• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rozpoczyna się IV Olimpiada Wiedzy o Internecie DialNet Masters

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Wycieczka do Szwajcarii i wysokiej klasy netbooki czekają na zwycięzców IV Olimpiady Wiedzy o Internecie "DialNet Masters". W tym roku zmianie uległa formuła konkursu, która ma aktywizować niepełnosprawną młodzież i seniorów. Zapisy do udziału w Olimpiadzie będą prowadzone do 22 stycznia 2010 r.

  Dodano: 28.12.2009. 09:58  Czytaj więcej

  Internetowy spacer po Marsie

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Lot nad marsjańskimi wydmami, spacer po zboczu ogromnego, wygasłego wulkanu czy wycieczka na pokryty śniegiem biegun południowy Czerwonej Planety, takie widoki mogą już oglądać internauci na stronie http://rodm.marssociety.pl/. Trójwymiarowe obrazy Marsa są dostępne dzięki algorytmowi RODM (Rover and Orbiter Delta Mars) stworzonemu przez Jana Kotlarza, członka polskiego oddziału stowarzyszenia Mars Society.

  Dodano: 28.12.2009. 09:53  Czytaj więcej

  IV edycja Akademii Europejskiej czeka na maturzystów

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Maturzyści, którzy chcą się przygotować do egzaminu dojrzałości z "Wiedzy o Społeczeństwie" mogą skorzystać z zajęć bezpłatnej Akademii Europejskiej. IV edycja Akademii po raz pierwszy odbędzie się na Uczelni Łazarskiego. Zajęcia rozpoczną się 27 lutego 2010 r., jednak rejestracja chętnych uczestników rozpoczęła się już w połowie listopada.

  Dodano: 18.12.2009. 17:56  Czytaj więcej

  Wybuchowa grudniowa kawiarnia naukowa w Warszawie

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Czy świat może istnieć bez chemii i chemików? Nad odpowiedzią na to pytanie będą się głowić uczestnicy ostatniej w tym roku kawiarni naukowej w Warszawie. Spotkanie 21 grudnia organizują jak zwykle Uniwersytet Warszawski, Festiwal Nauki i tygodnik "Przekrój".

  Dodano: 18.12.2009. 17:53  Czytaj więcej

  Rozpoczęły się cztery konkursy matematyczne PTM

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Ruszają trzy konkursy krajowe dla młodych matematyków - o nagrodę im. Stefana Banacha, nagrodę im. Hugona Steinhausa, nagrodę Polskiego Towarzystwa Matematycznego (PTM). Rozpoczyna się również konkurs międzynarodowy - International Stefan Banach Prize.

  Dodano: 16.12.2009. 20:48  Czytaj więcej

  Nowe publikacje o Mikołaju Koperniku

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  W Toruniu odbyła się prezentacja dwóch nowych wydawnictw tamtejszego Muzeum Okręgowego. Pierwszą z książek jest "Mikołaj Kopernik. Życie i działalność", a drugą album "Najcenniejsze kopernikana ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu".

  Dodano: 11.12.2009. 21:01  Czytaj więcej

  Mazurskie spotkanie doktorantów

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  100 doktorantów z 40 jednostek prowadzących studia doktoranckie bierze udział w X. Krajowym Zjeździe Doktorantów, połączonym z IV. Zwyczajnym Zjazdem Krajowym Doktorantów. Uczestnicy spotkali się w Rajgrodzie koło Augustowa, w dniach 11-13 grudnia.

  Dodano: 11.12.2009. 20:58  Czytaj więcej

  Znamy Zwycięzców Matematycznego Konkursu Filmowego

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Druga edycja konkursu filmowego "Matematyka nie kończy się w szkole" dobiegła końca. Zwyciężył film pt. "Logarytmy Wszechświata", autorstwa Ronalda Dubiela, jego twórca otrzyma nagrodę w wysokości 10 tys. zł. Organizatorem konkursu była firma Zibi.

  Dodano: 11.12.2009. 07:39  Czytaj więcej

  IX Sympozjum Analiza Chemiczna w Ochronie Zabytków w Warszawie

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Metodom analizy chemicznej w badaniu i konserwacji obiektów zabytkowych będzie poświęcona konferencja, która odbędzie się 10 i 11 grudnia w Warszawie. Spotkanie organizuje Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego i Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie.

  Dodano: 10.12.2009. 17:44  Czytaj więcej

  Debata rektorska o ekologii na UEK

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  "Ekologia - szansa czy zagrożenie dla polskich przedsiębiorstw" to tytuł debaty rektorskiej, która odbędzie się 10 grudnia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Spotkanie odbędzie się w ramach jubileuszu 85-lecia UEK. Jednym z medialnych patronów obchodów jest serwis Nauka w Polsce - Polskiej Agencji Prasowej.

  Dodano: 09.12.2009. 15:37  Czytaj więcej

  Polskie Radio Euro odwiedzi Politechnikę Śląską w Gliwicach

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Wizyta w Laboratorium Cyfrowego Przetwarzania Sygnałów, próbna jazda samochodem elektrycznym, oględziny helikoptera ze sterownikiem lotu, prezentacja jeżdżących i kroczących robotów - m.in. takie atrakcje czekają na słuchaczy Polskiego Radia Euro, które 9 grudnia będzie przez trzy przedpołudniowe godziny gościem Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

  Dodano: 08.12.2009. 18:44  Czytaj więcej

  Prof. Sikora opowie w CMK o królestwie galaktyk

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  W poniedziałek, 7 grudnia, w warszawskim Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika prof. Marek Sikora wygłosi wykład pt. "Królestwo galaktyk" w ramach cyklu "Spotkania z astronomią".

  Dodano: 05.12.2009. 23:57  Czytaj więcej

  Enea ogłasza konkurs na najlepsze prace o energii elektrycznej

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Firma ENEA ogłosiła konkurs na najlepsze prace licencjackie, magisterskie i doktorskie, dotyczące wytwarzania energii elektrycznej i jej wykorzystania. Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne. Prace można nadsyłać do 1 marca 2010 roku.

  Dodano: 01.12.2009. 21:32  Czytaj więcej

  Wystawa przedwojennych tkanin w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Ponad 100 tkanin z różnych regionów przedwojennej Polski - w tym kilimy huculskie, ręczniki z Wołynia czy ozdabiane haftem obrusy i narzuty lwowskie - można zobaczyć na wystawie otwartej w piątek we wrocławskim Muzeum Etnograficznym.

  Dodano: 30.11.2009. 18:20  Czytaj więcej

  Najszybsze obiekty we Wszechświecie - wykład w warszawskim CAMK

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  W poniedziałek, 30 listopada, w warszawskim Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika odbędzie się wykład Krzysztofa Nalewajko pt. "Najszybsze obiekty we Wszechświecie". To kolejna prelekcja w jesiennym cyklu "Spotkania z astronomią", w ramach którego od października 2009 r. do stycznia 2010 r. w Warszawie odbędzie się 13 seminariów i prezentacji astronomicznych.

  Dodano: 30.11.2009. 18:18  Czytaj więcej

  Interdyscyplinarność przyszłością nauki - konferencja na UW

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  O interdyscyplinarności nauki będą rozmawiać uczestnicy konferencji, która odbędzie się 30 listopada na Uniwersytecie Warszawskim. Spotkanie pt. "Interdyscyplinarność przyszłością nauki" odbywa się w ramach święta uczelni.

  Dodano: 29.11.2009. 14:12  Czytaj więcej

  Największa robotyczna impreza w Polsce - 28.11.2009, Wrocław

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  W najbliższą sobotę, 28 listopada br. zapraszamy na Robotic Arena 2009 - międzynarodowe zawody robotów w Politechnice Wrocławskiej. Będzie to szósta edycja wydarzenia, które organizuje studenckie koło naukowe KoNaR, działające przy Wydziale Elektroniki PWr. Organizatorzy chcą powtórzyć sukces ubiegłorocznej edycji i zorganizować największą robotyczną imprezę w Polsce. Przewidują, że w zawodach weźmie udział ponad 250 uczestników i kilkadziesiąt robotów.

  Dodano: 28.11.2009. 12:11  Czytaj więcej

  Uroczyste otwarcie pracowni wirusologicznej WSSE w Katowicach

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Dnia 25 listopada br. o godz. 10.00 w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Katowicach odbyło się uroczyste otwarcie nowoczesnej pracowni wirusologicznej. Otwarcie poprzedziła konferencja prasowa, na której przedstawiciele mediów zapoznali się z zaletami pracowni gdzie wykorzystuje się nowoczesną metodę badań Real Time - PCR. Pracownia wirusologiczna wyposażona jest w najnowocześniejsze urządzenie do szybkiej i jednoznacznej identyfikacji patogenów.

  Dodano: 27.11.2009. 20:41  Czytaj więcej

  Jaskiniowiec w warszawskim ZOO

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Cykl wykładów poświęconych życiu człowieka prehistorycznego organizuje w dniach 27-29 listopada Warszawski Ogród Zoologiczny. Historyk, dziennikarz i entuzjasta tematu Aleksander Daukszewicz w ciekawy i dowcipny sposób opowie o naszych przodkach - o ich relacjach, domach i zwyczajach. Prelekcje są skierowane zarówno do dzieci, jak i młodzieży oraz dorosłych.

  Dodano: 27.11.2009. 17:24  Czytaj więcej

  Jak popularyzować historię w internecie?

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Jak przedstawiać historię w internecie, z jakimi problemami spotykają się osoby popularyzujące historię w sieci - na takie pytania odpowiedzą dziennikarze, publicyści, naukowcy, członkowie redakcji i współpracownicy portalu "Histmag.org". Spotkanie "Historia z internetu" odbędzie się 28 listopada, podczas XVIII Targów Książki Historycznej w Warszawie.

  Dodano: 26.11.2009. 19:04  Czytaj więcej