• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Otwarto czwartą astrobazę w woj. kujawsko-pomorskim

  24.11.2011. 00:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Czwarte obserwatorium astronomiczne, tzw. astrobazę, w województwie kujawsko-pomorskim otwarto przy I Liceum Ogólnokształcącym w Brodnicy. Łącznie w regionie ma działać 14 takich obiektów. 

  Wcześniej oddano do użytku astrobazy w Gniewkowie, Jabłonowie Pomorskim i Radziejowie.

  Budynki przyszkolnych obserwatoriów są zwieńczone kopułami, które są zautomatyzowane, tzn. można je zdalnie otwierać i zamykać. Wszystkie bazy są wyposażone m.in. w teleskop automatyczny, teleskop słoneczny, lornetki, kamery astronomiczne i sprzęt teleinformatyczny.

  Program budowy obserwatoriów przy szkołach prowadzi samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.

  Opracowanie programów obserwacyjnych, szkolenie lokalnych koordynatorów opiekujących się obserwatoriami i prowadzenie nadzoru merytorycznego powierzono Pracowni Astronomii Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu. Zadaniem lokalnych samorządów jest realizowanie programów obserwacyjnych, stworzenie odpowiednich warunków do funkcjonowania obserwatoriów oraz wynagradzanie lokalnych koordynatorów.

  Koszt projektu budowy astrobaz w województwie kujawsko-pomorskim wynosi 4,2 mln zł. Budowa i zakup wyposażenia jednej bazy kosztuje prawie 300 tys. zł. Inwestycje są realizowane przy wsparciu środków unijnych, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

  Kolejne obserwatoria powstają w następujących miejscowościach: Dobrzyniu nad Wisłą, Golubiu-Dobrzyniu, Gostycynie, Inowrocławiu, Kruszwicy, Rypinie, Świeciu nad Wisłą, Unisławiu, Złejwsi Wielkiej i Żninie.

  PAP - Nauka w Polsce

  rau/ hes/ tot/  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Religia w województwie kujawsko-pomorskim – artykuł zawiera listę kościołów i związków wyznaniowych działających na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Struktury wyznaniowe w województwie kujawsko-pomorskim – artykuł zawiera listę kościołów i związków wyznaniowych działających na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego – organ stanowiący i kontrolny samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Istnieje od 1998 i w jego skład wchodzą radni wybierani w Województwie Kujawsko-Pomorskim, w wyborach bezpośrednich na kadencje trwające 4 lata. Obecna IV kadencja Sejmiku trwa od 2010 do 2014. Przewodniczącym Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego jest Dorota Jakuta. Marszałkiem województwa jest Piotr Całbecki.

  Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny w Toruniu – toruński szpital w dzielnicy Bydgoskie Przedmieście przy ulicy Krasińskiego 4/4a. Jeden z dwóch szpitali o takim profilu leczenia w województwie kujawsko-pomorskim. Organem tworzącym dla Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Dobrzyniu nad Wisłą - rzymskokatolicki kościół parafialny w mieście Dobrzyń nad Wisłą w województwie kujawsko-pomorskim. Mieści się przy ulicy Franciszkańskiej.

  Kościół Świętego Andrzeja Boboli w Świeciu – rzymskokatolicki kościół parafialny w Świeciu, w województwie kujawsko-pomorskim. Należy do dekanatu Świecie nad Wisłą. Mieści się przy ulicy Ogrodowej. Świadkowie Jehowy w województwie kujawsko-pomorskim – wspólnota Świadków Jehowy w województwie kujawsko-pomorskim. Liczba wyznawców (głosicieli) na terenie województwa wynosi ok. 6300 (stan w 2010). W grudniu 2012 roku na terenie województwa znajdowały się miejsca zgromadzeń 68 zborów.

  Kościół Opatrzności Bożej w Inowrocławiu - rzymskokatolicki kościół parafialny w Inowrocławiu, w dzielnicy Mątwy, w województwie kujawsko-pomorskim. Mieści się przy ulicy Poznańskiej. Należy do dekanatu inowrocławskiego I. Kościół Matki Bożej Częstochowskiej i św. Stanisława w Świeciu – rzymskokatolicki kościół parafialny w Świeciu, w województwie kujawsko-pomorskim. Należy do dekanatu Świecie nad Wisłą. Mieści się przy ulicy PCK. Nazywany jest przez świecian Starą Farą.

  Kościół Świętego Józefa w Inowrocławiu - rzymskokatolicki kościół parafialny w Inowrocławiu, w województwie kujawsko-pomorskim. Mieści się przy ulicy Sienkiewicza. Należy do dekanatu inowrocławskiego II archidiecezji gnieźnieńskiej.

  Wojewódzki Szpital Zespolony im. L. Rydygiera w Toruniu - Szpital Dziecięcy – szpital położony w dzielnicy Na skarpie w Toruniu przy ulicy Konstytucji 3 Maja 42. Do grudnia 2010 roku samodzielny szpital dziecięcy, włączony w struktury WSzZ, zachowując w pełni autonomię, stanowi oddzielną jednostkę organizacyjną (obok Szpitala Specjalistycznego oraz Centrum Stomatologii). Jeden z dwóch szpitali dziecięcych w województwie kujawsko-pomorskim. W Szpitalu znajduje się także oddział urazowo-ortopedyczny dla dorosłych. Został oddany do użytku w 1988. Szpital jest największą i najnowocześniejszą placówką dziecięcą w regionie, posiadającą m.in. hotel dla matek. Przez pewien czas oficjalna nazwa brzmiała: Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziecka i Matki. Przy szpitalu działają Fundacja o Uśmiech Dziecka oraz oddział toruński Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego.

  Galeria Copernicus - centrum handlowo-rozrywkowe, czwarte pod względem wielkości w województwie kujawsko-pomorskim i trzeci tego typu obiekt w mieście. Powstała na terenach należących wcześniej do zakładów przemysłowych Apator. Mierucinek – osada leśna w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie mogileńskim, w gminie Dąbrowa.

  Klonowo Wąskotorowe – nieczynny wąskotorowy przystanek osobowy w Kłonowie, w gminie Dobre, w powiecie radziejowskim, w województwie kujawsko-pomorskim, w Polsce. Został wybudowany w 1908 roku razem z linią kolejową do Płowiec. Nowy Świat – osada leśna w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie brodnickim, w gminie Górzno.

  Lądowisko Inowrocław-Szpital – lądowisko sanitarne w Inowrocławiu, w województwie kujawsko-pomorskim, położone przy ul. Poznańskiej 90. Przeznaczone jest do wykonywania startów i lądowań śmigłowców sanitarnych i ratowniczych w dzień i w nocy o dopuszczalnej masie startowej do 5700 kg. Tama Brodzka - wieś w gminie Brodnica, w powiecie brodnickim, w województwie kujawsko-pomorskim na drodze Olsztyn - Toruń, kiedyś ważny węzeł kolejowy - linie do Iławy, Działdowa i Brodnicy (obecnie linia do Iławy jest nieczynna).

  Dodano: 24.11.2011. 00:04  


  Najnowsze