• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Otwarto wystawę Tu polskie radio 1925-2010

  03.09.2010. 10:20
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Prawie 400 fotografii, plakaty, nagrania, pamiątki znalazły się na wystawie zorganizowanej z okazji 85-lecia obchodzonego właśnie przez Polskie Radio. Wystawę "Tu Polskie Radio 1925-2010" otwarto 2 września na warszawskim Zamku Królewskim.

  85 lat temu - 1 lutego 1925 roku o godzinie 18.00 - w eter popłynęły słowa: "Tu Próbna Stacja Radioznawcza Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego w Warszawie, fala 385 metrów", wypowiedziane przez inżyniera Romana Rudniewskiego. Ten dzień uznany został za początek polskiej radiofonii. Dwa lata później rozpoczęły pracę rozgłośnie regionalne w Krakowie, Poznaniu i Katowicach.

  Wystawa na Zamku Królewskim przybliża 85-letnią historię Polskiego Radia. Znalazło się na niej 390 fotografii, kilkadziesiąt plakatów, pamiątki pracowników, odbiorniki radiowe i mikrofony z okresu międzywojennego, scenariusze słuchowisk, a także replika powstańczej radiostacji "Błyskawica", udostępniona przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Na wystawie wyświetlane są też fragmenty kronik filmowych oraz unikalne nagrania ze zbiorów Archiwum Polskiego Radia.

  Wystawa składa się z pięciu części. Pierwsza z nich to "Prolog" do historii Polskiego Radia. Część druga, zatytułowana "Dekady", bogata w fotografie i dokumenty, ukazuje historię radia na przestrzeni dziesięcioleci. Prezentowane są tutaj m.in. studio spikerskie oraz galeria portretów spikerów radiowych, którzy pracowali w rozgłośni w czasie obrony Warszawy w 1939 roku. Tutaj także znajdują się płyty ze słynnymi przemówieniami Stefana Starzyńskiego do mieszkańców Warszawy. W tej części wystawy znalazł się również portret Zygmunta Chamca - założyciela i pierwszego dyrektora Polskiego Radia w latach 1925-1935, przekazany ostatnio Polskiemu Radiu przez wnuka Chamca - Andrzeja Tarnowskiego.

  Trzecia część wystawy, "Gatunki", poświęcona została działalności misyjnej radia. W dziale "Muzyka" można zobaczyć zdjęcia orkiestr i chóru Polskiego Radia, aranżację studia muzycznego, galerię fotografii kompozytorów z autografami dla radia, partytury, plakaty.

  Kolejny dział, "Teatr", to makieta radiowego studia teatralnego z akcesoriami do imitowania dźwięków, oraz zbiór eksponatów, wśród których znajdą się np. listy od słuchaczy czy scenariusze słuchowisk. W "Edukacji" znalazły się zdjęcia wybitnych naukowców współpracujących z Polskim Radiem, fotografie upamiętniające akcje związane z popularyzacją nauki, wydawnictwa radiowe, plakaty.

  Kolejna część wystawy to "Nagrody", poświęcona nagrodom przyznawanym przez Polskie Radio - Splendorom, Diamentowym Batutom, Złotym i Diamentowym Mikrofonom, Nagrodom Muzycznym. Tematem piątej części wystawy jest "Technika", gdzie znalazły się radioodbiorniki, sprzęt techniczny taki jak mikrofony, magnetofony, statywy, drutofony, ale też filmy o współczesnej technice radiowej, eksponaty przybliżające historię powstania stereofonii, a także najnowocześniejsze radioodbiorniki cyfrowe. Instalacje nadająca fragmenty niedawno nagranego słuchowiska "Kartoteka" Tadeusza Różewicza pokazuje walory tzw. dźwięku okólnego, wielokanałowego, który jest przyszłością radia.

  Wystawę można zwiedzać do 17 października. ASZW

  PAP - Nauka w Polsce

  hes/bsz

  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  Radio dzieciom – audycja Programu I Polskiego Radia, szczególnie popularna w latach 80. Rozpoczyna się codziennie o godzinie 19:30, trwa pół godziny i składa się z dwóch części – słuchowiska Teatru Polskiego Radia i piosenek w wykonaniu Radiowych Nutek i Chochlików. Wyjątek stanowią wydania niedzielne, podczas których usłyszeć można tylko piosenki. Diamentowy Mikrofon – nagroda Zarządu Polskiego Radia przyznawana od 1995 roku dla wybitnych twórców radiowych (pracowników i współpracowników Polskiego Radia). Po raz pierwszy nagrodę przyznano z okazji 70-lecia Polskiego Radia. Audytorium 17 – powołane 3 lipca 2001 roku porozumienie radiowe koordynujące działalność lokalnych stacji Polskiego Radia. Jest to spółka, której udziałowcami jest 17 Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia. Rozgłośnie te w ramach porozumienia wymieniają się audycjami, reportażami i materiałami realizowanymi we własnym zakresie. Audytorium 17 reprezentuje także oddziały Polskiego Radia przed domami brokerskimi (oferuje im czas reklamowy).

  Polskie Radio Gdańsk (pełna nazwa: Rozgłośnia Regionalna Polskiego Radia w Gdańsku – Radio Gdańsk SA) – używa do identyfikacji antenowej nazwy Radio Gdańsk. Jest jedną z 17 samodzielnych rozgłośni publicznego Polskiego Radia realizujących odrębne programy regionalne, nadawane na teren poszczególnych województw. Radiowe Centrum Kultury Ludowej – jednostka organizacyjna Polskiego Radia. Powstało w 1994 roku, a jego główną rolą jest informowanie o wydarzeniach z dziedziny szeroko pojętej kultury ludowej polskiej i świata. Centrum przygotowuje cykliczne audycje radiowe na antenie Pierwszego i Drugiego Programu PR, cykl płytowy Muzyka Źródeł oraz coroczny Festiwal Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja”.

  Polskie Radio Program IV – (Czwórka, Radiowa Czwórka, Program Czwarty Polskiego Radia, dawniej Polskie Radio Bis i Polskie Radio Euro, oficjalny skrót PR4) – ogólnopolska, całodobowa, publiczna polska stacja radiowa, będąca częścią spółki akcyjnej Polskie Radio S.A. Stacja rozpoczęła regularną emisję programu 2 stycznia 1976 jako program IV Polskiego Radia. Redakcja Hebrajska Polskiego Radia dla Zagranicy ("קול פולין"; Kol Polin – Głos Polski) – hebrajskojęzyczna redakcja Polskiego Radia dla Zagranicy założona w 2007 r. Jedna z sześciu obcojęzycznych redakcji Polskiego Radia.

  Waldemar Modestowicz (ur. 1954) – polski reżyser słuchowisk radiowych, przedstawień teatralnych oraz dubbingu. Od 1984 r. związany z Polskim Radiem. Od 1992 r. pracuje jako reżyser w Teatrze Polskiego Radia. We wrześniu 2009 roku przejął po Stanisławie Grotowskiej reżyserię powieści radiowej Matysiakowie. Muzyczne Studio Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej (dawniej funkcjonujące pod nazwą M-1) – studio nagraniowe Polskiego Radia umożliwiające również transmisje na żywo (najczęściej) na antenie Programu III. Studio zlokalizowane jest w jego gmachu przy ulicy Myśliwieckiej 3/5/7. Jego początki sięgają roku 1947, kiedy to doszczętnie zniszczony w czasie wojny budynek został przeznaczony na potrzeby rozgłośni radiowej. Studio zostało zaprojektowane przez inżynierów Tadeusza Dąbrowskiego i Aleksandra Janika. Na przełomie 1996 i 1997 studio zostało zmodernizowane przez akustyka Jana Dodackiego i architekta Kazimierza Wośko.

  Lubomski w Trójce − album koncertowy nagrany przez Mariusza Lubomskiego dla Programu III Polskiego Radia w dniu 7 listopada 1998 w Muzycznym Studio Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie.

  Dodano: 03.09.2010. 10:20  


  Najnowsze