• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Otwarto pracownię robotyczną w warszawskim Koperniku

  07.12.2011. 00:33
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  6 grudnia otwarto pracownię robotyczną w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Uczestnicy organizowanych w pracowni warsztatów będą mogli samodzielnie budować i programować roboty według własnego projektu. 

  "Otwieramy naszą pracownię robotyczną niemal dokładnie 90 lat po tym, jak powstało słowo +robot+ - zauważył podczas otwarcia pracowni prof. Łukasz Turski, przewodniczący Rady Programowej CNK. Przypomniał, że 90 lat temu w czeskiej Pradze odbyła się premiera sztuki Karela Czapka pt. "R. U. R.", w której po raz pierwszy pojawiło się pojęcie "robot". Od tego czasu roboty zmieniły ludzkie życie.


  Dyrektor Centrum, Robert Firmhofer zauważył, że roboty służą dziś człowiekowi przy produkcji urządzeń, eksploracji kosmosu, docierają do trudno dostępnych zakątków świata, sprzątają mieszkania, a także bawią. "Gdy kupujecie w sklepie telefon komórkowy, to prawdopodobnie pierwszym humanoidem, który dotyka urządzenia jesteście państwo. Telefon został złożony i włożony do pudełka przez roboty" - dodał Turski.

  "Nasze przesłanie związane z otwarciem tej pracowni jest takie: nie inwestujmy w tanią siłę roboczą, inwestujmy w dobrą edukację i nowoczesne technologie" - stwierdził Robert Firmhofer.

  Turski wyraził zaś nadzieję, że w pracowni pojawią się młodzi ludzie, którzy ,,nie tylko będą składać kawałki, które będą się potem poruszać, ale również nauczą się myśleć, jak zbudować roboty, które jeszcze lepiej nam pomogą żyć".


  Sesje warsztatowe w pracowni robotycznej przeznaczone są dla 12-osobowych grup i będą trwać 3 godziny. Ich uczestnicy będą pracować przy stanowiskach mechatronicznych (przeznaczonych do budowy robotów) oraz komputerowych, gdzie programowane są gotowe jednostki. Zajęcia są przeznaczone dla osób, które ukończyły 13 lat.

  "W pracowni będzie można zobaczyć robota przemysłowego, a także zestawy klocków lego, z których budujemy roboty. Mamy również miniaturową linię produkcyjną, moduł manipulacyjny, transportowy i magazynowy. Uczestnicy zajęć będą kolejne sekcje programować i budować. Mamy też dużo elementów pneumatyki czy elektropneumatyki" - wymieniała w rozmowie z PAP Dagmara Kiraga z pracowni robotycznej.


  W pracowni będą się odbywać zajęcia z robotologii i legotroniki. Warsztaty pozwalają zrozumieć specyfikę działania robotów mobilnych - zarówno tych spotykanych w domach (np. automatyczne odkurzacze i kosiarki), jak i bardziej unikatowych (kosmiczne łaziki, roboty saperskie i humanoidalne). Uczestnicy w czasie zajęć budują robota i samodzielnie go programują. "Roboty mogą skakać, tańczyć... ogranicza nas tylko własna wyobraźnia" - dodała Kiraga.

  Uczestnicy innych warsztatów będą mogli poznać roboty przemysłowe i automaty, spotykane na co dzień. Korzystając z zestawów pneumatycznych i elektropneumatycznych, poznają działania poszczególnych elementów składowych robota i maszyn przemysłowych. Samodzielnie połączą i zaprogramują moduły miniaturowej linii produkcyjnej.


  W dni powszednie zajęcia są przeznaczone dla grup szkolnych - uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, a w soboty i niedziele z zajęć mogą korzystać osoby indywidualne. Bilet kupuje się łącznie z biletem wstępu na wystawy stałe ,,Kopernika".

  W CNK, oprócz pracowni robotycznej, można już korzystać z laboratorium chemicznego oraz biologicznego. Poza tym pod koniec grudnia ma ruszyć laboratorium fizyczne.

  PAP - Nauka w Polsce

  lt/ agt  / bsz

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Robot mobilny to taki robot, który może dowolnie zmieniać swoje położenie w przestrzeni. Roboty tego rodzaju mogą pływać, latać lub jeździć. Roboty mobilne mogą być robotami autonomicznymi tzn. takimi których prawie nic nie ogranicza np. przewody sterujące bądź zasilające (a jedyne ograniczenia to np. ściany lub przestrzeń w jakiej się znajdują itp.). Poniższe informacje dotyczą robotów poruszających się po ziemi. Roboty medyczne – stanowią grupę robotów wspomagających procedury medyczne. Grupę tę stanowią w większości telemanipulatory, które wykorzystują działanie lekarza po jednej stronie i efektora po drugiej stronie. Zadaniem lekarza jest sterowanie ruchami robota oraz decydowanie o zadaniach do wykonania. Efektor z kolei, jak wynika z nazwy, ma za zadanie wykonywanie zadanych mu poleceń z nieosiągalną dla człowieka precyzją. Natomiast manipulatory rehabilitacyjne mogą być sterowane m.in. ruchami głowy, brody, gałki ocznej. Roboty medyczne stosowane są także do obsługi pacjentów oraz osób niepełnosprawnych pomagając w takich zadaniach jak np. przemieszczanie się, czy spożywanie posiłków. Robot – mechaniczne urządzenie wykonujące automatycznie pewne zadania. Działanie robota może być sterowane przez człowieka, przez wprowadzony wcześniej program, bądź przez zbiór ogólnych reguł, które zostają przełożone na działanie robota przy pomocy technik sztucznej inteligencji. Roboty często zastępują człowieka przy monotonnych, złożonych z powtarzających się kroków czynnościach, które mogą wykonywać znacznie szybciej od ludzi. Domeną ich zastosowań są też te zadania, które są niebezpieczne dla człowieka, na przykład związane z manipulacją szkodliwymi dla zdrowia substancjami lub przebywaniem w nieprzyjaznym środowisku.

  Robot równoległy – robot, którego człony tworzą zamknięty łańcuch kinematyczny. Zwykle są to roboty roboty trój- lub sześcioczłonowe, zwane odpowiednio tripodami oraz hexapodami. Istnieją też modele złożone z czterech członów. Fab Lab (z ang. Fabrication Laboratory) - to rodzaj pracowni lub małego laboratorium, w której mamy możliwość realizacji własnych projektów i pomysłów. Jest to miejsce dla osób które chcą realizować swoje marzenia, hobby, naukę lub pracę, a potrzebują narzędzi i przestrzeni oraz wiedzy technicznej.

  Umowa o roboty budowlane – rodzaj umowy cywilnoprawnej. Jest odmianą umowy o dzieło. Nie oznacza to jednak, że wszystkie kodeksowe postanowienia dotyczące umowy o dzieło można posiłkowo stosować do umowy o roboty budowlane. Ludziki Lego (minifigurki Lego) to małe, zabawkowe figurki z plastiku produkowane przez Lego Group. Zazwyczaj stanowią one część składową zestawów klocków Lego. Minifigurki przedstawiają przede wszystkim ludzi, a także inne postacie (np. roboty) wiążące się z daną serią klocków.

  R. Daneel Olivaw – android występujący w powieściach Isaaca Asimova z serii Roboty oraz Fundacja. "R." w jego imieniu oznacza robota. Roboty przymusowe w III Rzeszy: W czasie II wojny światowej roboty przymusowe stanowiły jedną z głównych metod pozyskiwania taniej siły roboczej w Niemczech dla przemysłu i rolnictwa, a zarazem jedną z form eksterminacji ludności terytoriów podbitych przez III Rzeszę.

  Laura Pawela (ur. 24 czerwca 1977 w Rybniku) - polska rzeźbiarka, autorka instalacji. Ukończyła studia w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Opolskiego (dyplom licencjacki w Pracowni Rzeźby prof. Leona Podsiadły, 2000) oraz na Wydziale Malarstwa i Rzeźby ASP we Wrocławiu, (dyplom 2004 z rzeźby w pracowni prof. Leona Podsiadłego). W 2006 roku prowadziła Pracownię Gościnną im. Eugeniusza Gepperta przy ASP we Wrocławiu.

  Katarzyna Karpowicz (ur. 4 listopada 1985 w Krakowie) - malarka. W 2005 roku ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie i zaczęła studia na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP. Do 2008 roku studiowała w pracowni prof. Grzegorza Bednarskiego. Dyplom z malarstwa obroniła w 2010r w pracowni prof. Leszka Misiaka.

  Oddział I (Organizacyjny) Komendy Głównej Armii Krajowej zajmował się planowaniem i organizacją działań, sprawami personalnymi, utrzymaniem łączności konspiracyjnej z obozami jenieckimi i skupiskami Polaków na terenie Rzeszy, wywiezionych na roboty przymusowe. Piotr Wachowski (ur. w 1976) - artysta malarz. Studiował na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie. W 2001 r. uzyskał dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Wiesława Szamborskiego oraz aneks do dyplomu w pracowni Sztuki w Przestrzeni Publicznej prof. Mirosława Duchowskiego, gdzie jest doktorem sztuki i pracuje jako asystent.

  Marian Stępak - ur. w 1957 w Koronowie – artysta plastyk, malarz, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy, studiował na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, w pracowni malarstwa prof. Stanisława Borysowskiego. Dyplom w tejże pracowni uzyskał w 1984 i tam też był asystentem.

  Dodano: 07.12.2011. 00:33  


  Najnowsze