• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Piąta konferencja nt. koralowców głębinowych, Amsterdam, Holandia

  09.01.2012. 16:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W dniach 1 - 7 kwietnia 2012 r. w Amsterdamie, Holandia, odbędzie się piąta konferencja nt. koralowców głębinowych.

  Podwodna eksploracja pogłębia naszą wiedzę na temat zimnowodnych koralowców głębinowych w różnych warunkach oceanicznych. Chociaż liczba koralowców głębinowych niemal równa się liczbie gatunków płytkowodnych, to jedynie kilka gatunków głębinowych formuje się w tradycyjne rafy. Częściej tworzą one skupiska zwane ławicami, wałami, biohermami, masywami, gąszczami lub gajami. Obszary te tworzą niezwykle bogate siedliska bentosowe o spektakularnej bioróżnorodności, w których w zimnych wodach głębinowych zamieszkuje więcej gatunków koralowców niż w tropikalnych rafach koralowych.

  Koralowce głębinowe są szeroko rozpowszechnione w oceanach na Ziemi, a duże rafy/pokłady można spotkać daleko w Atlantyku Północnym i Południowym, a także w tropikach, np. u wybrzeża Florydy. Ze względu na swoją funkcję wylęgarni dla ważnych pod względem gospodarczym ryb oraz rosnącą presję środowiskową, zimnowodne koralowce, rafy i kopce wymagają coraz większej uwagi i lepszego zarządzania.

  Konferencja posłuży za forum do zaprezentowania i wymiany przemyśleń dotyczących warunków oraz rozwiązań w zakresie bioróżnorodności i ekosystemów.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  Denkowce, tabulaty (Tabulata) – grupa wymarłych, paleozoicznych koralowców (Anthozoa), klasyfikowanych w randze rzędu lub podgromady. Należą do najstarszych ze znanych koralowców kopalnych. Wybrzeże koralowe (rafowe) – typ wybrzeża organicznego. Występuje ono w strefie zwrotnikowej, w ciepłych morzach oraz w strefie pływów o dużych amplitudach, ale przy niewielkiej energii fal. Udział w ich budowie mają korale – organizmy z podgromady koralowców (Corrallium). W skład rafy wchodzą także mszywioły, stułbiopławy i wapienne wodorosty. W pobliżu brzegu tworzą one rafy koralowe. Rafy tworzą też bariery w pewnym oddaleniu od brzegu, a wtedy na nich skupia się największa energia fal i brzeg jest chroniony przed ich niszczącą działalnością. Między wybrzeżem a barierą występuje często płytka laguna. Po stronie rafy wybrzeże ma stoki łagodne, zaś od strony morza strome. Brzeg może narastać pod wpływem plątaniny powstałej przez korzenie słonolubnych roślin. Wybrzeża tego typu możemy spotkać na: Sri Lance, Tunezji, Sumatrze, Nowej Gwinei, Kubie, Kolumbii, Zatoce Bengalskiej. Miotacz bomb głębinowych - broń służąca do zwalczania okrętów podwodnych przez okręty nawodne, za pomocą bomb głębinowych.

  Koral – szkielety węglanowe koralowców. Nazwa wywodzi się od łacińskiej nazwy organizmów morskich z podgromady koralowców Corrallium, zamieszkujących morza strefy ciepłej i gorącej. Koralowce sześciopromienne (Hexacorallia) – podgromada koralowców (Anthozoa), do której należą gatunki żyjące samotnie jak i tworzące kolonie. Charakteryzują się obecnością sześciu (lub wielokrotności) przegród w jamie gastralnej. Należą do nich gatunki w większości osiadłe. Nieliczne wędrują pełzając lub pływając.

  Korale madreporowe, korale rafotwórcze, korale kamienne, korale rafowe (Scleractinia) określane też jako koralowce kamienne (Scleractina) lub madreporowce (Madreporaria) – rząd koralowców sześciopromiennych (Hexacorallia), do którego należą drobne, osiadłe, przeważnie kolonijne polipy (antopolipy) wytwarzające zewnętrzne szkielety z węglanu wapnia tworzące zwartą, wapienną masę. Połowa gatunków z tego rzędu to zwierzęta, które są głównym czynnikiem rafotwórczym – dzięki nim powstają rafy i wyspy koralowe. W zapisie kopalnym są znane od środkowego triasu (około 245 mln lat temu) – już wówczas były grupą silnie zróżnicowaną. Wiele gatunków tych korali jest zagrożonych wyginięciem. Przykładowymi przedstawicielami korali madreporowych są gatunki z rodzajów Madrepora (rodzaj, od którego wywodzi się nazwa rzędu), Meandryna, zwana wądolnicą oraz żyjące pojedynczo Fungia (grzybniki), o kształcie grzyba kapeluszowego.

  Dodano: 09.01.2012. 16:17  


  Najnowsze