  Dodano: 17.12.2011. 18:19  


  Najnowsze