• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Otwarcie wystawy Z Torunia do gwiazd

  05.12.2011. 14:47
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  We wtorek, 6 grudnia, w Toruniu odbędzie się uroczyste otwarcie nowej wystawy, przygotowanej przez Muzeum Okręgowe w Toruniu. Celem wystawy jest przybliżenie postaci Mikołaja Kopernika.

  W ramach wystawy "Z Torunia do gwiazd. Opowieść o Mikołaju Koperniku" zaprezentowana zostanie postać słynnego astronoma, który urodził się w Toruniu. W nowoczesny sposób będzie przedstawione życie i dokonania Kopernika, ze szczególnym uwzględnieniem jego epokowego odkrycia na polu astronomii.

  Na wystawie zaprezentowane będą m.in. zabytki pokazujące codzienne życie mieszczan toruńskich na przełomie XV i XVI wieku. Zaplanowano m.in. "punkty aktywizujące" pozwalające na interaktywne poznawanie tematu. Nie zabraknie również elementów multimedialnych, takich jak filmy i animacje komputerowe.

  Otwarcie ekspozycji odbędzie się o godz. 17.00 w Ratuszu Staromiejskim. Dla zwiedzających wystawa będzie dostępna od 7 grudnia do 19 lutego 2012 r.

  PAP - Nauka w Polsce

  ast/ agt/

  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  Wilhelmina Iwanowska (ur. 2 września 1905 w Wilnie, zm. 16 maja 1999 w Toruniu) – polska astronom, profesor w Instytucie Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dom Mikołaja Kopernika w Toruniu mieści się pod adresem Kopernika 15/17. Prawdopodobne miejsce narodzin astronoma Mikołaja Kopernika. Muzeum Uniwersyteckie w Toruniu gromadzi, dokumentuje i upowszechnia świadectwa materialnej historii nauki w Wilnie i Toruniu powstałe przed rokiem 1945, oraz starą i cenną aparaturę badawczą i sprzęt laboratoryjny używany po 1945 roku na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W szczególności są to przedmioty, pamiątki osobiste, fotografie i dokumenty związane z:

  Maria Znamierowska-Prüfferowa (ur. 13 maja 1898 w Kibartach, zm. 20 sierpnia 1990 w Toruniu) - polska etnograf, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, twórca i wieloletni dyrektor Muzeum Etnograficznego w Toruniu, któremu po jej śmierci nadano jej imię. Działaczka Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Wernisaż – uroczyste otwarcie wystawy (zazwyczaj dzieł sztuki, ale także innych osiągnięć, np. naukowych lub dorobku miasta), odbywające się przed oficjalnym rozpoczęciem dostępu dla publiczności. Jest połączeniem spotkania środowiskowego, wydarzenia towarzyskiego oraz prezentacji dla mediów i zazwyczaj ma charakter zamknięty. Odbywa się bezpośrednio w miejscu wystawy, pośród eksponatów oraz ewentualnie w jej najbliższej okolicy, np. innych pomieszczeniach lub przyległym terenie otwartym. Wernisażowi mogą towarzyszyć także inne wydarzenia, jak występy artystyczne i inne pokazy uświetniające wernisaż, konferencje dla mediów, przemówienia autora wystawy, a czasem także jego mecenasów lub sponsorów, poczęstunki lub nawet wystawne bankiety itp. Wystawiana jest również księga, do której goście mogą się wpisywać.

  Szymon Olszaniec (ur. 1968)- polski historyk, bizantynolog. Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Doktorat i habilitacja tamże. Pracownik Zakładu Historii Starożytnej Instytutu Historii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Członek Komisji Bizantynologicznej Komitetu Badań o Kulturze Antycznej PAN. Archiwum Emigracji (The Archives of Polish Emigration) – samodzielna pracownia archiwalno-badawcza w Bibliotece Uniwersyteckiej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

  Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (Wydawnictwo Naukowe UMK, Wydawnictwo UMK) działa jako jednostka ogólnouczelniana Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Finisaż - to uroczyste zakończenie wystawy, któremu często (jak wernisażowi) towarzyszą okolicznościowe wydarzenia, jak np. przemówienia autora wystawy, a czasem także jego mecenasów lub sponsorów, poczęstunki Celem finisażu jest podsumowanie odbytej już wystawy.

  Krajowe Laboratorium Fizyki Atomowej Molekularnej i Optycznej (KL FAMO) to międzyuczelniana jednostka badawcza mieszcząca się w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Oficjalne otwarcie laboratorium nastąpiło w 2002 roku.

  Bogusław Hładoń (ur. 5 grudnia 1940 we Lwowie, zm. 5 grudnia 2012 w Bydgoszczy) - polski farmaceuta, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, kierownik Katedry i Zakładu Farmakodynamiki i Farmakologii Molekularnej na Wydziale Farmaceutycznym tej uczelni, współtwórca Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy.

  Antoni Mikołaj Swinarski (ur. 20 grudnia 1910 w Toruniu, zm. 8 września 1985 w Toruniu) – polski chemik, profesor i rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jego głównymi kierunkami badań były: kataliza nieorganiczna, chemia koordynacyjna i zjawiska adsorpcyjne. Daniel Ludwiński (ur. 15 lipca 1987 w Toruniu) – polski dziennikarz sportowy, absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

  Wojciech Hejnosz (ur. 3 kwietnia 1895 w Budach Łańcuckich, zm. 22 czerwca 1976 w Toruniu) - polski historyk prawa, archiwista, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Miłka Malzahn (ur. 1971) - pisarka, wokalistka, autorka tekstów piosenek, prezenterka radiowa. Absolwentka filozofii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Do roku 2005 pracowała w Radiu Toruń. Od roku 2006 pracuje w Radiu Białystok. Debiutowała jako poetka w 1995. Laureatka Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie w 1995 roku. W 2013 roku uzyskała tytuł doktora nauk filozoficznych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, zajmując si XIX-wieczną filozofią rosyjską.

  Dodano: 05.12.2011. 14:47  


  Najnowsze