• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ruszył konkurs dla młodych uczonych o nagrodę im. A. Rojszczaka

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Klub Stypendystów Zagranicznych Fundacji na rzecz Nauki Polskiej ogłasił konkurs o nagrodę im. Artura Rojszczaka. Na zwycięzcę czeka 5 tys. zł. O wyróżnienie mogą się starać młodzi naukowcy, którzy obronili pracę doktorską w ciągu ostatnich pięciu lat. Kandydatów do nagrody mają prawo zgłaszać członkowie Klubu na podstawie informacji własnych i przekazanych im przez środowisko naukowe. Termin składania wniosków upływa 31 stycznia 2010 roku. Nagroda ma przede wszystkim promować humanistyczną postawę, szerokie horyzonty i umiejętności przekraczania ram wąskich specjalizacji naukowych.

  Dodano: 23.11.2009. 22:29  Czytaj więcej

  Pierwsza wirtualna konferencja o zaawansowanych technologiach

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Unikatowa w swej formie, wirtualna konferencja naukowa, której tematem przewodnim są zaawansowane technologie, rozpoczęła się w poniedziałek na stronie internetowej wirtualnakonferencja.pl. Zorganizowała ją Fundacja Wspierania Nanonauk i Nanotechnologii NANONET. Konferencja potrwa do 28 listopada. Patronem medialnym imprezy jest Serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej.

  Dodano: 23.11.2009. 22:12  Czytaj więcej

  Dziewczyny przyszłości pilnie poszukiwane

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Nawet 15 tysięcy złotych na prowadzenie badań naukowych mogą otrzymać laureatki konkursu "Dziewczyny przyszłości. Śladami Marii Skłodowskiej-Curie". Projekty można zgłaszać do 20 stycznia 2010 roku.

  Dodano: 23.11.2009. 22:03  Czytaj więcej

  Seminarium o teorii Einsteina w warszawskim CAMK

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  W poniedziałek w warszawskim Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika wykład pt. "Potwierdzić teorię Einsteina" wygłosi Radosław Poleski. Spotkanie będzie kolejną odsłoną jesiennego cyklu "Spotkania z astronomią[/b[b]]", w ramach którego od października 2009 r. do stycznia 2010 r. w Warszawie odbędzie się 13 seminariów i prezentacji astronomicznych.

  Dodano: 23.11.2009. 22:00  Czytaj więcej

  Nowoczesne technologie w szkole

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  O możliwościach wykorzystywania nowoczesnych technologii w szkole, a tym samym dostosowania metod nauczania i samej szkoły do szybko zmieniającej się rzeczywistości, będą rozmawiać uczestnicy Nadzwyczajnego Zjazdu Akademii Zarządzania Dyrektora Szkoły. Spotkanie odbędzie się 24 listopada w Bibliotece Narodowej w Warszawie, w ramach ogłoszonego przez Parlament Europejski "Roku Innowacyjności i Kreatywności".

  Dodano: 23.11.2009. 21:58  Czytaj więcej

  Filozofia w służbie polityki - konferencja w Poznaniu

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Środowisko filozoficzne powinno odegrać istotną rolę w kształtowaniu światłej kultury politycznej na miarę obecnych i przyszłych wyzwań - uważają pracownicy Zakładu Filozofii, Socjologii i Psychologii Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu. W związku z tym, w dniach 4-5 grudnia w Chorzowie zorganizują konferencję naukową pt. "Filozofia w służbie polityki".

  Dodano: 23.11.2009. 21:56  Czytaj więcej

  Warszawa czeka na przedsiębiorczych studentów i absolwentów

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Tylko do końca listopada przedsiębiorczy przedstawiciele środowiska akademickiego mogą się zgłaszać do udziału w projekcie "Warszawa potencjałem innowacji". Uczestnicy programu będą mogli wziąć udział w szkoleniach i skorzystać z doradztwa w zakresie zakładania i prowadzenia własnej firmy oraz przećwiczyć swój pomysł biznesowy w Inkubatorze Przedsiębiorczości.

  Dodano: 23.11.2009. 21:53  Czytaj więcej

  Usuwamy azbest! - ogólnopolski konkurs dla szkół

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Już ponad 200 szkół z całej Polski zarejestrowało się w ogólnopolskim konkursie dla uczniów i nauczycieli "Usuwamy azbest!". Projekt, który wystartował zaledwie miesiąc temu jest elementem Programu Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032, koordynowanego przez Ministerstwo Gospodarki. Patronat nad nim objęli Minister Edukacji Narodowej oraz Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

  Celem konkursu jest przekazanie wiedzy na temat azbestu i zagrożeń, jakie niesie ze sobą ten minerał, w formie atrakcyjnej i przystępnej dla dzieci i młodzieży. Udział w inicjatywie ma ich także zachęcić do nagłośnienia tematyki szkodliwości azbestu w lokalnych społecznościach. Zgodnie z prawem, wszystkie wyroby zawierające azbest należy usunąć do końca 2032 roku.

  "Poprzez działania podejmowane przez uczniów uczestniczących w konkursie, chcemy zmotywować dorosłych mieszkańców Polski do bezpiecznego eliminowania z użytkowania wyrobów zawierających azbest" - wyjaśnia Tomasz Bryzek z Ministerstwa Gospodarki, Główny Koordynator Programu Oczyszczania Kraju z Azbestu.

  W rywalizacji mogą wziąć udział wszyscy aktywni i kreatywni uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz średnich, zarówno publicznych, jak i niepublicznych. Ich zadanie polega na opracowaniu i przeprowadzeniu działań popularyzujących problematykę azbestową w lokalnej społeczności. Koordynatorami tych działań powinni być szkolni nauczyciele.

  Dodano: 23.11.2009. 21:49  Czytaj więcej

  Spotkanie specjalistów w dziedzinie homeopatii w Warszawie

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Kilkaset osób, w tym polscy i zagraniczni lekarze-specjaliści, farmaceuci i naukowcy, przyjedzie pod koniec listopada do Warszawy, by rozmawiać o badaniach w dziedzinie homeopatii oraz pracach nad nowymi lekami i terapiami homeopatycznymi. Konferencję pt. "Leczenie homeopatyczne we współczesnej medycynie", która odbędzie się w dniach 27-28 listopada, organizuje Polskie Towarzystwo Homeopatii Klinicznej.

  Dodano: 21.11.2009. 19:20  Czytaj więcej

  Projekt Robin Heart na konferencji Roboty Medyczne 2009

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Niezwykłe możliwości związane z projektem polskiego robota chirurgicznego Robin Heart zostaną zademonstrowane podczas konferencji "Roboty Medyczne 2009", która odbędzie się 11 grudnia w siedzibie Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu.

  Dodano: 19.11.2009. 23:23  Czytaj więcej

  Weekend z archeologią eksperymentalną w Poznaniu

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Muzeum Archeologiczne w Poznaniu w najbliższą sobotę, 21 listopada, organizuje weekend z archeologią eksperymentalną. Goście muzeum będą mieli okazję poznać sposoby odtwarzania dawnych technik i metod produkcji przedmiotów codziennego użytku.

  Dodano: 19.11.2009. 23:18  Czytaj więcej

  O psychologii sądowej i resocjalizacji na konferencji w Lublinie

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Aktualne zagadnienia i procesy w zakresie psychologii sądowej i resocjalizacji będą tematem Ogólnopolskiej Konferencji Psychologii Sądowej i Resocjalizacji, która odbędzie się w dniach 20-21 listopada w Lublinie. Spotkanie organizuje Koło Naukowe Psychologów UMCS.

  Dodano: 19.11.2009. 23:15  Czytaj więcej

  Wykład prof. H. Skarżyńskiego na Politechnice Warszawskiej

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Nano, mikro, mega - w tle nowa era w otochirurgii - odczyt pod tym tytułem wygłosi 19 listopada prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. Spotkanie, w ramach konwersatorium Politechniki Warszawskiej, organizuje Centrum Studium Zaawansowanych PW.

  Dodano: 18.11.2009. 15:01  Czytaj więcej

  Ruszył portal o Zbrodni Katyńskiej

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Historia Zbrodni Katyńskiej, biogramy jej ofiar oraz informacje o programie "Katyń... ocalić od zapomnienia" znalazły się w nowym portalu:
  www.katyn-pamietam.pl.
  Serwis ruszył oficjalnie 10 listopada, podczas uroczystości w warszawskim Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży, które jest siedzibą zarządzającego portalem Stowarzyszenia Parafiada.

  Dodano: 16.11.2009. 18:38  Czytaj więcej

  Sobota z Ramzesem

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Muzeum Archeologiczne w Poznaniu zaprasza w najbliższą sobotę, 14 listopada na Rammesiadę, czyli Dzień z Ramzesem II Wielkim. Pracownicy muzeum wspólnie ze Stowarzyszeniem Egiptologicznym przygotowali szereg atrakcji dla dorosłych i dzieci w postaci wykładów, pokazów, projekcji filmowych i rekonstrukcję rytuałów starożytnego święta. Wstęp na imprezę jest bezpłatny.

  Dodano: 13.11.2009. 17:35  Czytaj więcej

  Warszawska Kawiarnia Naukowa w 10. rocznicę urodzin

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Pierwsze inauguracyjne spotkanie warszawskiej kawiarni naukowej odbyło się w listopadzie 1999 roku w sali posiedzeń senatu Uniwersytetu Warszawskiego. Pomysłodawczynią i inicjatorką spotkania była prof. Magdalena Fikus, którą zainspirowała internetowa strona Kate Fletcher z Nottingham (pani profesor poznała ją kilka lat później na międzynarodowym zlocie kawiarni naukowych w Newcastle). Kawiarnię organizowały i do dziś robią to reprezentanci Festiwalu Nauki, Uniwersytetu Warszawskiego i kolejnych sponsorów medialnych.

  Dodano: 13.11.2009. 17:33  Czytaj więcej

  Wystawa 'Sekret tkwi w chemii' przygotowana przez CEFIC

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  W dniach 12 " 18 listopada br. w Auli Gmachu Fizyki Politechniki Warszawskiej firma Bayer zaprezentuje wystawę pt.: "Sekret tkwi w chemii" przygotowaną przez CEFIC (Europejską Radę Przemysłu Chemicznego z siedzibą w Brukseli, skupiającą europejskie firmy z branży chemicznej).

  Dodano: 12.11.2009. 15:36  Czytaj więcej

  Doktor honoris causa dla rektora Tel Aviv University

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  13 listopada br. (piątek) o godz. 11:00 w auli gmachu głównego Politechniki Wrocławskiej (wyb. Wyspiańskiego 27, bud. A-1) odbędzie się uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa Politechniki Wrocławskiej prof. Josephowi Klafterowi*, rektorowi Tel Aviv University.

  Dodano: 11.11.2009. 14:22  Czytaj więcej

  Wystawa Mur Berliński - początki

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Wystawę fotograficzną "Mur Berliński - początki" otwarto w Muzeum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspozycję przygotowano z okazji 20-lecia upadku muru, będącego symbolem podziału Europy i świata na dwa wrogie systemy.

  Dodano: 11.11.2009. 13:50  Czytaj więcej

  Zamojskie Obchody Międzynarodowego Roku Astronomii 2009

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  12 listopada w Zamościu odbędą się regionalne obchody Międzynarodowego Roku Astronomii 2009. Ich głównym punktem ma być spotkanie z gen. Mirosławem Hermaszewskim oraz relacja z dwóch polskich wypraw na obserwację całkowitego zaćmienia Słońca. Do udziału w wydarzeniach zaproszeni są wszyscy zainteresowani.

  Dodano: 11.11.2009. 13:48  Czytaj więcej