• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pierwsza polska konferencja naukowców zajmujących się sztuką naskalną

  11.04.2012. 00:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Kilkanaścioro naukowców z ośrodków naukowych z całego kraju weźmie udział w pierwszej polskiej konferencji naukowej w całości poświęconej zagadnieniu sztuki naskalnej. Spotkanie odbędzie się w dniach 13-14 kwietnia w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu.

  Organizatorami konferencji pt. "Sztuka naskalna w perspektywie polskich doświadczeń badawczych" są: Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, Zakład Sztuki Naskalnej Polskiego Instytutu Studiów nad Sztuką Świata i Instytut Wschodni Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

  "Sztuka naskalna w ostatnich dekadach stała się bardzo dynamicznie rozwijającym się wątkiem ogólnej archeologii. W jej badaniach uczestniczą jednak i przedstawiciele innych dyscyplin humanistycznych, jest ona w końcu inspiracją dla osób niezwiązanych bezpośrednio z badaniami, jak np. artystów" - czytamy w komunikacie organizatorów.

  Celem pierwszego oficjalnego spotkania polskich naukowców zajmujących się sztuka naskalną jest próba zintegrowania tego środowiska i podjęcia wspólnej dyskusji. Dlatego organizatorzy nie zakreślili szczegółowego tematu obrad. "Liczymy, że będzie to początek następnych regularnych inspirujących spotkań - konferencji i seminariów" - informują.

  Miejscem spotkania jest Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, które od blisko roku posiada stałą wystawę "Sztuka Naskalna Afryki Północnej".

  Wstęp na konferencje jest wolny. Szczegółowy program dostępny jest na stronie internetowej Muzeum Archeologicznego w Poznaniu: http://muzarp.poznan.pl/muzeum_new/muz_pol/dzialalnosc/konferencje/sztuka_naskalna/index.html

  PAP - Nauka w Polsce

  szz/ agt/


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Muzeum Narodowe w Poznaniu (MNP) – muzeum sztuki w Poznaniu, narodowa instytucja kultury, założone w 1919 jako Muzeum Wielkopolskie w Poznaniu, od 1950 nosi obecną nazwę; wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów (nr 80) w 2005. Muzeum Sztuki w Łodzi – muzeum w Łodzi, którego główną osią programową jest badanie i prezentowanie sztuki awangardowej oraz progresywnych zjawisk artystycznych. Instytucja posiada trzy oddziały: ms1, ms2 oraz Muzeum Pałac Herbsta. Założone w 1930 r. jest jednym z najstarszych do dziś istniejącym muzeów, kolekcjonującym sztukę awangardową. W 1998 roku Muzeum Sztuki w Łodzi zostało wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów pod numerem 53. I dom, i muzeum – instalacja polskiej artystki współczesnej Zofii Kulik składająca się z dwóch części: niewielkiego obelisku i serii fotografii. Praca miała zostać pokazana po raz pierwszy jako część wystawy monograficznej Od Syberii do Cyberii, odbywającej się w Muzeum Narodowym w Poznaniu (maj-czerwiec 1999 roku).

  Mediations Biennale – biennale sztuki współczesnej, odbywa się co dwa lata od 2008 roku w Poznaniu. Na biennale są prezentowane prace artystów polskich i zagranicznych, realizujących swoje dzieła w zakresie wszystkich mediów– sztuki wideo, sztuki multimedialnej, instalacji, sztuk performatywnych, a także tradycyjnych: malarstwa, grafiki, rzeźby. Mediations Biennale jest największą tego typu imprezą w Polsce i Europie Środkowej. Inicjatorem Mediations Biennale jest Tomasz Wendland we współpracy ze Sławomirem Sobczakiem, oraz dyrektorem organizacyjnym Anną Hryniewiecką. Partnerami biennale są: Muzeum Narodowe w Poznaniu, Centrum Kultury Zamek, WSNHiD w Poznaniu. Mecenasem Mediations Biennale jest Urząd Miasta Poznania, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Trzecia edycja pod hasłem przewodnim THE UNKNOWN – NIEZNANE planowana jest na koniec września i październik 2012. Muzeum Archeologiczne w Poznaniu – muzeum poświecone archeologii, zlokalizowane przy ulicy Wodnej w Poznaniu. Posiada cenne zbiory archeologiczne z terenów całej Polski oraz kolekcje pozaeuropejskie.

  Galeria AT – galeria sztuki współczesnej działająca w Poznaniu na terenie i pod patronatem Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. prezentuje takie dziedziny sztuki jak instalacja, sztuka wideo, performance, poezja wizualna, sztuka dźwięku, fotografia, książka artystyczna. Dyrektorem jest Tomasz Wilmański. Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie – muzeum, którego zbiory są związane z polskim wczesnym średniowieczem oraz z historią Gniezna i okolic. Siedziba znajduje się w budynku wzniesionym w latach 1970-1978. Muzeum powstało w roku 1956 jako Gnieźnieński Oddział Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. W 1973 r. zostało przekształcone w samodzielną jednostkę, która od marca 1983 nosi nazwę Muzeum Początków Państwa Polskiego. Gromadzi eksponaty archeologiczne, kultury materialnej od średniowiecza do czasów współczesnych, sztukę, zabytki i archiwalia związane z historią Gniezna. Księgozbiór muzeum liczy ponad 17 tysięcy pozycji.

  Art Institute of Chicago (AIC) (Instytut Sztuki w Chicago) to encyklopedyczne muzeum sztuk pięknych położone w Chicago w Grant Park przy South Michigan Avenue 111. Muzeum posiada w swoich zbiorach jedną z najwspanialszych na świecie kolekcji malarstwa europejskiego, obejmującą ponad 3500 dzieł począwszy od XII aż do połowy XX w., w tym znaczącą kolekcję dzieł sztuki okresu impresjonizmu i postimpresjonizmu. Znaczącą część zbiorów muzeum stanowi ponadto sztuka amerykańska, rzemiosło artystyczne, sztuka Azji oraz sztuka współczesna. Muzeum jest połączone z uczelnią artystyczną School of the Art Institute of Chicago i kierowane przez dyrektora i przewodniczącego Jamesa Cuno. Pod względem powierzchni jest drugim muzeum sztuki w Stanach Zjednoczonych po Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. Whitney Museum of American Art – muzeum sztuk pięknych założone przez rzeźbiarkę i kolekcjonerkę Gertrude Vanderbilt Whitney i otwarte dla publiczności w 1931 roku jest prawdopodobnie najważniejszym muzeum poświęconym sztuce amerykańskiej i tworzącym ją artystom. Gromadzi dzieła XX-wiecznej i współczesnej sztuki amerykańskiej koncentrując się na pracach żyjących artystów.

  Sztuka i Dokumentacja: Sztuka i Dokumentacja - naukowe pismo o sztuce wydawane od 2009 r. przez Stowarzyszenie Sztuka i Dokumentacja, skupiające naukowców, artystów, krytyków sztuki i kuratorów. Obecnie redaktorem naczelnym jest Łukasz Guzek.

  Narodowe Muzeum Archeologiczne we Florencji – muzeum sztuki starożytnej, jedno z najważniejszych we Włoszech, założone w 1870.

  Wielkopolskie Muzeum Wojskowe - muzeum wojskowe zlokalizowane w Poznaniu, na Starym Rynku 9, w obrębie bloku zabudowy śródrynkowej. Jest oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu. Wydział Pedagogiczno-Artystyczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (WP-A UAM) - jeden z 15 wydziałów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, jedyny wydział zamiejscowy tej uczelni z siedzibą w Kaliszu. Założony w 1960 jako Studium Nauczycielskie im. Marii Konopnickiej w Kaliszu. Kształci na kierunkach pedagogicznych, filologicznych i artystycznych na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych.

  Albright-Knox Art Gallery (w skrócie AK) – muzeum sztuki w Buffalo, w stanie Nowy Jork, założone w 1862 roku, jako Buffalo Fine Arts Academy. Jest jedną z najstarszych, publicznych instytucji artystycznych w Stanach Zjednoczonych. Kolekcja muzeum liczy ponad 6 500 eksponatów obejmujących dzieła sztuki nowoczesnej i współczesnej, amerykańskiej i europejskiej. Muzeum Sztuki Tel Awiwu (hebr. מוזיאון תל אביב לאמנות) – jest położone w osiedlu Tzafon Chadasz w Tel Awiwie, w Izraelu. Muzeum posiada bogatą kolekcję sztuki klasycznej i współczesnej, szczególnie sztuki izraelskiej.

  Musée des beaux-arts de Montréal, ang. Montreal Museum of Fine Arts – muzeum sztuk pięknych położone w Montrealu przy Rue Sherbrooke w rejonie zwanym Golden Square Mile. Jest największym muzeum miasta i zarazem najstarszym muzeum w Kanadzie (zał. w 1860). Posiada m.in. znaczącą kolekcję malarstwa europejskiego i kanadyjskiego. Zbiory muzeum obejmują ponad 38 000 dzieł sztuki, co czyni je jednym z największych muzeów Kanady. Muzeum odwiedza rocznie ponad 760 000 gości.

  Dodano: 11.04.2012. 00:19  


  Najnowsze