• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tydzień Mózgu 2010

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Zapraszamy do udziału w konkursach dla dzieci i młodzieży organizowanych z okazji Światowego Tygodnia Mózgu. Konkursy organizowane są w ramach corocznej akcji edukacyjnej "Tydzień Mózgu" pod patronatem:
   Polskiego Towarzystwa Badań Układu Nerwowego
   Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie
   Polskiego Oddziału Stowarzyszenia na Rzecz Krzewienia Wiedzy o Mózgu "EDAB".

  Dodano: 02.02.2010. 10:42  Czytaj więcej

  O biegunach podczas spotkania Śląskiej Kawiarni Naukowej

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Jak wygląda życie na biegunach? Jaki jest ich wpływ na klimat? Dlaczego temperatura na biegunach rośnie szybciej niż gdzie indziej? Co należy zabrać ze sobą na wyprawę polarną? Odpowiedzi m.in. na takie pytania poznają goście kolejnego spotkania Śląskiej Kawiarni Naukowej, które odbędzie się 4 lutego w Katowicach.

  Dodano: 01.02.2010. 10:45  Czytaj więcej

  Ferie w warszawskim ZOO

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Wiele tajemnic zwierząt zdradzą młodzieży pracownicy Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego, który podczas ferii zimowych otwiera specjalne infopunkty. Od 1-14 lutego, w ramach akcji edukacyjnej, goście ZOO będą mogli wziąć udział w warsztatach plastycznych i konkursie fotograficznym, w którym nagrodą jest roczny bilet wstępu do ZOO dla dwóch osób.

  Dodano: 31.01.2010. 17:30  Czytaj więcej

  O kulturze komiksowej na konferencji w Poznaniu

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Prezentacja sztuki komiksowej jako obiektu badań naukowych - to cel międzynarodowej konferencji "Przestrzenie kultury komiksowej", która odbędzie się w dniach 4-5 lutego w Poznaniu. Spotkanie organizuje Biblioteka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Collegium Europaeum Gnesnense UAM oraz Projekt Centrala - Sztuka Komiksu Europy Środkowej.

  Dodano: 31.01.2010. 17:28  Czytaj więcej

  Bauman i Bałka w SWPS

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Wystawę czarno-białych fotografii autorstwa Zygmunta Baumana "Obrazy w słowach, słowa w obrazach" będzie można oglądać w Galerii Wysokich Napięć SWPS w Warszawie. W wernisażu 4 lutego weźmie udział Mirosław Bałka, jeden z najbardziej cenionych polskich rzeźbiarzy współczesnych. Wstęp na wystawę jest wolny.

  Dodano: 31.01.2010. 17:25  Czytaj więcej

  Wciągające opowieści o bagnach w czasie Światowych Dni Mokradeł

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  O ogromnej roli mokradeł w ekosystemie, o ich znaczeniu dla ludzkości i konieczności ich ochrony będą opowiadać naukowcy w Warszawie podczas Światowych Dni Mokradeł. Konferencja i spotkania dotyczące mokradeł będą się odbywać na Wydziale Biologii UW od 31 stycznia do 2 lutego.

  Dodano: 31.01.2010. 13:37  Czytaj więcej

  Wykłady Powtórka przed maturą na Wydziale Biologii UAM

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  4 lutego odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu wykładów otwartych "Powtórka przed maturą", organizowanego przez Wydział Biologii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Prof. dr hab. W. Jarnuszkiewicz opowie o tym, "Jak to robią białka, czyli o istocie procesów życiowych".

  Dodano: 31.01.2010. 13:28  Czytaj więcej

  Ferie w Muzeum Narodowym w Warszawie

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Dlaczego w egipskich grobowcach archeolodzy znajdują naczynia, ubrania a nawet gry planszowe? Co łączy Napoleona z hieroglifami? Kim jest i czym się zajmuje archeolog? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznają uczestnicy akcji "Zima w Muzeum", którą organizuje Muzeum Narodowe w Warszawie dla najmłodszych uczniów w czasie ferii zimowych.

  Dodano: 31.01.2010. 13:26  Czytaj więcej

  Rozpoczyna się cykl prelekcji archeologicznych w Pruszkowie

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Cykl prelekcji, poświęconych najważniejszym odkryciom archeologicznym w Polsce w ostatnich dziesięcioleciach, rozpocznie się 2 lutego w Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie. Zainauguruje go odczyt na temat rezydencji pierwszych Piastów na Ostrowie Tumskim w Poznaniu, prof. Hanny Kóčka-Krenz z Instytutu Prahistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

  Dodano: 30.01.2010. 11:56  Czytaj więcej

  Naukowe ferie z Centrum Nauki Kopernik

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  W jaki sposób organizm ludzki spala kalorie? Czy można zbadać pamięć człowieka? Jak silne jest nasze serce? Które zwierzę ma najbardziej elastyczne ciało? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznają młodzi uczestnicy akcji "Zima w mieście", którzy odwiedzą Centrum Nauki Kopernik (CNK) w Warszawie.

  Dodano: 29.01.2010. 10:43  Czytaj więcej

  Konferencja Wetland aLive wkrótce w Warszawie

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Rola mokradeł w regulacji globalnego klimatu oraz aktualna problematyka ochrony mokradeł w Europie Środkowej ze szczególnym uwzględnieniem projektów finansowanych z unijnego programu "Life-Nature" - to główne tematy międzynarodowej konferencji Wetland aLive, która rozpocznie się 31 stycznia w Warszawie.

  Dodano: 29.01.2010. 10:42  Czytaj więcej

  Warsztaty IP na Politechnice Warszawskiej

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Wynalazcy, osoby prowadzące badania o charakterze aplikacyjnym oraz przedsiębiorcy poszukujący nowych rozwiązań mają szanse dyskusji z ekspertami zarządzania własnością intelektualną podczas bezpłatnych warsztatów "IP Workshop", organizowanych na Politechnice Warszawskiej. 29 i 30 stycznia będzie się można dowiedzieć, jak komercjalizować innowacje i współpracować z rzecznikami patentowymi.

  Dodano: 28.01.2010. 18:06  Czytaj więcej

  Spotkanie w Warszawie nt. alternatywnych źródeł pozyskiwania kapitału

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  W czwartek w siedzibie Business Centre Club w Warszawie odbędzie się druga konferencja z cyklu "Akademia Wiedzy o Gospodarce". Podczas spotkania pt. "Alternatywne źródła pozyskiwania kapitału" zostaną omówione m.in. metody finansowania projektów, w których komercjalizowane są wyniki prac badawczych.

  Dodano: 27.01.2010. 18:38  Czytaj więcej

  44. Szkoła Matematyki Poglądowej w Sulejowie

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Nietypowym, często zaskakującym zastosowaniom matematyki w biologii, genetyce, medycynie, gospodarce, analizie obrazu i poznaniu struktury wirusów będzie poświęcony najbliższy XLIV zjazd Szkoły Matematyki Poglądowej, który rozpocznie się 29 stycznia w Sulejowie koło Piotrkowa Trybunalskiego.

  Dodano: 27.01.2010. 18:12  Czytaj więcej

  W Poznaniu zainaugurowano cykl otwartych wykładów astronomicznych

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  W piątek, 22 stycznia, w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbył się wykład dr Wojciecha Borczyka "Obserwacje astronomiczne wczoraj i dziś". Była to pierwsza odsłona tegorocznego cyklu popularnonaukowych wykładów w stolicy Wielkopolski.

  Dodano: 26.01.2010. 11:14  Czytaj więcej

  IV edycja konkursu edukacyjnego Odważmy się być wolnymi

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Prace opisujące osoby, które swoją działalnością w latach 1945-89 przyczyniły się do demokratycznych przemian i odbudowy pełnej niepodległości Polski, można nadsyłać na konkurs "Odważmy się być wolnymi" - poinformowało PAP Biuro Prasowe Muzeum Historii Polski.

  Dodano: 25.01.2010. 08:12  Czytaj więcej

  Rusza kolejny Program Stypendialny dla Liderów

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Dwuletnie stypendium w wysokości 1 500 euro rocznie czeka na 10 najlepszych studentów pięciu polskich uczelni, którzy zgłoszą się do udziału w "Programie Stypendialnym dla Liderów". Zgłoszenia do 7 edycji programu, realizowanego przez Fundację GE oraz Instytut Edukacji Międzynarodowej, można przesyłać do 10 lutego.

  Dodano: 25.01.2010. 08:10  Czytaj więcej

  Konferencja nt. złóż gazu ziemnego w Polsce

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  O nowych perspektywach poszukiwań złóż gazu ziemnego w Polsce i roli gazu ziemnego w polityce energetycznej państwa będą dyskutować naukowcy i eksperci 27 stycznia w Warszawie podczas konferencji naukowej "Niekonwencjonalne złoża gazu ziemnego w Polsce".

  Dodano: 25.01.2010. 08:08  Czytaj więcej

  W PTE o strategicznych problemach szkolnictwa wyższego

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Strategiczne problemy rozwoju szkolnictwa wyższego w Polsce będą przedmiotem debaty, która odbędzie się 25 stycznia w Polskim Towarzystwie Ekonomicznym w Warszawie. Spotkanie odbędzie się w ramach Forum Myśli Strategicznej.

  Dodano: 24.01.2010. 12:23  Czytaj więcej

  AGH w Krakowie udostępniła zasoby edukacyjne w internecie

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (AGH) jako pierwsza instytucja naukowa w Polsce udostępniła swoje zasoby edukacyjne w internecie. Materiały mogą być wykorzystywane przez wszystkich pod warunkiem zachowania praw autorskich i używania w celach niekomercyjnych.

  Dodano: 23.01.2010. 10:06  Czytaj więcej