• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • W polskim internecie rozpoczęło się wielkie polowanie na supernowe

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Od 11 stycznia polscy internauci mogą brać udział w ogólnoświatowym polowaniu na supernowe, czyli spektakularne wybuchy oznaczające śmierć masywnych gwiazd. To kolejna polska odsłona międzynarodowego, społecznościowego projektu naukowego "Galaktyczne Zoo", w którym dotychczas blisko 20 tys. Polaków już pokazało, że chce pomagać w badaniu Wszechświata.

  Dodano: 12.01.2010. 16:22  Czytaj więcej

  Żydowski Uniwersytet Otwarty rozpocznie nowy cykl wykładów

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Pierwszy w tym roku wykład na Żydowskim Uniwersytecie Otwartym Fundacji Shalom, który zainaugurował swoją działalność w 2009 roku i ma na celu przybliżenie słuchaczom kultury żydowskiej, odbędzie się 17 lutego.

  Dodano: 12.01.2010. 16:21  Czytaj więcej

  Wrocław świętuje 100-lecie Uczelni Technicznych

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Wystawy poświęcone historii Politechniki Wrocławskiej, Dolnośląski Festiwal Nauki i 30. Forum Uczelni Technicznych to niektóre elementy obchodzonego w 2010 roku jubileuszu 100-lecia Uczelni Technicznych we Wrocławiu.

  Dodano: 11.01.2010. 10:52  Czytaj więcej

  Wykład Masy czarnych dziur w warszawskim CAMK PAN

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  W najbliższy poniedziałek, 11 stycznia, w warszawskim Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika prof. Andrzej Zdziarski wygłosi wykład pt. "Masy czarnych dziur". Będzie to przedostatnia już odsłona jesienno-zimowego cyklu "Spotkania z astronomią".

  Dodano: 09.01.2010. 16:38  Czytaj więcej

  Mikołaj Kopernik w grafice i malarstwie

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Grafikę i malarstwo związane z postacią Mikołaja Kopernika można oglądać na wystawie w Domu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Oprócz licznych wizerunków Kopernika prezentowane są również prace przedstawiające m.in. miejsca związane z życiem uczonego.

  Dodano: 09.01.2010. 16:35  Czytaj więcej

  Rusza IV edycja konkursu Skarabeusz

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Do 14 stycznia szkoły ponadgimnazjalne mogą przesyłać zgłoszenia uczniów do I etapu IV edycji ogólnopolskiego konkursu z informatyki, fizyki i matematyki "Skarabeusz".

  Dodano: 08.01.2010. 00:53  Czytaj więcej

  Pol-Nord Bridge czeka na studentów

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Studenci oraz młodzi inżynierowie zainteresowani komercjalizacją wynalazków mogą wziąć udział w projekcie Pol-Nord Bridge. Zorganizowane przez nich grupy już w marcu wyjadą na dwutygodniowe staże, podczas których zaprezentują inwestorom i przedsiębiorcom wyselekcjonowane przez siebie innowacje lub wynalazki gotowe do wdrożenia w gospodarce.

  Dodano: 08.01.2010. 00:52  Czytaj więcej

  Weekend Królewski w Poznaniu

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Projekcje filmów historycznych, wykłady popularnonaukowe i przedstawienie dla dzieci - to tylko część atrakcji "Weekendu Królewskiego", który 9 stycznia odbędzie się w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu.

  Dodano: 06.01.2010. 18:29  Czytaj więcej

  Wszystko o dinozaurach w Śląskiej Kawiarni Naukowej

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Co jadły dinozaury, dlaczego wyginęły i czy zamieszkiwały obszar obecnej Polski - tego m.in. dowiedzą się goście kolejnego spotkania Śląskiej Kawiarni Naukowej (ŚKN). Wykład pt. "Dinozaury - pradawne smoki" odbędzie się 7 stycznia w katowickim Rondzie Sztuki. Spotkanie będzie można śledzić w internecie, będzie też tłumaczone na język migowy.

  Dodano: 06.01.2010. 18:27  Czytaj więcej

  UNIKIDS zakończył swój pierwszy semestr

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Wraz z końcem 2009 r. zakończył się zimowy semestr na dziecięcym uniwersytecie UNIKIDS, który ma swoje oddziały w kilku miastach w Polsce. Zapisy na semestr letni rozpoczynają się już w styczniu.

  Dodano: 06.01.2010. 18:26  Czytaj więcej

  Najnowszy numer czasopisma Science in School

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Dostępny jest najnowszy numer bezpłatnego czasopisma popularnonaukowego "Science in School". Periodyk przeznaczoney jest dla nauczycieli, uczniów oraz popularyzatorów nauki, a porusza zagadnienia z zakresu biologii, fizyki, chemii, astronomii, nauk o Ziemi, matematyki i medycyny.

  Dodano: 06.01.2010. 18:24  Czytaj więcej

  W kręgu wiedzy astronomicznej w Centrum Hewelianum

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  "Zodiak Jana Heweliusza" i "Wszechświat z Ziemi" to dwie wystawy astronomiczne, które już wkrótce będzie można oglądać w gdańskim Centrum Hewelianum, w ramach akcji edukacyjnej "Z Hewelianum w kręgu wiedzy astronomicznej". Dla publiczność ekspozycje będą otwarte od 12 stycznia do 28 lutego 2010 roku.

  Dodano: 31.12.2009. 12:16  Czytaj więcej

  Biblioteka Jagiellońska prezentuje swoje skarby

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  176 najcenniejszych obiektów Biblioteki Jagiellońskiej można zobaczyć w albumie "Skarby Biblioteki Jagiellońskiej". Wydawnictwo poświęcone dziełom przechowywanym w Bibliotece zaprezentowano w grudniu w BJ.

  Dodano: 31.12.2009. 12:13  Czytaj więcej

  Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zbiera pamiątki harcerskie.

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zbiera pamiątki związane z harcerstwem. Najciekawsze z nich za kilka miesięcy będą pokazane na wystawie poświęconej 100-leciu ruchu harcerskiego w Polsce. Centralnym punktem jubileuszowych obchodów będzie Zlot 100-lecia Harcerstwa Polskiego zaplanowany od 16 do 24 sierpnia na krakowskich Błoniach.

  Dodano: 31.12.2009. 12:12  Czytaj więcej

  Konferencja nt. bezpieczeństwa pracy w gospodarce leśnej

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Osoby zajmujące się zarządzaniem bezpieczeństwem pracy w Lasach Państwowych oraz prowadzące edukację w zakresie ergonomii, bezpieczeństwa i higieny pracy w leśnictwie mogą wziąć udział w konferencji "Ergonomia, bezpieczeństwo pracy i ochrona środowiska w gospodarce leśnej" 15 stycznia w Poznaniu.

  Dodano: 31.12.2009. 12:08  Czytaj więcej

  Zielone granty czekają na młodych ekologów

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  20 grantów po 5 tys. złotych czeka na placówki edukacyjne, które wezmą udział w konkursie "Henkel " zielone granty". Wnioski o dofinansowanie pomysłów na edukacyjne projekty proekologiczne można przesyłać do 18 stycznia 2010 r. Swoje pomysły mogą zgłaszać zarówno przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja oraz szkoły średnie i wyższe, jak i organizacje pozarządowe.

  Dodano: 30.12.2009. 17:21  Czytaj więcej

  Dokumenty z podpisami polskich królów na wystawie

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  18 dokumentów, na których widnieją podpisy m.in. królów Stefana Batorego i Zygmunta Starego, wróciło z trwającej dwa lata gruntownej konserwacji do muzeum miejskiego w Żywcu. Można je teraz oglądać na wystawie "Nasze dziedzictwo - kolekcja najstarszych dokumentów ze zbiorów muzeum miejskiego w Żywcu".

  Dodano: 30.12.2009. 17:17  Czytaj więcej

  Konferencja o naukach pomocniczych historii

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Wybrane zagadnienia z bibliologii, chronologii, dyplomatyki, epigrafiki, demografii, falerystyki, genealogii, geografii historycznej, historii kartografii, kostiumologii, nauki o znakach państwa i władzy, paleografii łacińskiej i ruskiej zostaną przedstawione podczas organizowanej przez Instytut Historii PAN konferencji nauk pomocniczych historii.

  Dodano: 30.12.2009. 17:15  Czytaj więcej

  Nowa wystawa w Muzeum Śląska Opolskiego

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Zmodernizowaną i poszerzoną wystawę prezentującą najstarsze dzieje Opolszczyzny od ok. 300 tys. lat wstecz do czasów wczesnego średniowiecza można obejrzeć w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu. Ekspozycja ukazuje w przejrzysty sposób zmiany, które zachodziły we wszystkich dziedzinach życia w epokach: kamienia, brązu i żelaza.

  Dodano: 29.12.2009. 09:31  Czytaj więcej

  Ruszył II. ogólnopolski konkurs dla miłośników fizyki

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Wyjazd do szwajcarskiego ośrodka naukowego CERN będzie nagrodą dla laureatów II edycji ogólnopolskiego konkursu fizycznego pt. "Fizyka się liczy". Zgłoszenia można przesyłać do poniedziałku, 1 lutego 2010 roku. Swoją znajomość fizyki mogą przetestować uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.

  Dodano: 28.12.2009. 10:01  Czytaj więcej