• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • W marcu na KUL Wiosenne Wykłady Otwarte

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Wiosenne Wykłady Otwarte 10 i 11 marca organizuje Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. Spotkania mają popularyzować wśród uczniów szkół średnich różne dziedziny nauki.

  Dodano: 02.03.2010. 18:41  Czytaj więcej

  W CAMK wykład Aleksandra Sadowskiego o mikrokwazarach

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  W warszawskim Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika odbędzie się w poniedziałk wykład Aleksandra Sadowskiego poświęcony mikrokwazorom. To kolejna odsłona wiosennego cyklu "Spotkania z astronomią".

  Dodano: 01.03.2010. 15:23  Czytaj więcej

  Międzynarodowe sympozjum o stresie w Łodzi

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Autoagresja, psychozy, choroby skóry, uzależnienia - to tylko niektóre z problemów, które może powodować stres. Między innymi o nich będą rozmawiać uczestnicy I Międzynarodowego Sympozjum "Człowiek współczesny w obliczu stresu środowiskowego", które odbędzie się 5 marca w Łodzi. Wezmą w nim udział zagraniczni goście i polscy specjaliści badający stres.

  Dodano: 01.03.2010. 15:21  Czytaj więcej

  Revitare Konkurs

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Ruszył Ogólnopolski konkurs "Revitare" skierowany do studentów i młodych naukowców na prace naukowo-badawcze dotyczące rewitalizacji terenów zdegradowanych. Organizatorami konkursu są Centrum Dozoru Górnictwa Podziemnego i Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych.

  Dodano: 28.02.2010. 12:54  Czytaj więcej

  Przyrządy naukowe, rzeźby i poziomki w Ogrodzie Profesorskim UJ

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Interaktywne modele przyrządów naukowych będą jedną z atrakcji Ogrodu Profesorskiego UJ, który po rewitalizacji zostanie otwarty 12 maja. Będzie to nowy, dostępny dla wszystkich, zielony zakątek nieopodal krakowskiego Rynku Głównego.

  Dodano: 28.02.2010. 12:43  Czytaj więcej

  Ruszył konkurs dla szkół Biotechnologia - potęga genu

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Opracowanie plakatu, animacji lub modelu przestrzennego o tematyce biotechnologicznej - to zadanie dla uczestników konkursu "Biotechnologia - potęga genu". W rywalizacji mogą wziąć udział uczniowie szkół gimnazjalnych i pogimnazjalnych.

  Dodano: 26.02.2010. 18:23  Czytaj więcej

  Wkrótce początek wiosennej sesji sobotnich wykładów z fizyki na UW

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Energia i jej przemiany, mechanika kwantowa dla początkujących, magnetyzm, fizyka zabawek, półprzewodniki, przewodniki i nadprzewodniki, mechanika od Newtona do Einsteina - to tematysobotnich wykładów z fizyki na Uniwersytecie Warszawskim w sesji wiosennej. Pierwsze spotkanie, przeznaczone dla uczniów gimnazjów - 27 lutego.

  Dodano: 26.02.2010. 18:21  Czytaj więcej

  Troja. Sen Henryka Schliemanna - wystawa w Hrubieszowie

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Muzeum im. ks. St. Staszica w Hrubieszowie przygotowało wyjątkową wystawę prezentującą zabytki odkryte przez Henryka Schliemanna na wzgórzu Hisarlik w północno-zachodniej części Azji Mniejszej, czyli w słynnej Troi opisanej w "Iliadzie" Homera. Cenne obiekty wypożyczone z berlińskiego Muzeum Prahistorii i Archeologii Wczesnohistorycznej w Berlinie będzie można podziwiać od 1 marca do końca maja.

  Dodano: 26.02.2010. 18:19  Czytaj więcej

  Naukowe atrakcje II Chorzowskiego Festiwalu Nauki

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Jak powstał wszechświat, czym zajmuje się apiterapia i co łączy gry komputerowe z fizyką - m.in. tego, dowiedzą się uczestnicy II Chorzowskiego Festiwalu Nauki. Wykłady popularnonaukowe, pokazy, dyskusje i warsztaty czekają na uczniów i dorosłych między 8 a 13 marca w różnych miejscach Chorzowa.

  Dodano: 26.02.2010. 18:16  Czytaj więcej

  Konkurs dla autorów prac magisterskich o światłowodach

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Studenci Politechniki Wrocławskiej mogą wziąć udział w konkursie na najlepszą pracę magisterską poświęconą Pasywnej Sieci Optycznej, czyli światłowodom. Autorzy najlepszych prac otrzymają m.in. nowoczesne laptopy. Konkurs potrwa do października 2011 r., ale zgłoszenia można przesyłać tylko do końca czerwca tego roku.

  Dodano: 26.02.2010. 18:14  Czytaj więcej

  Dzień ICM na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Przez cały najbliższy piątek, 26 lutego, Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego będzie gościć Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego.

  Dodano: 25.02.2010. 11:48  Czytaj więcej

  Ruszyły wykłady z cyklu Akademicki Poznań

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Wykładami dwóch naukowców: amerykańskiego genetyka polskiego pochodzenia dr Piotra Chomczyńskiego i neurofizjologa prof. Philipa Gardinera z Kanady - rozpoczęła się w Poznaniu kolejna edycja wykładów z cyklu "Akademicki Poznań".

  Dodano: 25.02.2010. 11:45  Czytaj więcej

  O terapii komórkowej w Kawiarni Bałtyckiego Festiwalu Nauki

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  "Czym będziemy się leczyć za 10 lat - perspektywy terapii komórkowej w medycynie" to temat spotkania XLV Kawiarni Naukowej Bałtyckiego Festiwalu Nauki, które odbędzie się 25 lutego w Sopocie. Wykład poprowadzi dr hab. Piotr Trzonkowski z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

  Dodano: 24.02.2010. 20:56  Czytaj więcej

  Od marca wykłady popularne z matematyki na PW

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Centrum Studiów Zaawansowanych Politechniki Warszawskiej wraz ze Stowarzyszeniem na Rzecz Edukacji Matematycznej uruchamiają w marcu cykl wykładów popularnych z matematyki. Wstęp na wykłady jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich zainteresowanych. Ich głównym adresatem są licealiści i nauczyciele.

  Dodano: 24.02.2010. 20:55  Czytaj więcej

  Twórca psychologii pozytywnej przyjedzie do Polski

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Prof. Martin Seligman, twórca psychologii pozytywnej przyjedzie do Polski. 3 lipca we Wrocławiu weźmie udział w płatnym seminarium na temat psychologii pozytywnej. Podczas zajęć zostaną zaprezentowane teorie psychologii pozytywnej, a także program wdrażania pozytywnej i optymistycznej postawy w życiu codziennym.

  Dodano: 23.02.2010. 14:47  Czytaj więcej

  O tajnikach elektroniki podczas wykładów na PW

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Cykl wykładów popularnonaukowych o urządzeniach elektronicznych oraz o internecie organizuje Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Zajęcia są przeznaczone dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, ale uczestniczyć w nich mogą wszyscy zainteresowani. Pierwszy wykład odbędzie się 24 lutego.

  Dodano: 22.02.2010. 15:28  Czytaj więcej

  Można się zgłaszać do konkursu Łódzkie Eureka

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Związani z Łodzią autorzy ciekawych odkryć, zgłoszeń patentowych lub laureaci konkursów o znaczeniu krajowym i międzynarodowym mogą zgłaszać swoje kandydatury do konkursu "Łódzkie Eureka 2010". Termin nadsyłania zgłoszeń mija 26 lutego. Laureatów poznamy wiosną, podczas inauguracji X Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki 2010.

  Dodano: 22.02.2010. 15:19  Czytaj więcej

  Ekspozycja Kość i złoto - początki sztuki egipskiej w Bielsku-Białej

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Wystawę fotografii ilustrującą najnowsze, sensacyjne odkrycia polskich archeologów na terenie Egiptu można oglądać do 28 marca w Galerii Zamkowej "Baszta" w Muzeum w Bielsku-Białej. Autorem prezentowanych fotografii jest Robert Słaboński.

  Dodano: 20.02.2010. 20:01  Czytaj więcej

  W lutym kolejne warsztaty KFnrD dla uzdolnionej młodzieży

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  22 lutego rozpoczynają się w Warszawie warsztaty chemiczne, przygotowane przez Krajowy Fundusz na Rzecz Dzieci (KFnrD). Wezmą w nich udział najzdolniejsi uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i trzecich klas gimnazjów z całej Polski, a gościć ich będą Wydział Chemii UW, Politechnika Warszawska oraz Instytut Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk. Zajęcia zakończą się 26 lutego.

  Dodano: 19.02.2010. 21:56  Czytaj więcej

  Konkursy dla uczniów z okazji Światowego Tygodnia Mózgu

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Esej o polskim neurofizjologu, piosenka o mózgu, plakat albo strona internetowa promująca Tydzień Mózgu - takie prace uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych mogą brać udział w konkursach przygotowanych z okazji Światowego Tygodnia Mózgu. Zgłoszenia można przesyłać do 28 lutego.

  Dodano: 19.02.2010. 21:51  Czytaj więcej