• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pierwszy satelita chińsko-europejski kończy misję

  14.11.2011. 17:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Jeden z dwóch satelitów misji Double Star został wycofany w dniu 14 października po upływie planowanego okresu użytkowania.

  TC-1 - wraz z bliźniaczym TC-2 - był pierwszym satelitą zbudowanym i obsługiwanym przez Chińską Narodową Administrację Kosmiczną (CNSA) we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA). W ciągu ostatnich czterech lat w ramach misji Double Star badano interakcje między polem magnetycznym Ziemi a wiatrem słonecznym.

  TC-1, którego nazwa jest skrótem chińskiego wyrażenia "Tan Che", oznaczającego "odkrywcę", po wystrzeleniu w dniu 29 grudnia 2003 r. na orbitę równikową odegrał kluczową rolę w licznych odkryciach. Na przykład dzięki misji Double Star oraz czterem satelitom misji ESA o nazwie Cluster ujawniono, że w miejscu uderzenia w magnetosferę stałego strumienia gazu pochodzącego ze Słońca pęcherzyki przegrzanego gazu ciągle się powiększają i pękają.

  Ponadto TC-1 pomógł ustalić, że szum tła - fale powstające w naturalny sposób w przestrzeni kosmicznej w pobliżu równika magnetycznego - tworzy się w większej odległości od Ziemi w trakcie dużej aktywności geomagnetycznej. Szum tła jest jednym z czynników generujących zabójcze elektrony, które mogą niszczyć panele słoneczne i elektroniczne wyposażenie satelitów, a także są niebezpieczne dla astronautów. Informacje dostarczone przez satelity stanowią krok na drodze do opanowania umiejętności przewidywania oddziaływania tych fal.

  Dane zebrane przez TC-1 rzuciły też światło na wpływ pogody kosmicznej na pole magnetyczne Ziemi, gdy satelity TC-1 i Cluster zostały nagle ogarnięte oscylującymi falami energii elektromagnetycznej. TC-1 "pozwolił na spojrzenie z nowej perspektywy na granice magnetosfery i fundamentalne procesy, które odgrywają rolę w transporcie masy, pędu i energii do magnetosfery", stwierdza ESA. "Dostarczone przez niego dane są kluczowe dla zrozumienia sposobu, w jaki aktywność Słońca wpływa na bliską Ziemi przestrzeń kosmiczną i wywołuje zmiany w 'pogodzie kosmicznej' poprzez burze magnetyczne i strumienie cząstek o dużej energii".

  Pierwotnie misja miała trwać tylko rok. Jednakże ESA i CNSA przedłużyły ją dwukrotnie do końca września 2007 r. - Misja Double Star wykazała wzajemne korzyści i wpłynęła na rozwój współpracy naukowej między Chinami a Europą w dziedzinie badań kosmosu - mówi Phillippe Escoubet z ESA. - Oczekujemy jeszcze większej ilości wyników, gdy ostatni zbiór danych o wysokiej rozdzielczości zostanie udostępniony światowej społeczności naukowej.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Double Star – pierwsza wspólna misja Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz Chińskiej Narodowej Agencji Kosmicznej, której celem było badanie przy użyciu dwóch chińskich satelitów Tan Ce (pol. badacz) magnetosfery Ziemi (w tym jej ogona magnetycznego) oraz wpływu oddziaływania Słońca na naszą planetę. Cluster – bezzałogowa misja naukowa sond Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), której celem jest dokładne zbadanie ziemskiej magnetosfery oraz jej interakcji z wiatrem słonecznym.
  Solar Dynamics Observatory, SDO (pol. obserwatorium dynamiki Słońca) – satelita naukowy badający dynamikę aktywności słonecznej; pierwsza misja NASA w ramach programu „Żyjąc z gwiazdą” (ang. Living with a star). Satelita został wyniesiony w przestrzeń kosmiczną 11 lutego 2010 roku. Szacunkowy czas trwania misji podstawowej wynosi 5 lat, z szansą przedłużenia do 10.

  MetOp-A (ang. Meteorogical Operation A) – międzynarodowy satelita meteorologiczny. Pierwszy satelita meteorologiczny Europejskiej Agencji Kosmicznej wystrzelony na orbitę polarną. Służy zbieraniu danych potrzebnych do prognozowania pogody oraz monitoruje klimat. Wraz z dwoma innymi satelitami serii Metop (Metop-B wystrzelony 17 września 2012 i Metop-C, którego start zaplanowano na 2016 rok), tworzy międzynarodową sieć satelitów pogodowych służących agencji EUMETSAT i NOAA. Jest drugim dużym obserwatorium Ziemi, po satelicie Envisat, zbudowanym przez ESA. ExoMars – planowana wspólna Europejskiej Agencji Kosmicznej i Rosyjskiej Agencji Kosmicznej Roskosmos misja badawcza Marsa. Będzie składała się z dwóch misji obejmujących:

  International Cometary Explorer (ICE) – sonda kosmiczna, która była pierwotnie nazywana International Sun / Earth Explorer 3 (ISEE-3). Jej misja rozpoczęła się 12 sierpnia 1978 roku. Sonda stanowiła część międzynarodowego programu współpracy pomiędzy NASA i ESA, który miał posłużyć do badania interakcji między ziemskim polem magnetycznym a wiatrem słonecznym. W programie wykorzystano trzy statki kosmiczne: ISEE 1 i ISEE 2 oraz ISEE 3 na heliocentrycznej orbicie (później przemianowany na ICE). CryoSat-2 – satelita naukowo-badawczy Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) przeznaczony do badań pokrywy lodowej na Ziemi za pomocą wysokościomierza radarowego. Powstał w celu zastąpienia niedoszłego satelity CryoSat, utraconego w nieudanym wystrzeleniu na orbitę. Stanowi część programu obserwacji Ziemi ESA, pod nazwą Earth Explorers.

  Kosmiczne Obserwatorium Herschela (ang. Herschel Space Observatory), w skrócie nazywane Herschel – teleskop Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), przeznaczony do prowadzenia obserwacji astronomicznych w zakresie dalekiej podczerwieni i fal submilimetrowych. Obserwatorium zostało wyniesione 14 maja 2009, wspólnie z satelitą Planck, na orbitę wokół punktu L2 układu Ziemia – Słońce, znajdującego się w odległości około 1,5 mln km od Ziemi. Obserwacje astronomiczne były prowadzone do 29 kwietnia 2013. Łączność z satelitą została zakończona 17 czerwca 2013. Burza magnetyczna – nagłe i intensywne zmiany pola magnetycznego Ziemi (magnetosfery). Zaburzenia te powodowane przez koronalne wyrzuty masy ze Słońca, powstające w czasie trwania rozbłysków (burz słonecznych), wywołują gwałtowne zmiany parametrów fizycznych wiatru słonecznego. Te z obłoków cząstek naładowanych, które przemieszczają sie w kierunku Ziemi, docierają tam przeważnie po 20-70 godzinach i natrafiają na ziemską magnetosferę. Powodują także istotne zmiany w jonosferze w czasie burzy magnetycznej, która może trwać około dwóch dni. Rozróżnia się początkową fazę dodatnią i następującą potem bardziej długotrwałą ujemną.

  Explorer 4 – amerykański satelita naukowy z serii Explorer. Był własnością wojskowej agencji DARPA i pierwszym satelitą sponsorowanym przez tę agencję. Prowadził obserwacje magnetosfery w ramach Projektu Argus – serii małych wybuchów nuklearnych w atmosferze Ziemi, oraz obserwacje pasów radiacyjnych. Instrumenty do misji przygotowywał dr James Van Allen, odkrywca pasów radiacyjnych Ziemi.

  Cassini-Huygens – misja bezzałogowej sondy kosmicznej przeznaczonej do wykonania badań Saturna, jego pierścieni, księżyców i magnetosfery. Jest ona wspólnym przedsięwzięciem trzech agencji kosmicznych: amerykańskiej NASA, europejskiej ESA i włoskiej ASI. Sonda została wystrzelona w październiku 1997 roku. W lipcu 2004 Cassini stał się pierwszym sztucznym satelitą Saturna, a odłączony od sondy próbnik Huygens w styczniu 2005 wylądował na powierzchni Tytana.

  Łuna-Głob (ros. Луна-Глоб) – planowana rosyjska sonda kosmiczna. Sonda złożona będzie ze sztucznego satelity Księżyca, lądownika i penetratorów. Pierwsza misja w ramach nowego rosyjskiego programu badań Księżyca. W realizacji misji weźmie udział japońska agencja kosmiczna JAXA. Start misji planowany jest na 2015 rok. Discoverer 14 — amerykański satelita technologiczny. Stanowił część tajnego programu CORONA. Była to pierwsza w pełni udana misja statków serii CORONA. Po raz pierwszy w historii odzyskano film fotograficzny z satelity orbitującego wokół Ziemi, a także po raz pierwszy dokonano przechwycenia w locie obiektu powracającego z orbity Ziemi. Bardzo prawdopodobne, że powodzenie tej misji uratowało projekt CORONA przed likwidacją.

  Explorer 10 – amerykański satelita naukowy. Umieszczony na silnie wydłużonej orbicie, zbierał dane o polu magnetycznym i plazmie w sąsiedztwie Ziemi i Księżyca. Z powodu ograniczonej żywotności baterii zasilających, użyteczne dane napływały ze statku jedynie przez pierwsze 52 godziny misji. Ostatnie bity użytecznych danych napłynęły, gdy statek znajdował się w odległości 42,3 promienia Ziemi – było to o godzinie 22 czasu lokalnego. Kilka godzin później łączność ze statkiem całkowicie ustała.

  Dodano: 14.11.2011. 17:17  


  Najnowsze