• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dyktando Mistrzów 21 lutego - w dzień języka ojczystego

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Szesnaścioro dotychczasowych mistrzów i wicemistrzów polskiej ortografii, wyłonionych w 14 zorganizowanych dotąd w Katowicach Ogólnopolskich Dyktandach, zmierzy się 21 lutego w kolejnym dyktandzie, rywalizując o tytuł arcymistrza języka polskiego.

  Dodano: 19.02.2010. 21:50  Czytaj więcej

  Ruszają Targi Edukacyjne w Poznaniu

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Niemal 1,5 tysiąca wystawców przedstawi swoją ofertę podczas Targów Edukacyjnych, które odbędą się w dniach 19-21 lutego w ramach Międzynarodowych Targów Poznańskich. To już czternasta edycja tej imprezy, która umożliwia zapoznanie się z ofertą ośrodków edukacyjnych z kraju i zagranicy. Co roku Targi odwiedza blisko 30 tys. uczniów, pedagogów i dyrektorów szkół.

  Dodano: 18.02.2010. 20:07  Czytaj więcej

  Młodzi farmaceuci spotykają się w Białymstoku

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  "I Weekend Białostocki" to ogólnopolski zjazd delegatów Młodej Farmacji w Białymstoku. Impreza odbywa się pod honorowym patronatem rektora Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego. Głównym punktem programu jest konferencja naukowa, która odbędzie się 20 lutego.

  Dodano: 18.02.2010. 20:06  Czytaj więcej

  W marcu - Europejski Tydzień e-Umiejętności

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Upowszechnienie wiedzy nt. możliwości wynikających z używania komputerów i zachęcenie młodych ludzi do studiowania kierunków informatycznych - to główne cele I Europejskiego Tygodnia e-Umiejętności. Odbędzie się on w 20 krajach UE, a udział w nim weźmie ponad 300 tys. osób.

  Dodano: 18.02.2010. 20:04  Czytaj więcej

  Światowe ekspertki IP będą uczyć polskich naukowców zarabiać na wiedzy

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Światowej klasy ekspertki w zakresie zarządzania własnością intelektualną (IP) - Lynne Holyer, Kirsten Leute i Susanne Harrison - reprezentujące uniwersytety w Berkeley, Stanford i społeczność Gathering2.com poprowadzą w dniach 8-10 marca w Warszawie warsztaty w zakresie zawierania umów na badania i rozwój oraz licencjonowania IP. Warsztaty mają wspomóc sześć polskich uczelni w konstruowaniu standardów programowych nowatorskiego kierunku studiów magisterskich kształcących brokerów nowoczesnych technologii. Będą wstępem do organizowanego w marcu III Forum IPM.

  Dodano: 18.02.2010. 20:02  Czytaj więcej

  Internauci mogą już głosować na najlepsze osiągnięcie naukowe

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Do 31 marca można głosować na najlepsze osiągnięcia naukowe wyróżnione w konkursie "Cudze chwalicie, swego nie znacie - Osiągnięcia nauki polskiej".

  Dodano: 18.02.2010. 19:59  Czytaj więcej

  Broń i wojna w dziejach człowieka - konferencja naukowa w Łodzi

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Do końca lutego można zgłaszać tematy wystąpień na jubileuszową konferencję "Broń i wojna w dziejach człowieka" poświęconą upamiętnieniu 600-lecia bitwy pod Grunwaldem. Sesja odbędzie się w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego 16 i 17 kwietnia 2010 roku. Sympozjum otwarte jest dla naukowców, studentów, doktorantów i niezrzeszonych badaczy.

  Dodano: 18.02.2010. 19:34  Czytaj więcej

  Za trzy miesiące BioForum 2010 w Łodzi

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Tegoroczne BioForum - międzynarodowa platforma prezentacji usług badawczych dla biosektora, które są oferowane nie tylko przez firmy, ale głównie przez uczelnie oraz instytuty naukowe - odbędzie się w dniach 19-21 maja w Łodzi. Do aktualnej edycji zaproszono rekordową liczbę instytutów, które przedstawią osiągnięcia realizowanych prac badawczo-rozwojowych.

  Dodano: 18.02.2010. 19:31  Czytaj więcej

  Otwarte wykłady w Instytucie Nauk Ekonomicznych PAN

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  O ubezpieczeniach kredytów hipotecznych oraz ekonomii kultury będą mówić prelegenci Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN podczas otwartych warsztatów naukowych, które odbędą się 18 i 25 lutego w Warszawie.

  Dodano: 17.02.2010. 11:46  Czytaj więcej

  Cykl wykładów otwartych o medycynie na UWM w Olsztynie

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  18 lutego rozpocznie sie cykl otwartych wykładów popularnonaukowych, dotyczące zagadnień medycznych, przygotowany przez naukowców z Wydziału Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Uczestnicy spotkań będą mogli zdobyć wiele ciekawych informacji na tematy związane z medycyną. "Zachęcamy nie tylko pracowników i studentów, ale także mieszkańców miasta i regionu do wysłuchania tego, co mają do powiedzenia naukowcy z WNM" - mówi Anna Smoczyńska, kierownik Biura Nauki i Współpracy z Gospodarką.

  Dodano: 16.02.2010. 18:56  Czytaj więcej

  Uniwersytet Warszawski w czasach Chopina

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Rekonstrukcje, obrazy i ryciny, przedstawiające budynki UW i ich wnętrza z czasów Fryderyka Chopina będzie można oglądać na wystawie na UW od 18 lutego. Wystawa ma związek z przypadającą na 22 lutego 200. rocznicą urodzin kompozytora.

  Dodano: 16.02.2010. 18:53  Czytaj więcej

  Interakcje pomiędzy lekami a żywnością - wykład na SGGW

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  17 lutego Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW w Warszawie organizuje wykład pt. "Interakcje pomiędzy żywnością a lekami". Prelekcję wygłosi dr inż. Katarzyna Wolnicka z Instytutu Żywności i Żywienia.

  Dodano: 15.02.2010. 15:48  Czytaj więcej

  O prapoczątkach życia w warszawskiej kawiarni naukowej

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Prapoczątkom życia na Ziemi będzie poświęcona najbliższa (15 lutego) warszawska kawiarnia naukowa Festiwalu Nauki, Uniwersytetu Warszawskiego i tygodnika "Przekrój". Gościem spotkania pt. "Znajdź w sobie przodka, czyli prapoczątki życia" będzie dr Paweł Golik z Instytutu Genetyki i Biotechnologii Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.

  Dodano: 15.02.2010. 15:46  Czytaj więcej

  Konkursy dla studentów i doktorantów na prace dotyczące fałszerstw

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Podrabianie dokumentów, fałszowanie pieniędzy, wyłudzenia, oszustwa internetowe, podrabianie marek znanych producentów - to niektóre problemy, jakie można poruszać w pracach zgłaszanych do konkursów "Nauka przeciw fałszerstwom" i "Fałszerzom stop". Organizatorem konkursów jest Fundacja "Ubi societas, ibi ius". Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne.

  Dodano: 15.02.2010. 15:43  Czytaj więcej

  Matematyczne czwartki dla licealistów na UJ

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Co wspólnego mają kampania napoleońska z matematyką i na czym polega matematyka wyborcza - m.in. tego dowiedzą się uczestnicy "Matematycznych czwartków" na Uniwersytecie Jagiellońskim. Z zajęć mogą skorzystać uczniowie szkół średnich. Najbliższe spotkanie odbędzie się 4 marca.

  Dodano: 12.02.2010. 19:34  Czytaj więcej

  Naukowo o drożdżach w warszawskim CNK

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Dlaczego ciasto rośnie jak na drożdżach i skąd się biorą pączki w sklepie - odpowiedzi m.in. na te pytania poznają uczestnicy kolejnej edycji "Warsztatów Familijnych", organizowanych przez Centrum Nauki Kopernik (CNK) w Warszawie. Zapisy na zajęcia rozpoczynają się 16 lutego.

  Dodano: 12.02.2010. 19:33  Czytaj więcej

  Konkurs Idź po staż dla studentów informatyki

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Studenci kierunków informatycznych uczelni wyższych w całym kraju mogą wziąć udział w konkursie "Idź po staż - bądź pierwszy na mecie". Na najlepszych czekają miesięczne staże w wybranym dziale informatycznej firmy BCC oraz nagrody dodatkowe.

  Dodano: 12.02.2010. 19:31  Czytaj więcej

  Bezpłatne szkolenia nt. firm typu spin-off i spin-out w Małopolsce

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Studenci, absolwenci szkół wyższych i pracownicy naukowi z Małopolski, którzy chcą założyć własny biznes, mogą wziąć udział w cyklu darmowych szkoleń "Być przedsiębiorcą. Własna firma spin off, spin out". Cykl będzie się składał z trzech etapów: szkoleń w 15-osobowych grupach, doradztwa indywidualnego oraz ze szkoleń internetowych.

  Dodano: 11.02.2010. 18:05  Czytaj więcej

  Antydepresyjny tramwaj edukacyjny na Śląsku

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Materiały edukacyjne na temat depresji i kupony upoważniające do bezpłatnej konsultacji z psychiatrą czekają od poniedziałku na pasażerów jednego z tramwajów linii łączącej Katowice z Chorzowem i Bytomiem. "Antydepresyjny" tramwaj będzie kursował przez miesiąc.

  Dodano: 11.02.2010. 18:03  Czytaj więcej

  Po zimowej przerwie ruszają popularne wykłady w CAMK w Warszawie

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  "Globalne ocieplenie - fakty czy mity" to temat pierwszego po zimowej przerwie odczytu dla miłośników astronomii i nauk pokrewnych w Centrum Astronomicznym im. M. Kopernika PAN w Warszawie. Spotkanie odbędzie się 15 lutego.

  Dodano: 11.02.2010. 18:02  Czytaj więcej