• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pierwsza międzynarodowa konferencja: technologie omiczne a mocz (URINOMICS 2013), Caparica, Portugalia

  29.03.2013. 15:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W dniach 9 - 11 września 2013 r. w Caparica, Portugalia, odbędzie się Pierwsza międzynarodowa konferencja: technologie omiczne a mocz (URINOMICS 2013) (First International Conference on Urine Omics).

  Od stuleci lekarze podejmują próby wykorzystania moczu do nieinwazyjnej oceny choroby. Jego analiza jest pomocna w diagnozowaniu i klasyfikowaniu chorób ze względu na łatwość zbierania moczu w większych ilościach. Jednak wszystkie opracowywane obecnie katalogi proteomu moczu mają ograniczenia pod względem dogłębności i pewności rozpoznania.

  Proteom moczu został zbadany za pomocą większości technologii proteomicznych, aczkolwiek spektrometria mas oparta na profilowaniu białek i peptydów okazała się najdogodniejszym rozwiązaniem w zastosowaniu klinicznym. Proteomika zajmuje się badaniem ekspresji białek w tkance lub płynie biologicznym. Mimo postępów w odkrywaniu biomarkerów moczu, wkład proteomiki moczu w wiedzę o patofizjologii choroby na podstawie analizy proteomu moczu jest nadal skromny, głównie z powodu problemów związanych z identyfikacją sekwencji biomarkerów.

  Wydarzenie stworzy uczestnikom okazję do wymiany opinii na temat najnowszych trendów badawczych w tej dziedzinie.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Resorpcja w nerkach (wchłanianie zwrotne) - jest to drugi etap tworzenia się moczu. Z moczu pierwotnego do krwi powraca wiele ważnych i cennych substancji dla organizmu. Proces przebiega bardzo intensywnie, gdyż kanaliki nefronów otacza gęsta sieć włosowatych naczyń krwionośnych. Wchłanianiu zwrotnemu podlegają: znaczna część wody, soli mineralnych, witamin, glukoza, aminokwasy, jony niektórych pierwiastków i innych składników odżywczych zawartych w moczu pierwotnym. Dzięki temu zagęszcza się mocz oraz zmienia się jego skład. Ok. 1,5 litra moczu powstaje w wyniku wchłaniniania zwrotnego. Skład moczu ostatecznego to : znaczna część wody, ok. 95%. Związki organiczne (m.in. mocznik i barwniki moczu), ok. 2,5%. Sole mineralne ( w większości chlorek sodu), ok. 1,5%. Zachodzi w kanalikach nefronów. Dobowa zbiórka moczu (DZM) – badanie określające ilość wydalanych w ciągu doby z moczem związków chemicznych takich jak sód, potas, fosfor, wapń, magnez, kwas moczowy, mocznik, kreatynina, hormony i in. oraz zdiagnozować choroby układu moczowego. Polega na zebraniu całej ilości oddanego w ciągu 24 godzin moczu. Zbiórkę rozpoczyna się rano, przy czym pierwszej porcji moczu oddanej zaraz po nocy nie powinno się gromadzić. Ostatnią porcją moczu, który gromadzimy jest pierwsza porcja moczu oddana następnego ranka. Mocz powinien być trzymany zamknięty w dużym naczyniu. Po całej procedurze zebrany mocz należy dobrze wymieszać i pobrać około 100ml do tradycyjnego pojemniczka na mocz oraz jak najszybciej zanieść do laboratorium (mocz powinien być trzymany najwyżej parę godzin, w lodówce, w temperaturze 2-4 °C). Należy dołączyć informację o całkowitej ilości zebranego moczu. Inkontynencja parcia (ang. urge incontinence), nietrzymanie moczu z powodu naglącego parcia − odczucie potrzeby częstego oddawania moczu. Chory czuje parcie już przy niewielkim wypełnieniu pęcherza moczowego, po czym dochodzi do niekontrolowanego oddania moczu (nietrzymanie moczu). Dolegliwość jest często związana z nadreaktywnością pęcherza moczowego.

  Aminoaciduria – obecność aminokwasów w moczu. W warunkach prawidłowych aminokwasy występują w moczu w niewielkiej ilości, natomiast zwiększenie ich poziomu jest objawem patologicznym. Cewnik urologiczny jest cienką rurką z tworzywa sztucznego wprowadzaną do pęcherza w celu odprowadzenia moczu. Cewnik jest używany w sytuacjach, kiedy jest utrudniony naturalny odpływ moczu. Cewnikowanie pęcherza jest również częścią niektórych badań diagnostycznych np. cystometria (urodynamika), cystografia.

  Albuminuria – objaw chorobowy polegający na występowaniu drobnocząsteczkowych albumin w moczu. Ich stężenie oznacza się w przygodnej próbce lub określa wydalanie w zbiórce dobowej moczu. Stężenie poniżej 20 mg/l lub wydalanie do 30 mg/24h przyjmuje się za fizjologiczną normę (normoalbuminuria). Retencja - chorobliwe zatrzymanie moczu, niemożność opróżniania pęcherza moczowego. Nerki pacjenta produkują mocz, który spływa moczowodami do pęcherza, skąd nie może się wydostać na zewnątrz. Częściej zatrzymanie moczu występuje u mężczyzn, rzadziej zaś u kobiet.

  Oksybutynina – organiczny związek chemiczny, lek antycholinergiczny używany głównie do leczenia problemów związanych z pęcherzem i oddawaniem moczu, tj. nietrzymanie moczu związane z nadreaktywnością mięśni wypieracza pęcherza moczowego.
  Na zachodzie (np. w USA) stosowana także w leczeniu nadpotliwości (wykorzystywane są wówczas jej ogólne właściwości parasympatykolityczne). Skąpomocz (oliguria) – zmniejszenie ilości moczu dobowego poniżej 400–500 ml u dorosłych (przy wzroście 170 cm i wadze 70 kg). Odpowiednio u niemowląt poniżej 1 ml/kg/h oraz u większych dzieci 0,5 ml/kg/h. Spadek ilości moczu poniżej 100 ml/dobę określa się mianem bezmoczu (anuria).

  Mikcja (łac. mictio) – medyczne określenie aktu oddawania moczu, polegające na świadomym (kontrola kory mózgu) wydaleniu zebranego w pęcherzu moczowym moczu przez cewkę moczową na zewnątrz.

  Krwinkomocz, erytrocyturia, krwiomocz mikroskopowy, mikrohematuria – obecność erytrocytów w moczu (więcej niż 3 erytrocyty w polu widzenia) nie zmieniająca jego wyglądu makroskopowego. W przeciwieństwie do krwiomoczu, krwinkomocz ma charakter mikroskopowy i obecność czerwonych krwinek nie zmienia zabarwienia moczu. Obecność pojedynczych erytrocytów w moczu nie jest traktowana jako patologia.

  Posiew moczu, badanie bakteriologiczne moczu – badanie polegające na posianiu na odpowiedniej pożywce próbki moczu i następnie hodowli celem identyfikacji bakterii i określeniu jej lekowrażliwości, czyli wykonaniu tak zawanego antybiogramu.

  Dodano: 29.03.2013. 15:17  


  Najnowsze