Akademia Prawa - szybka pomoc dla studentów
opublikowane przez: Piotr aewski-BanaszakDla wszystkich studentów prawa oraz innych osób zainteresowanych tą dziedziną wiedzy portal "e-prawnik" uruchomił nową sekcję - Akademię Prawa. Internauci znajdą w niej informacje prawne, podane w postaci fiszek, skryptów i innych form przyjaznych młodym użytkownikom.
Dodano: 10.11.2009. 18:11 Czytaj więcej
Co biologia molekularna zawdzięcza Darwinowi?
opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak150 lat temu ukazała się w Londynie praca zatytułowana "O powstawaniu gatunków drogą naturalnego doboru czyli o utrzymywaniu się doskonalszych ras w walce o byt". Wywołała światową rewolucję w nauce, a przede wszystkim w biologii. Jej autorem był angielski przyrodnik Karol Darwin.
Kilkadziesiąt lat później powstała nowa nauka zajmująca się biologią na poziomie molekularnym. Odkryła m.in. kwasy nukleinowe i białka a szerzej - sposób zachodzenia i mechanizmy regulacji różnego rodzaju procesów życiowych organizmów na poziomie molekuł.
Jakie są najważniejsze osiągnięcia biologii molekularnej, jaki jest jej związek z teorią ewolucji, co w ogólności ta nowa dziedzina wiedzy zawdzięcza Darwinowi " na te i podobne pytania odpowiadać będzie podczas popularnonaukowego wykładu dr Paweł Golik, adiunkt w Instytucie Genetyki i biotechnologii UW, a od roku także wicedyrektor Instytutu. W swej pracy badawczej dr Golik zajmuje się zagadnieniami obróbki i stabilności RNA w mitochondriach drożdży i kręgowców, biologią ewolucyjną i bioinformatyką, a także filogenetyką molekularną.
Wykład odbędzie się 9 listopada o 15.30 na Wydziale Biologii UW, w ramach czwartego już, organizowanego przez Wydział, cyklu Spotkań z Biologią XXI wieku.
Dodano: 09.11.2009. 17:18 Czytaj więcej
Leonidy - meteorowa gratka roku - wykład w warszawskim CAMK
opublikowane przez: Piotr aewski-BanaszakO jednym z najbardziej spektakularnych rojów "spadających gwiazd" - Leonidach opowie 9 listopada, podczas wykładu popularnonaukowego w warszawskim Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika, dr hab. Arkadiusz Olech.
Dodano: 09.11.2009. 17:15 Czytaj więcej
Współczesne koncepcje marketingowe
opublikowane przez: Piotr aewski-BanaszakKatedra Polityki Agrarnej i Marketingu, Zakład Marketingu i Analiz Rynkowych Wydziału Nauk Ekonomicznych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie zapraszają w dniach 5 " 6 listopada do Pałacu Rektorskiego SGGW na konferencję naukową "Współczesne koncepcje marketingowe".
Dodano: 04.11.2009. 15:07 Czytaj więcej
O ewolucjonizmie biologicznym u oo. franciszkanów
opublikowane przez: Piotr aewski-BanaszakCykl seminariów "Filozoficzne podstawy paradygmatu ewolucyjnego" rozpocznie się 6 listopada u oo. franciszkanów w Katowicach-Panewnikach. Pierwsze spotkanie pt. "Wprowadzenie do ewolucjonizmu biologicznego" poprowadzą: dr Marek Kaczmarzyk, dr Bogdan Ogrodnik i o. dr Kleofas Gródek.
Dodano: 04.11.2009. 14:57 Czytaj więcej
XVII Sesja Pomorzoznawcza w Gdańsku
opublikowane przez: Piotr aewski-BanaszakW dniach 18-20 listopada w Gdańsku odbędzie się XVII Sesja Pomorzoznawcza za lata 2007-2009. Spotkanie organizują: Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, Instytut Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego, Instytut Archeologii Uniwersytetu Gdańskiego, Stowarzyszenie Promocji Zabytków Archeologicznych w Gdańsku i Fundacja Ochrony Zabytków w Gdańsku.
Dodano: 04.11.2009. 14:50 Czytaj więcej
Konferencja Naukowa w Białymstoku nt. św Brunona z Kwerfurtu
opublikowane przez: Piotr aewski-BanaszakPostaci Brunona z Kwerfurtu oraz historii pogranicza polsko-litewsko-ruskiego w okresie średniowiecza i w czasach wczesnonowożytnych będzie poświęcona konferencja naukowa, która odbędzie się w dniach 20-21 listopada w Białymstoku. Spotkanie organizuje Zakład Historii Regionalnej Instytutu Historii Uniwersytetu w Białymstoku.
Dodano: 04.11.2009. 14:49 Czytaj więcej
Wystawa poświęcona noblistom na UEK
opublikowane przez: Piotr aewski-BanaszakSylwetki i prace zdobywców Nagrody Nobla z dziedziny ekonomii z ostatnich 40 lat przybliża wystawa "Laureaci 1969-2009" na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Ekspozycję można oglądać do końca roku.
Dodano: 04.11.2009. 14:47 Czytaj więcej
Konwersatorium prof. Scheragi z Uniwersytetu Cornell na PW
opublikowane przez: Piotr aewski-BanaszakAmerykański chemik, prof. Harold A. Scheraga z Cornell University w USA poprowadzi 29 października na Politechnice Warszawskiej konwersatorium poświęcone zwijaniu białek. Spotkanie organizuje Centrum Studiów Zaawansowanych PW.
Dodano: 29.10.2009. 17:30 Czytaj więcej
Warto studiować na kierunkach ścisłych
opublikowane przez: Maksymilian Gajda20 października br. (wtorek) o godz. 11:00 w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej (ul. Janiszewskiego 8, bud. D-20), rozpocznie się organizowane przez Politechnikę Wrocławską oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego spotkanie skierowane do nauczycieli i uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
Dodano: 19.10.2009. 13:38 Czytaj więcej
Otwarte seminarium nt. autyzmu w Warszawie
opublikowane przez: Piotr aewski-BanaszakII Międzynarodowe Seminarium na temat Zaburzeń Spektrum Autyzmu pod hasłem "autyzm jest uleczalny" odbędzie się w dniach 17-18 października w Warszawie. W otwartym spotkaniu mogą wziąć udział lekarze, nauczyciele, terapeuci, rodzice i wszyscy zainteresowani tematyką autyzmu.
Dodano: 15.10.2009. 15:36 Czytaj więcej
Klub Młodego Archeologa działa w internecie
opublikowane przez: Piotr aewski-BanaszakChcesz się zmierzyć z krwiożerczym bogiem egipskim Anubisem, sprawdzić swoją wiedzę o zaginionych cywilizacjach, a może dowiedzieć gdzie znajdują się ciekawe muzea w Twojej okolicy? Jeśli tak, warto odwiedzić witrynę internetową - Klub Młodego Archeologa, którą przygotowała dla dzieci Fundacja Przyjaciół Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Na najmłodszych czekają m.in. interaktywne kolorowanki, ukazujące przedstawicieli różnych wczesnych cywilizacji; puzzle przedstawiające zabytki oraz quiz sprawdzający wiedzę.
Do nieco starszych dzieci są adresowane materiały umieszczone w zakładce "Młody archeolog". Wśród nich znajdują się przesuwanki, odkrywanki, puzzle, krzyżówki i gra zręcznościowa - "Klątwa Anubisa".
Szczególnie interesująca jest część witryny skierowana do rodziców i nauczycieli. Znajduje się tutaj dokładny spis muzeów w poszczególnych województwach, wraz z krótką charakterystyką. Można również obejrzeć i ściągnąć pakiety edukacyjne w formacie PDF, które będą pomocne nauczycielom w przeprowadzeniu zajęć poświęconych Rzymianom i barbarzyńcom, Celtom, Egipcjanom czy starożytnym wynalazkom. W tym dziale zamieszczono także zwięzły opis prawnych aspektów związanych z odnalezieniem zabytku i procedur, wedle których ma postępować przypadkowy znalazca. Internauci mogą też wybierać i ściągać tapety na pulpit, nawiązujące tematycznie do archeologii.
Redaktorzy strony zachęcają do udziału w konkursie z atrakcyjnymi nagrodami. Należy interesująco przedstawić swoje wspomnienia związane z wizytą w Biskupinie. Dopuszczalne są różnorodne techniki - od opisu, przez rysunek a nawet fotografię. Zgłoszenia można przesyłać do końca grudnia. Szczegóły dotyczące konkursu można znaleźć na stronie.
Dodano: 11.10.2009. 11:20 Czytaj więcej
Ruszają zapisy na bezpłatne warsztaty z fotografii człowieka
opublikowane przez: Maksymilian GajdaW najbliższy poniedziałek, 12 października, punktualnie o godz. 12:00 startują zapisy na kolejne warsztaty w ramach projektu "Szkoła Expresji". Zajęcia z fotografii człowieka, które odbędą się 17 października, poprowadzi Maciej Szal z Warszawskiej Szkoły Fotografii. Nawiązywanie kontaktu z osoba fotografowaną, zgłębienie technik oświetleniowych, rozwijanie wrażliwości to tylko niektóre z tematów planowanych na następnym spotkaniu. Organizatorem projektu jest Casio Exilim i Warszawska Szkoła Fotografii.
Dodano: 11.10.2009. 00:14 Czytaj więcej
Trwa internetowa Olimpiada Językowa
opublikowane przez: Piotr aewski-BanaszakPonad 8300 uczestników bierze udział w internetowej Olimpiadzie Językowej. Osoby, które chcą spróbować swoich sił w testach językowych do poniedziałku (12 października) mogą się jeszcze zgłosić do konkursu. Na najlepszych czekają netbooki, ipody, kursy ESKK, słowniki i książki.
Dodano: 09.10.2009. 23:11 Czytaj więcej
Konkurs Matematyczny Meridian
opublikowane przez: Maksymilian GajdaRusza tegoroczna edycja Konkursu Matematycznego Meridian organizowanego przez międzynarodową szkołę Meridian w Warszawie. Szkoły podstawowe i gimnazjalne mogą zgłaszać udział swoich uczniów w konkursie do 23 października 2009 r. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.
Dodano: 01.10.2009. 17:20 Czytaj więcej
Sieć EUROLIFE obchodzi dziesięciolecie działalności naukowej
opublikowane przez: Maksymilian GajdaKonsorcjum uniwersytetów pracujących wspólnie na rzecz promowania działalności naukowej obchodziło podczas sympozjum, które odbyło się w Barcelonie w tym tygodniu, dziesięciolecie swego istnienia.
Dodano: 24.09.2009. 15:12 Czytaj więcej
Kto zostanie ekologiem roku?
opublikowane przez: Maksymilian GajdaJuż w najbliższą sobotę w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbędzie się wielki finał konkursu "Dbajmy o środowisko " to takie proste". Pół tysiąca młodych ekologów z całej Polski będzie promowało ideę troski o środowisko walcząc jednocześnie o cenne nagrody dla swojej szkoły.
Dodano: 24.09.2009. 12:48 Czytaj więcej
Matematyka nie kończy się w szkole? Przygotuj film i wygraj 10 tysięcy
opublikowane przez: Maksymilian GajdaMatematyczny konkurs filmowy " "Matematyka nie kończy się w szkole" przechodzi do fazy kulminacyjnej. Z początkiem października rusza drugi etap konkursu, który wyłoni zwycięzcę. Jeszcze przez dwa tygodnie na moduł konkursowy przesyłać można autorskie filmiki dedykowane "Królowej Nauk". Przygotowane w dowolnej technice produkcje powinny trwać od 1 do 3 minut. W drugim etapie prace konkursowe zamieszczone zostaną na serwisie internetowym YouTube. W listopadzie na podstawie ilości wejść oraz oceny jury wyłoniony zostanie zwycięzca, który otrzyma 10 tysięcy zł.
Dodano: 21.09.2009. 15:35 Czytaj więcej
Pół tysiąca ekologów we wrześniu przyjedzie do stolicy
opublikowane przez: Maksymilian GajdaJuż 26 września do Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie przyjedzie prawie 500 młodych ekologów - uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z całej Polski. "Dbajmy o środowisko - to takie proste!" to hasło konkursu, który odbywa się w ramach akcji pt. "Tesco dla szkół i środowiska". W tym roku jest on poświęcony tak niezwykle istotnym w dzisiejszych czasach zagadnieniom ekologicznym.
Dodano: 17.09.2009. 14:58 Czytaj więcej
Odkryj świat Karola Darwina
opublikowane przez: Maksymilian GajdaBritish Council we współpracy z ambasadą Wielkiej Brytanii w Warszawie, Wydziałem Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, Biblioteką Uniwersytecką w Warszawie, Warszawskim Festiwalem Nauki oraz Szkołą Festiwalu Nauki zapraszają warszawiaków na wystawę "Darwin Now", poświęconą dziedzictwu Karola Darwina.
Dodano: 14.09.2009. 22:14 Czytaj więcej