• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pierwsza pomoc maturalna Uczelni Łazarskiego czeka na uczniów

  11.04.2011. 00:47
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Rozwiązywanie równań i nierówności, sprawdzenie swojej wiedzy z procentów, wartości bezwzględnej, logarytmów i wielomianów - takie możliwości zapewnia maturzystom interaktywny kurs "Pierwsza pomoc maturalna czyli matematyka przez internet". Serwis dostępny na stronie www.matematykadomatury.com przygotowała warszawska Uczelnia Łazarskiego.

  "Doszliśmy do wniosku, że obowiązkowa matura z matematyki jest dla wielu młodych ludzi dużym problemem. Ze względu na fakt, iż MEN zapowiada podniesienie trudności tego egzaminu, postanowiliśmy pomóc wszystkim, którzy mają kłopoty z przedmiotem" - mówi koordynatorka ds. marketingu Uczelni Łazarskiego Agnieszka Brzezińska.

  Uczniowie mają już możliwość rozwiązywania zadań z dwóch działów: liczby rzeczywiste i wyrażenia algebraiczne. Niebawem udostępniony zostanie materiał, dotyczący kolejnych zagadnień - równań i nierówności oraz funkcji.

  Kurs jest bezpłatny - wystarczy wejść na stronę kursu i zalogować się wpisując adres e-mail oraz kod dostępu - "Matura". Już teraz z kursu korzysta ponad 1300 osób.

  Jak tłumaczy Brzezińska, projekt nie jest adresowany wyłącznie do tegorocznych maturzystów. "Zależało nam na stworzeniu kursu, który będzie przydatny dla wszystkich osób przygotowujących się do egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie podstawowym, w jego obecnym kształcie. O pomoc w przygotowaniu zadań poprosiliśmy Dariusza Kulmę - Nauczyciela roku 2008" - mówi.

  Kulma, na potrzeby kursu, przygotował autorskie zadania wzorowane na maturalnych. Zapoznając się z przykładami i rozwiązując zadania, uczniowie dowiadują się, jak najprościej i najszybciej poradzić sobie z zagadnieniami, które mogą pojawić się na egzaminie.

  Na stronie kursu sukcesywnie będą pojawić się kolejne zadania o czym uczniowie będą informowani drogą mailową. Uczniowie będą mogli również pobrać wszystkie arkusze maturalne z matematyki, dostępne na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

  PAP - Nauka w Polsce

  ekr/ agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Syllabus maturalny - zbiór informacji i przydatnych wskazówek o formie i przykładowych zadaniach maturalnych zawierających wzorcowe arkusze egzaminacyjne. Syllabusy maturalne upowszechniły się w 2002 r., gdy wprowadzono nową formę egzaminu maturalnego. Mają one pomóc uczniowi w odpowiednim przygotowaniu się do egzaminu dojrzałości.

  Sztywny kurs walutowy (ang. pegged exchange rate) – jest to powiązanie kursu waluty jednego kraju z walutą innego lub z koszykiem walut. Sztywny kurs walutowy ustalany jest przez rządy państw i niezmienny w dłuższych okresach. W przypadku tego kursu istnieje groźba importu inflacji lub deflacji. Określa tzw. dopuszczalny korytarz wahań waluty wokół kursu centralnego (parytetu). Jeżeli nadwyżka podaży lub popytu na daną walutę powoduje większe od dopuszczalnego odchylenia kursu walutowego od parytetu to bank centralny interweniuje, a jeżeli brak jest do tego środków to bank centralny ogłasza oficjalną dewaluację waluty własnej.

  Scuba Diver – uprawnienia nurkowe PADI Scuba Diver są ograniczonymi uprawnieniami, przeznaczonymi dla osób, które chcą zawsze nurkować pod nadzorem divemastera czy instruktora do maksymalnej głębokości 12 metrów. Kurs PADI Scuba Diver jest częścią składową pełnego kursu podstawowego Open Water Diver. Struktura kursu oraz kolejność nauki jest taka sama jak na pełnym kursie podstawowym, ale uczestnicy kursu Scuba Diver biorą udział tylko w następujących jego częściach:

  Magazyn Miłośników Matematyki (MMM) - kwartalnik poświęcony tematyce matematycznej, adresowany do młodzieży o zainteresowaniach ścisłych oraz do wszystkich fanów matematyki i łamigłówek logicznych. Zajmuje się m.in. przystępnym przedstawianiem różnych zagadnień związanych z matematyką i jej zastosowaniami (np. w fizyce, astronomii, lingwistyce), opisywaniem ważnych wydarzeń bieżących i historycznych z matematyki, prezentacją rozmaitych konkursów matematycznych (międzynarodowych, ogólnopolskich, regionalnych i lokalnych), ciekawych postaci, a także anegdot i ciekawostek. Pismo prowadzi własny konkurs zadaniowy "Łamanie głowy, czyli burza w mózgu". W każdym numerze jest wiele zadań do samodzielnego rozwiązania, z rozwiązaniami z numerze bieżącym lub następnym.

  Zygzakowanie – manewr morski polegający na naprzemiennym odchylaniu kursu statku lub okrętu od kursu zasadniczego o 20-40°.

  Kurs pełzający – technika utrzymywania kursu wymiennego danej waluty, na takim poziomie, który umożliwia tylko niewielki wzrost lub spadek (tzw. „pełzanie”) kursu w okresie jednodniowym lub tygodniowym (o np. 2,5% na tydzień).

  Rewaluacja - jest to wzrost kursu waluty danego kraju względem waluty zagranicznej pod wpływem interwencji władzy monetarnej. Termin rewaluacja odnosi się tylko do systemu stałego kursu walutowego, ustalonego i zmienianego jedynie przez rząd w zależności od sytuacji na rynku międzynarodowym i od stanu jego rezerw dewizowych. W warunkach płynnego kursu walutowego odpowiednikiem rewaluacji waluty jest aprecjacja pieniądza.

  Dodano: 11.04.2011. 00:47  


  Najnowsze