• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Akademia Prawa - szybka pomoc dla studentów

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Dla wszystkich studentów prawa oraz innych osób zainteresowanych tą dziedziną wiedzy portal "e-prawnik" uruchomił nową sekcję - Akademię Prawa. Internauci znajdą w niej informacje prawne, podane w postaci fiszek, skryptów i innych form przyjaznych młodym użytkownikom.

  Dodano: 10.11.2009. 18:11  Czytaj więcej

  Co biologia molekularna zawdzięcza Darwinowi?

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  150 lat temu ukazała się w Londynie praca zatytułowana "O powstawaniu gatunków drogą naturalnego doboru czyli o utrzymywaniu się doskonalszych ras w walce o byt". Wywołała światową rewolucję w nauce, a przede wszystkim w biologii. Jej autorem był angielski przyrodnik Karol Darwin.

  Kilkadziesiąt lat później powstała nowa nauka zajmująca się biologią na poziomie molekularnym. Odkryła m.in. kwasy nukleinowe i białka a szerzej - sposób zachodzenia i mechanizmy regulacji różnego rodzaju procesów życiowych organizmów na poziomie molekuł.

  Jakie są najważniejsze osiągnięcia biologii molekularnej, jaki jest jej związek z teorią ewolucji, co w ogólności ta nowa dziedzina wiedzy zawdzięcza Darwinowi " na te i podobne pytania odpowiadać będzie podczas popularnonaukowego wykładu dr Paweł Golik, adiunkt w Instytucie Genetyki i biotechnologii UW, a od roku także wicedyrektor Instytutu. W swej pracy badawczej dr Golik zajmuje się zagadnieniami obróbki i stabilności RNA w mitochondriach drożdży i kręgowców, biologią ewolucyjną i bioinformatyką, a także filogenetyką molekularną.

  Wykład odbędzie się 9 listopada o 15.30 na Wydziale Biologii UW, w ramach czwartego już, organizowanego przez Wydział, cyklu Spotkań z Biologią XXI wieku.

  Dodano: 09.11.2009. 17:18  Czytaj więcej

  Leonidy - meteorowa gratka roku - wykład w warszawskim CAMK

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  O jednym z najbardziej spektakularnych rojów "spadających gwiazd" - Leonidach opowie 9 listopada, podczas wykładu popularnonaukowego w warszawskim Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika, dr hab. Arkadiusz Olech.

  Dodano: 09.11.2009. 17:15  Czytaj więcej

  Współczesne koncepcje marketingowe

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Katedra Polityki Agrarnej i Marketingu, Zakład Marketingu i Analiz Rynkowych Wydziału Nauk Ekonomicznych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie zapraszają w dniach 5 " 6 listopada do Pałacu Rektorskiego SGGW na konferencję naukową "Współczesne koncepcje marketingowe".

  Dodano: 04.11.2009. 15:07  Czytaj więcej

  O ewolucjonizmie biologicznym u oo. franciszkanów

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Cykl seminariów "Filozoficzne podstawy paradygmatu ewolucyjnego" rozpocznie się 6 listopada u oo. franciszkanów w Katowicach-Panewnikach. Pierwsze spotkanie pt. "Wprowadzenie do ewolucjonizmu biologicznego" poprowadzą: dr Marek Kaczmarzyk, dr Bogdan Ogrodnik i o. dr Kleofas Gródek.

  Dodano: 04.11.2009. 14:57  Czytaj więcej

  XVII Sesja Pomorzoznawcza w Gdańsku

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  W dniach 18-20 listopada w Gdańsku odbędzie się XVII Sesja Pomorzoznawcza za lata 2007-2009. Spotkanie organizują: Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, Instytut Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego, Instytut Archeologii Uniwersytetu Gdańskiego, Stowarzyszenie Promocji Zabytków Archeologicznych w Gdańsku i Fundacja Ochrony Zabytków w Gdańsku.

  Dodano: 04.11.2009. 14:50  Czytaj więcej

  Konferencja Naukowa w Białymstoku nt. św Brunona z Kwerfurtu

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Postaci Brunona z Kwerfurtu oraz historii pogranicza polsko-litewsko-ruskiego w okresie średniowiecza i w czasach wczesnonowożytnych będzie poświęcona konferencja naukowa, która odbędzie się w dniach 20-21 listopada w Białymstoku. Spotkanie organizuje Zakład Historii Regionalnej Instytutu Historii Uniwersytetu w Białymstoku.

  Dodano: 04.11.2009. 14:49  Czytaj więcej

  Wystawa poświęcona noblistom na UEK

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Sylwetki i prace zdobywców Nagrody Nobla z dziedziny ekonomii z ostatnich 40 lat przybliża wystawa "Laureaci 1969-2009" na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Ekspozycję można oglądać do końca roku.

  Dodano: 04.11.2009. 14:47  Czytaj więcej

  Konwersatorium prof. Scheragi z Uniwersytetu Cornell na PW

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Amerykański chemik, prof. Harold A. Scheraga z Cornell University w USA poprowadzi 29 października na Politechnice Warszawskiej konwersatorium poświęcone zwijaniu białek. Spotkanie organizuje Centrum Studiów Zaawansowanych PW.

  Dodano: 29.10.2009. 17:30  Czytaj więcej

  Warto studiować na kierunkach ścisłych

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  20 października br. (wtorek) o godz. 11:00 w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej (ul. Janiszewskiego 8, bud. D-20), rozpocznie się organizowane przez Politechnikę Wrocławską oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego spotkanie skierowane do nauczycieli i uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

  Dodano: 19.10.2009. 13:38  Czytaj więcej

  Otwarte seminarium nt. autyzmu w Warszawie

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  II Międzynarodowe Seminarium na temat Zaburzeń Spektrum Autyzmu pod hasłem "autyzm jest uleczalny" odbędzie się w dniach 17-18 października w Warszawie. W otwartym spotkaniu mogą wziąć udział lekarze, nauczyciele, terapeuci, rodzice i wszyscy zainteresowani tematyką autyzmu.

  Dodano: 15.10.2009. 15:36  Czytaj więcej

  Klub Młodego Archeologa działa w internecie

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Chcesz się zmierzyć z krwiożerczym bogiem egipskim Anubisem, sprawdzić swoją wiedzę o zaginionych cywilizacjach, a może dowiedzieć gdzie znajdują się ciekawe muzea w Twojej okolicy? Jeśli tak, warto odwiedzić witrynę internetową - Klub Młodego Archeologa, którą przygotowała dla dzieci Fundacja Przyjaciół Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

  Na najmłodszych czekają m.in. interaktywne kolorowanki, ukazujące przedstawicieli różnych wczesnych cywilizacji; puzzle przedstawiające zabytki oraz quiz sprawdzający wiedzę.

  Do nieco starszych dzieci są adresowane materiały umieszczone w zakładce "Młody archeolog". Wśród nich znajdują się przesuwanki, odkrywanki, puzzle, krzyżówki i gra zręcznościowa - "Klątwa Anubisa".

  Szczególnie interesująca jest część witryny skierowana do rodziców i nauczycieli. Znajduje się tutaj dokładny spis muzeów w poszczególnych województwach, wraz z krótką charakterystyką. Można również obejrzeć i ściągnąć pakiety edukacyjne w formacie PDF, które będą pomocne nauczycielom w przeprowadzeniu zajęć poświęconych Rzymianom i barbarzyńcom, Celtom, Egipcjanom czy starożytnym wynalazkom. W tym dziale zamieszczono także zwięzły opis prawnych aspektów związanych z odnalezieniem zabytku i procedur, wedle których ma postępować przypadkowy znalazca. Internauci mogą też wybierać i ściągać tapety na pulpit, nawiązujące tematycznie do archeologii.

  Redaktorzy strony zachęcają do udziału w konkursie z atrakcyjnymi nagrodami. Należy interesująco przedstawić swoje wspomnienia związane z wizytą w Biskupinie. Dopuszczalne są różnorodne techniki - od opisu, przez rysunek a nawet fotografię. Zgłoszenia można przesyłać do końca grudnia. Szczegóły dotyczące konkursu można znaleźć na stronie.

  Dodano: 11.10.2009. 11:20  Czytaj więcej

  Ruszają zapisy na bezpłatne warsztaty z fotografii człowieka

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  W najbliższy poniedziałek, 12 października, punktualnie o godz. 12:00 startują zapisy na kolejne warsztaty w ramach projektu "Szkoła Expresji". Zajęcia z fotografii człowieka, które odbędą się 17 października, poprowadzi Maciej Szal z Warszawskiej Szkoły Fotografii. Nawiązywanie kontaktu z osoba fotografowaną, zgłębienie technik oświetleniowych, rozwijanie wrażliwości to tylko niektóre z tematów planowanych na następnym spotkaniu. Organizatorem projektu jest Casio Exilim i Warszawska Szkoła Fotografii.

  Dodano: 11.10.2009. 00:14  Czytaj więcej

  Trwa internetowa Olimpiada Językowa

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Ponad 8300 uczestników bierze udział w internetowej Olimpiadzie Językowej. Osoby, które chcą spróbować swoich sił w testach językowych do poniedziałku (12 października) mogą się jeszcze zgłosić do konkursu. Na najlepszych czekają netbooki, ipody, kursy ESKK, słowniki i książki.

  Dodano: 09.10.2009. 23:11  Czytaj więcej

  Konkurs Matematyczny Meridian

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Rusza tegoroczna edycja Konkursu Matematycznego Meridian organizowanego przez międzynarodową szkołę Meridian w Warszawie. Szkoły podstawowe i gimnazjalne mogą zgłaszać udział swoich uczniów w konkursie do 23 października 2009 r. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.

  Dodano: 01.10.2009. 17:20  Czytaj więcej

  Sieć EUROLIFE obchodzi dziesięciolecie działalności naukowej

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Konsorcjum uniwersytetów pracujących wspólnie na rzecz promowania działalności naukowej obchodziło podczas sympozjum, które odbyło się w Barcelonie w tym tygodniu, dziesięciolecie swego istnienia.

  Dodano: 24.09.2009. 15:12  Czytaj więcej

  Kto zostanie ekologiem roku?

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Już w najbliższą sobotę w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbędzie się wielki finał konkursu "Dbajmy o środowisko " to takie proste". Pół tysiąca młodych ekologów z całej Polski będzie promowało ideę troski o środowisko walcząc jednocześnie o cenne nagrody dla swojej szkoły.

  Dodano: 24.09.2009. 12:48  Czytaj więcej

  Matematyka nie kończy się w szkole? Przygotuj film i wygraj 10 tysięcy

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Matematyczny konkurs filmowy " "Matematyka nie kończy się w szkole" przechodzi do fazy kulminacyjnej. Z początkiem października rusza drugi etap konkursu, który wyłoni zwycięzcę. Jeszcze przez dwa tygodnie na moduł konkursowy przesyłać można autorskie filmiki dedykowane "Królowej Nauk". Przygotowane w dowolnej technice produkcje powinny trwać od 1 do 3 minut. W drugim etapie prace konkursowe zamieszczone zostaną na serwisie internetowym YouTube. W listopadzie na podstawie ilości wejść oraz oceny jury wyłoniony zostanie zwycięzca, który otrzyma 10 tysięcy zł.

  Dodano: 21.09.2009. 15:35  Czytaj więcej

  Pół tysiąca ekologów we wrześniu przyjedzie do stolicy

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Już 26 września do Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie przyjedzie prawie 500 młodych ekologów - uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z całej Polski. "Dbajmy o środowisko - to takie proste!" to hasło konkursu, który odbywa się w ramach akcji pt. "Tesco dla szkół i środowiska". W tym roku jest on poświęcony tak niezwykle istotnym w dzisiejszych czasach zagadnieniom ekologicznym.

  Dodano: 17.09.2009. 14:58  Czytaj więcej

  Odkryj świat Karola Darwina

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  British Council we współpracy z ambasadą Wielkiej Brytanii w Warszawie, Wydziałem Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, Biblioteką Uniwersytecką w Warszawie, Warszawskim Festiwalem Nauki oraz Szkołą Festiwalu Nauki zapraszają warszawiaków na wystawę "Darwin Now", poświęconą dziedzictwu Karola Darwina.

  Dodano: 14.09.2009. 22:14  Czytaj więcej