• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Piąta międzynarodowa konferencja nt. misji i technologii lotów statkami kosmicznymi w szyku, Monachium, Niemcy

  14.05.2013. 17:26
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W dniach 29-31 maja 2013 r. w Monachium, Niemcy, odbędzie się Piąta międzynarodowa konferencja nt. misji i technologii lotów statkami kosmicznymi w szyku (Fifth International Conference on Spacecraft Formation Flying Missions and Technologies).

  W czasie konferencji nacisk zostanie położony na technologie i systemy do lotów statkami kosmicznymi w szyku i serwisowania na orbicie. Wydarzenie stworzy okazję do omówienia pomysłów i wymiany doświadczeń między uczestnikami z całego świata. Ma posłużyć za forum dla ekspertów i miejsce prezentacji najnowszych osiągnięć w dziedzinie rozproszonych systemów kosmicznych. Szczególna uwaga zostanie poświęcona aktualnym, krajowym i międzynarodowym projektom kosmicznym, aby uwypuklić działania, które torują drogę do wdrożenia tych przełomowych technologii w misjach operacyjnych.

  Organizatorem konferencji jest Centrum Operacji Kosmicznych DLR w Niemczech we współpracy z NASA/JPL (USA) i CSA (Kanada). Wpisuje się w tradycję organizowania konferencji przez krajowe i międzynarodowe agencje kosmiczne, takie jak CNES, NASA, ESA i CSA. Obecnie w skład komitetu programowego wchodzą przedstawiciele wielu różnych agencji światowych.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Lista załogowych lotów kosmicznych według programów: Chronologiczny wykaz załogowych lotów kosmicznych oraz składy załóg i daty misji znajdują się na liście załogowych lotów kosmicznych. New Millennium Program – program misji kosmicznych NASA, którego zadaniem było przetestowanie nowych technologii na potrzeby przyszłych misji. NASA anulowała program w 2008 r., przeznaczając otrzymane w ramach budżetu na rok fiskalny 2009 środki finansowe na inne cele. Statki kosmiczne i eksperymenty programu New Millenium początkowo nosiły nazwę „Deep Space” (dla misji planetarnych) i „Earth Observing” (misje na orbicie Ziemi). W 2000, wraz ze zmianami w samym programie, Deep Space otrzymały nazwę „Space Technology”. Encyclopedia Astronautica - internetowa encyklopedia astronautyki. Rekomendowane przez NASA, Encyklopedię Britannica, gazety, sieci telewizyjne oraz historyków. Stanowi obszerne, dobrze udokumentowane źródło wiedzy na temat historii i technologii lotów kosmicznych. Zawiera obszerny katalog pojazdów, astronautów, rakiet i misji kosmicznych.

  Beacon – seria amerykańskich satelitów naukowych będących aluminiowymi balonami. Satelity były wystrzeliwane przez Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych na zlecenie agencji NASA. Miały badać gęstość atmosfery na różnych wysokościach. Żaden z nich nie dotarł na orbitę. Balony ważyły 4,7 kg, a po nadmuchaniu osiągały średnicę 3,66 m. W przypadku pomyślnego umieszczenia na orbicie, byłyby najpewniej pierwszymi widzialnymi z Ziemi gołym okiem statkami kosmicznymi. Ich jasność byłaby porównywalna z Gwiazdą Polarną. Centrum Lotów Kosmicznych imienia Lyndona B. Johnsona (Johnson Space Center, JSC) - centrum załogowych lotów kosmicznych NASA w Houston w Teksasie.

  Konferencja w Apalachin (z ang. Apalachin Conference lub Apalachin Meeting) – jedna z najważniejszych konferencji (obok Konferencji w Atlantic City i Konferencji Hawańskiej) z udziałem największych (ówczesnych) przedstawicieli (bossów) amerykańskiego świata przestępczości zorganizowanej. Zeppelin NT (niem. Zeppelin Neue Technologie, pol. Zeppelin Nowej Technologii) jest typem statku powietrznego budowanego od lat 90. XX wieku w Friedrichshafen w Niemczech. Statki powietrzne typu NT są obecnie największymi statkami powietrznymi z własnym napędem i jedynymi z wewnętrznym rusztowaniem - szkieletem (największymi statkami powietrznymi wszech czasów są zeppeliny klasy Hindenburg - LZ 129 Hindenburg oraz LZ 130 Graf Zeppelin II) .

  Space Transportation System (STS) – System Transportu Kosmicznego – program załogowych lotów kosmicznych zrealizowany przez NASA odbywanych za pomocą wahadłowców kosmicznych (ang. Space Shuttles) rozpoczęty lotem promu Columbia 12 kwietnia 1981 roku, a zakończony 21 lipca 2011 roku lotem wahadłowca Atlantis w misji STS-135. WINDS (Wideband InterNetworking engineering test and Demonstration Satellite, znany również jako Kizuna) – japoński satelita telekomunikacyjny, wyniesiony na orbitę okołoziemską 23 lutego 2008 za pomocą rakiety nośnej H-IIA z Centrum Lotów Kosmicznych Tanegashima. Jego zadaniem będzie umożliwienie superszybkiego dostępu do Internetu dla japońskich użytkowników prywatnych i biznesowych, za pomocą sygnałów pasma Ka. Ma również pomóc w rozwoju przyszłościowych technologii komunikacyjnych. Jest częścią japońskiego programu i-Space, kierowanego przez JAXA i NICT.

  Konferencja hawańska (ang. Havana Conference) – jedna z najważniejszych konferencji (obok konferencji w Atlantic City w 1929 roku i konferencji w Apalachin w 1957 roku) z udziałem najważniejszych (ówczesnych) bossów amerykańskiego świata przestępczego tzw. Syndykatu.

  Dodano: 14.05.2013. 17:26  


  Najnowsze