• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pierwszy światowy kongres na temat powonienia - Paryż, Francja

  20.09.2010. 16:26
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W dniach 4-5 listopada 2010 roku odbędzie się w Paryżu pierwszy światowy kongres na temat powonienia.

  Wezmą w nim udział naukowcy i przedstawiciele środowiska akademickiego oraz firm i komercyjnych instytutów badawczo-rozwojowych z branży farmaceutycznej, kosmetycznej i weterynaryjnej oraz z branży suplementów diety.

  Głównym tematem konferencji będzie wzrastające zainteresowanie przemysłu zmysłem powonienia. Jest to problematyka ciągle mało znana, jednak odznacza się szerokim zakresem zastosowań. Na przykład odkrycie, że gastryczne receptory węchowe są ośrodkami sytości, może mieć znaczenie w leczeniu otyłości.

  Program konferencji zostanie podzielony na cztery sesje. Będą one dotyczyć: najnowszych odkryć w dziedzinie powonienia, naukowych i żywieniowych zastosowań powonienia, zastosowań powonienia w branży farmaceutycznej oraz zastosowań powonienia w branży kosmetycznej.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Elektroniczny nos (e-nos) — analogia biologicznego zmysłu powonienia; zespół detektorów chemicznych reagujących na różne rodzaje cząstek zawartych w otoczeniu lub różne ich cechy (jak np. obecność specyficznych wiązań chemicznych, kwasowość, zasadowość, zdolność do stabilizacji sąsiednich dipoli itd). Fuzja informacji uzyskiwanych za pomocą takiego zespołu pozwala wnioskować nt. chemicznego składu otoczenia. E-nosy mogą być konstruowanie przy użyciu różnorakich detektorów w tym detektorów optoelektronicznych i akustoelektronicznych. Kongres Public Relations — spotkanie przedstawicieli branży public relations w Polsce, które odbywało się w Rzeszowie w latach 20032010. Organizatorami edycji w roku 2010 byli Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, Agencja RPR Group oraz Marketingowe Forum Naukowe działające przy WSIiZ. W trakcie trzydniowej konferencji corocznie prezentowano około 40 wystąpień przedstawicieli branży oraz zorganizowano sesję naukową. Podczas konferencji w roku 2009 opublikowany został list otwarty, przeciwko zrównywaniu public relations z propagandą i tym samym deprecjonowaniu public relations w debacie publicznej. Od roku 2011 zamiast Kongresu Public Relations organizowany jest Kongres Profesjonalistów Public Relations we Wrocławiu. W roku 2012 organizatorami są Uniwersytet Wrocławski, Związek Firm Public Relations oraz Newsline Sp. z o.o.. Kufa (inaczej pysk) to przednia część głowy psa, obejmująca trzewioczaszkę. U wielu ras psa kufa jest wyraźnie oddzielona od pozostałej części głowy, czyli mózgoczaszki. Linię podziału stanowi przełom czołowo-nosowy, nazywany często stopem. Kufa zakończona jest truflą. W kufie mieszczą się narządy powonienia. Długość kufy jest u psów czynnikiem decydującym o indeksie cefalicznym głowy. U psów występują trzy odmienne budowy czaszki:

  KCR S.A. – założona w Polsce firma prowadząca badania kliniczne (tzw. Contract Research Organization, CRO) oraz usługi consultingowe dla branży farmaceutycznej, biotechnologicznej i medycznej na terenie Europy. Microsoft Technology Summit (MTS) – cykl konferencji firmy Microsoft, organizowanych w wielu krajach świata. Edycja w Polsce jest jedną z największych konferencji tego rodzaju w Europie Środkowo-Wschodniej. Program konferencji MTS skierowany jest do menedżerów, programistów i specjalistów z branży IT. Konferencja co roku gromadzi blisko 3000 osób.

  Onychonycteris finneyi – wymarły, jeden z najbardziej prymitywnych, dotychczas poznanych, gatunków nietoperzy, którego skamieniałe, dobrze zachowane szczątki odkryła Bonnie Finney w 2003 r. w południowo-zachodniej części stanu Wyoming w USA. Gatunek został nazwany i opisany przez Nancy B. Simmons. Uważa się, że Onychonycteris finneyi stanowi brakujące pośrednie ogniwo ewolucyjne pomiędzy współczesnymi nietoperzami a ich nielotnymi praprzodkami. Odkryty przodek nietoperzy żył 52,5 mln. lat temu, w okresie wczesnego eocenu. Datę określono na podstawie analizy wieku warstw skalnych, w których spoczywał. Odkrycie Onychonycteris finneyi pozwoliło ustalić, że nietoperze zaczęły latać zanim wykształciły się u nich narządy i zdolność do echolokacji. Analiza szczątków wykazała, że w jego czaszce brak jest struktur wokół uszu umożliwiających echolokację. Wskazuje to, że w poszukiwaniu pożywienia Onychonycteris finneyi posługiwał się zmysłem wzroku lub powonienia. Rozwinięta klatka piersiowa dowodzi, że zwierzę latało, ale budowa jego skrzydeł wskazuje, że nie był on zbyt szybkim lotnikiem. Microsoft Research - jest założonym w 1991 oddziałem firmy Microsoft mającym za zadanie prowadzenie prac badawczo-rozwojowych w dziedzinie informatyki. Zadaniem pracowników jest zarówno wymyślanie nowych zastosowań informatyki jak i udoskonalanie oraz wdrażanie istniejących już idei.

  OSM Krasnystaw - producent branży mleczarskiej. Jeden z największych producentów branży mleczarskiej w regionie lubelskim. Bydgoskie Zakłady Mięsne Sp. z o.o. – bydgoska firma branży spożywczej, producent wyrobów mięsnych i konserw. Jedna ze starszych, czynnych firm w branży spożywczo-mięsnej w Polsce.

  Tieto (wcześniej TietoEnator) jest międzynarodową firmą wytwarzającą oprogramowanie. Jest aktywna w około 30 krajach, aktualnie zatrudnia ponad 18 000 pracowników z branży informatycznej, głównie inżynierów oprogramowania. Należy do największych firm europejskich tworzących oprogramowanie na zlecenie. Tieto, oprócz rynku oprogramowania, działa na rynku outsourcingu, świadcząc usługi firmom w zakresie obsługi sieci komputerowych, serwerów, baz danych, bezpieczeństwa informacji, itd. Głównym rynkiem operacji firmy jest bankowość, opieka zdrowotna, telekomunikacja i multimedia oraz energetyka. Firma TietoEnator powstała z połączenia dwóch skandynawskich firm: Tieto Corp. z Finlandii i Enator AB ze Szwecji, 7 lipca 1999. Po połączeniu firma rozpoczęła swoją ekspansję na Europę, głównie poprzez przejęcia mniejszych firm z branży, czym zdobywała sobie większy rynek i zmniejszała liczbę konkurentów.

  Kreditbank in Danzig A.G. (Bank Kredytowy w Gdańsku S.A.) – działający w Gdańsku w latach 1907-1938 bank branży aptekarskiej i farmaceutycznej o kapitale gdańskim.

  „SOKOŁÓW” S.A. - zakład produkcyjny branży mięsnej. Siedziba spółki Sokołów Podlaski, ul. Aleja 550-lecia 1, która oferuje szeroki asortyment mięs i wędlin wieprzowych, wołowych i drobiowych. W skład spółki wchodzi 7 nowoczesnych zakładów produkcyjnych oraz gospodarstwa hodowlane. „SOKOŁÓW” jest znaną i najchętniej kupowaną marką w branży mięsnej w Polsce. Polskie Towarzystwo Fizyki Medycznej im. Cezarego Pawłowskiego – stowarzyszenie, którego celem jest popieranie rozwoju zastosowań fizyki w medycynie, inżynierii biomedycznej, ochronie przed promieniowaniem oraz popularyzacja tych zastosowań.

  Dyrektor kreatywny (ang. creative director, CD) - osoba koordynująca pracę działu kreatywnego agencji reklamowej lub innych firm branży reklamowej lub artystycznej (np. firm produkujących gry komputerowe, branży mody lub zajmujących się designem).

  Dodano: 20.09.2010. 16:26  


  Najnowsze