• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Otwarte Warsztaty Naukowe 'DNA - Encyklopedia Życia' 2010

  20.03.2010. 18:38
  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  Już 9 - 11 kwietnia na ursynowskim kampusie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w budynku przy ul. Ciszewskiego 8 odbędzie się trzecia edycja otwartych warsztatów naukowych "DNA Encyklopedia Życia".

  Wydarzenie objął swoim Patronatem Jego Magnificencja Rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego prof. dr hab. Alojzy Szymański. W programie przewidziana jest seria wykładów popularnonaukowych prowadzonych przez uznanych naukowców, która pozwoli przybliżyć tematykę biotechnologii i nauk biomedycznych każdemu z odwiedzających. Ciekawi świata będą mogli sami uczestniczyć w pokazowych eksperymentach, a także wygrać atrakcyjne nagrody. Udział w warsztatach jest bezpłatny.  Bądź bliżej z biotechnologią - odwiedź nas! Szczegóły już wkrótce na www.dna.assb.pl


  Wrocław

  17 kwietnia zapraszamy na wrocławski Rynek!

  Warsztaty "DNA-encyklopedia życia" po raz drugi we Wrocławiu są organizowane wspólnie przez studentów biotechnologii wyższych uczelni. Prezydent Miasta Wrocławia uhonorował warsztaty swoim patronatem. Inicjatywa, działanie i zaangażowanie studentów w projekt zaowocuje 17 kwietnia 2010 roku na wrocławskim Rynku powstaniem miasteczka biotechnologicznego z szeregiem tematycznych stoisk. Stworzy ono okazję poznania atmosfery pracy w laboratorium, dowiedzenia się, które produkty żywnościowe obecne codziennie w naszych domach są efektem procesów biotechnologicznych, zobaczenia prostych ale niesamowitych pokazów izolowania kwasu DNA z pomidora lub kiwi i wiele innych. Nie zabraknie konkursów z nagrodami! Przygotowano również plakaty popularnonaukowe, które w sposób łatwy i ciekawy przedstawią między innymi: różne rośliny i cele ich modyfikacji genetycznej; rolę, jaką badanie DNA odgrywa w kryminalistyce; czym jest i jakie ma znaczenie czerwona biotechnologia.

  Lublin

  Warsztaty DNA Encyklopedia Życia/skierowane są do wszystkich osób, które są żądne wiedzy i ciekawe świata. Warsztaty stanowią znakomitą okazję, aby świadomie i bez uprzedzeń przeniknąć w świat cząstek imolekuł, które tworzą życie. Pierwszego dnia zapraszamy na wykłady naukowców z lubelskich uczelni orazdebatę dotyczącą przyszłości nauki, które odbędą się w piątek w Auli A Wydziału Chemii Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej. Część drugą stanowią interaktywne warsztaty odbywające się w laboratoriach Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Marii Curie " Skłodowskiej, gdzie również będzie prezentować się Uniwersytet Medyczny. Przyjdź i sprawdź się w roli naukowca! Otwórz razem z nami wrota do wiedzy!
  16 kwietnia 2010 (piątek)
  8:30 " 16:30 Aula A Wydziały Chemii UMCS (Pl. M. Curie " Skłodowskiej 2)

  17 kwietnia 2010 (sobota)
  10:00 " 14:00 laboratoria Uniwersytet Przyrodniczy (ul. Akademicka 15), Wydział BiNoZ UMCS (ul. Akademicka 19)

  Szczecin

  Zapraszamy serdecznie na trzecią edycję otwartych warsztatów naukowych "DNA Encyklopedia życia", które odbędą się 16 kwietnia podczas Dni Otwartych Wydziału Biotechnologii i Hodowli Zwierząt Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Czekamy na Ciebie od godziny 10.00 w kompleksie budynków przy ulicy Doktora Judyma. W programie: wykłady popularnonaukowe, pokazy, eksperymenty, wystawa pająków i skorpionów, konkurs z nagrodami.
  Jeśli chcesz poznać prawdziwą biotechnologię - zapraszamy!

  Gdańsk

  Koło naukowe BIO-MED działające przy Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Koło Studentów Biotechnologii działające przy Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej połączyły siły w ogólnopolskim wydarzeniu jakim są warsztaty "DNA " encyklopedia życia". Warsztaty mają na celu przybliżenie wiedzy o naszym kierunku studiów " biotechnologii, o której często ludzie nie związani z nauką mają błędne pojęcie. Wszystko będzie działo wbudynkach Politechniki Gdańskiej 17. kwietnia, gdzie będzie można zobaczyć wiele interesujących rzeczy którymi biotechnolodzy zajmują się na co dzień, (np. izolację DNA), a także poszerzyć swoją wiedzę o rozwojowej i przyszłościowej nauce jaką niewątpliwie jest biotechnologia na licznych stoiskach informacyjnych.

  Polski Serwis Naukowy sprawuje patronat medialny nad Warsztatami Naukowymi DNA - Encyklopedia Życia 2010.


  Serdecznie zapraszamy!

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Anna Jadwiga Podhajska (z domu Wiśniewska, ur. 17 kwietnia 1938 w Gdyni, zm. 5 lutego 2006 w Gdańsku) - lekarz, profesor biotechnologii, specjalistka w dziedzinie mikrobiologii, biologii molekularnej i inżynierii genetycznej. Nauczyciel akademicki, ekspert w dziedzinie biotechnologii i animatorka życia naukowego Pomorza. Współzałożycielka Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Akademii Medycznej w Gdańsku (MWB UG-AMG) oraz założycielka Centrum Transferu Technologii w ramach Pomorskiego Parku Technologicznego w Gdyni. Wydział Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej powstał 1 stycznia 1952 roku, kiedy Wydział Matematyczno-Przyrodniczy podzielił się na dwa Wydziały: Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii i Wydział Biologii i Nauk o Ziemi. Przestał istnieć 1 października 2011 roku, kiedy to został podzielony na 2 nowe wydziały: Wydział Biologii i Biotechnologii oraz Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej. Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej – jeden z 11 wydziałów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Został powstały 15 lutego 1965 jako piąty wydział w strukturze organizacyjnej UMCS. Na wydziale pracuje 134 nauczycieli akademickich, w tym: 21 profesorów (8 z tytułem naukowym), 70 doktorów, 43 magistrów. Wydział posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora oraz doktora habilitowanego nauk ekonomicznych.

  Wydział Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie – jeden z 11 wydziałów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. W strukturze organizacyjnej wyodrębnione są dwa Instytuty, w skład których wchodzi 15 zakładów naukowych. Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego – został założony staraniami trójmiejskiego środowiska akademickiego. Założycielami wydziału byli m.in.: Karol Taylor, Wacław Szybalski, Anna Podhajska oraz Wiesław Makarewicz. Wydział mieści się w budynku gdańskiej, poniemieckiej Victoriaschule oraz w nowo wybudowanym Instytucie Biotechnologii przy ulicy Kładki 24.

  Wydział Chemii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej - (WCh UMCS) jeden z 11. wydziałów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Wydział ten istnieje od 1 lutego 1989 r., kiedy to został wyodrębniony z dawnego Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii. Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej – jeden z jedenastu wydziałów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Został powołany 12 września 1949 roku. Obecnym dziekanem wydziału jest prof. dr hab. Anna Przyborowska-Klimczak.

  Wydział Biotechnologii i Hodowli Zwierząt Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie – jeden z dziesięciu wydziałów Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Jego siedziba znajduje się przy Ul. Doktora Judyma 26 w Szczecinie. Powstał w roku 1955 w ramach Wyższej Szkoły Rolniczej w Szczecinie. Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej – jeden z jedenastu wydziałów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Jego siedziba znajduje się przy Alej Kraśnickiej 2 cd w Lublinie. Powstał w 2011 roku.

  Wydział Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego (WB UWr) – jeden z 10 wydziałów Uniwersytetu Wrocławskiego powstały w 2006 roku w wyniku podziału Wydziału Nauk Przyrodniczych na trzy mniejsze jednostki organizacyjne i poprzez przekształcenie Instytutu Biochemii i Biologii Molekularnej. Kształci studentów na dwóch podstawowych kierunkach zaliczanych do nauk biologicznych na studiach stacjonarnych.

  Studenckie Koło Naukowe Prawników UMCS – drugie najstarsze prawnicze koło naukowe w Polsce i najstarsze koło naukowe Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, działające na Wydziale Prawa i Administracji UMCS.

  Jacek Józef Otlewski (ur. 1956 r.) – polski biolog, specjalizujący się w chemii biofizycznej i enzymologii, nauczyciel akademicki, pierwszy dziekan Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego w latach 2006-2012. Wydział Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej – jeden z jedenastu wydziałów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Jego siedziba znajduje się przy Placu Marii Curie-Skłodowskiej 4 w Lublinie. Powstał w 1990 roku.

  Instytut Historii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej – jednostka organizacyjna Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Instytut funkcjonuje od 1970 roku. Obecnie dyrektorem jest dr hab. Dariusz Słapek, kierownik Zakładu Historii Starożytnej. Wydział Biologii i Hodowli Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (WBHZ UP we Wrocławiu) - jeden z 5 wydziałów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu powstały w 1951 roku jako Wydział Zootechniczny ówczesnej Wyższej Szkoły Rolniczej we Wrocławiu. Kształci studentów na czterech podstawowych kierunkach zaliczanych do nauk rolniczych, na studiach stacjonarnych oraz niestacjonarnych.

  Wydział Politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej – jeden z jedenastu wydziałów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Jego siedziba znajduje się przy Placu Litewskim 3 cd w Lublinie. Powstał w 1993 roku.

  Dodano: 20.03.2010. 18:38  


  Najnowsze