• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pierwszy zjazd Digital Olfaction Society, Berlin, Niemcy

  08.04.2013. 15:37
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W dniach 11-12 kwietnia 2013 r. w Berlinie, Niemcy, odbędzie się Pierwszy zjazd Digital Olfaction Society (First Digital Olfaction Society Convention).

  Węch jest przedmiotem zainteresowania kilku dyscyplin naukowych, a największym wyzwaniem, jakie stoi obecnie przez naukowcami jest przełożenie posiadanej wiedzy na innowacyjną technologię. Słuch, wzrok i dotyk stanowią obecnie integralną część wielu, wykorzystywanych przez nas na co dzień urządzeń elektronicznych, ale inaczej rzeczy się mają z elektronicznym węchem, który ma przekształcać dowolne źródło zapachowe w medium cyfrowe. Oczekuje się obecnie, że przyszłe generacje urządzeń będą wychwytywać zapachy, przekształcać je na dane cyfrowe i przesyłać do dowolnego miejsca na świecie.

  W czasie wydarzenia Digital Smell Show, reklamowanego jako najbardziej ekscytujące demonstracje cyfrowego węchu i aromatu, jakie dotychczas organizowano, zaprezentowane zostaną wszystkie urządzenia zdolne do wychwytywania i przesyłania zapachów. "Po raz pierwszy mówimy o cyfrowym węchu, a w szczególności o węchu w świecie cyfrowym, gromadząc wszystkie te niezwykłe innowacje w jednym miejscu. Wydarzenie przypomina pierwszy pokaz przesyłu fal dźwiękowych przeprowadzony przez Grahama Bella w 1914 r. To ogromny krok w kierunku fascynującego momentu w naszym życiu" - stwierdził założyciel DOS, prof. Marvin EDEAS.

  W ciągu dwóch dni wszyscy zainteresowani tą obiecującą dziedziną badań dowiedzą się jak digitalizować, przesyłać, odtwarzać i odzyskiwać zapachy, smaki i aromaty za pomocą telefonu, komputera, samochodu czy telewizora.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Synchronous Optical NETwork (SONET; Synchroniczna sieć optyczna) to standard transmisji optycznej używający laserów lub diod LED do przesyłania informacji cyfrowej poprzez światłowody. Został on wprowadzony, aby zastąpić PDH (ang. Plesiochronous Digital Hierarchy – Plezjochroniczna Hierarchia Cyfrowa) do przesyłania dużych ilości danych oraz aby pozwalał na bezkonfliktową współpracę urządzeń od różnych dostawców. Radio cyfrowe – technologia pozwalająca przenosić dźwięk sygnałem cyfrowym za pomocą modulacji. Tego typu radia odbierać można m.in. poprzez: DAB (Digital Audio Broadcasting), Internet, transmisje telewizyjne DVB, a także satelitarne. W Polsce oficjalnie nie ma jeszcze żadnego radia nadającego naziemny sygnał cyfrowy, trwają jednak testy. HDCP (ang. High-bandwidth Digital Content Protection) – opracowany przez firmę Intel mechanizm pozwalający na kontrolę przesyłania dźwięku i obrazu w formie danych cyfrowych pomiędzy dwoma urządzeniami. Głównym celem HDCP jest uniemożliwienie przesyłania treści w wysokiej rozdzielczości w postaci, która pozwalałaby na utworzenie nieautoryzowanych kopii.

  Ethernet over SDH (EoS, EoSDH) lub Ethernet over SONET to zbiór protokołów pozwalających na wydajne i elastyczne przesyłanie ruchu ethernetowego przez synchroniczne sieci cyfrowe. Poniżej przedstawione są zagadnienia dotyczące Synchronous Digital Hierarchy (SDH) ale w przypadku SONET (standardu używanego głównie w Ameryce Północnej) wszystkie funkcje są analogiczne. S/PDIF (ang. SONY/Philips Digital Interface Format) – standard przesyłania sygnałów dźwiękowych rozwijany przy współpracy firm SONY i Philips. Pozwala na przesyłanie między dwoma urządzeniami dźwięku zapisanego cyfrowo bez potrzeby konwertowania go do postaci analogowej. Dzięki temu nie powstają zniekształcenia dźwięku (powstawały w trakcie przetwarzania sygnału cyfrowego do postaci analogowej, w trakcie przetwarzania sygnału z powrotem do postaci cyfrowej po przesłaniu oraz w trakcie samej transmisji).

  DVB-T (ang. Digital Video Broadcasting – Terrestrial) – standard telewizji cyfrowej DVB nadawanej naziemnie, opublikowany po raz pierwszy w roku 1997. Cyfrowe wideo, dźwięk i dane dodatkowe są przesyłane w strumieniu transportowym MPEG przy użyciu modulacji COFDM. Do kompresji audio/wideo wykorzystano standard MPEG-2, zastąpiony ostatnio przez MPEG-4 (H.264). Następcą standardu DVB-T jest DVB-T2, który zostaje sukcesywnie wprowadzany w Wielkiej Brytanii (BBC). Poste restante (wym. post restãt fr. "poczta pozostająca") – sposób wysyłki polegający na dostarczeniu przesyłki pod adres dowolnego urzędu pocztowego, wygodny dla odbiorcy, zamiast pod jego adres. Nie musi to być urząd "właściwy" miejscu zamieszkania, nie musi to być nawet urząd w miejscowości, w której mieszka. Może to być też przesyłka na hasło, bez imienia i nazwiska adresata przesyłki lub przekazy pocztowe.

  Traffic Message Channel (TMC) - jest technologią służącą dostarczeniu kierowcy informacji o ruchu. Pozwala na ciche dostarczanie wysokiej jakości precyzyjnych, aktualnych i istotnych informacji w języku wybranym przez użytkownika. Dane są przesyłane przez specjalnie zakodowane fale FM przy użyciu RDS FM-System, za pomocą satelity lub Digital Audio Broadcasting. Gdy dane są zintegrowane bezpośrednio z systemem nawigacyjnym, kierowca ma możliwość wyznaczenia alternatywnych tras, aby uniknąć wypadków i korków. Centrala telefoniczna - zespół urządzeń przeznaczony do łączenia abonentów sieci telekomunikacyjnej na czas wymiany informacji. Składa się ona z urządzeń komutacyjnych odpowiedzialnych za zestawianie połączeń telekomunikacyjnych i urządzeń pomocniczych gwarantujących prawidłową pracę centrali. Możemy podzielić je na analogowe i nowocześniejsze cyfrowe. Podział ten wynika z zasady działania i sposobu przetwarzania i przesyłania danych (informacji).

  SCMS (ang. Serial Copy Management System) to system zabezpieczający przed nieograniczonym kopiowaniem nagrań w formacie cyfrowym. Powstał w odpowiedzi na pojawienie się urządzeń DAT (ang. Digital Audio Tape), które umożliwiały tworzenie cyfrowych kopii każdego materiału. Aktualnie system SCMS można znaleźć w urządzeniach CD, DAT, MD, DCC i innych wyposażonych w port cyfrowy (S/PDIF).

  Kino domowe to zestaw urządzeń audio i wideo przeznaczony do oglądania filmów, który pozwala symulować w warunkach domowych wrażenie dźwiękowe, jakiego doświadcza widz na sali kinowej lub koncertowej. Zazwyczaj w skład zestawu wchodzą: źródło sygnału w postaci odtwarzacza Blu-ray lub DVD, elementy audio do odtwarzania dźwięku przestrzennego (DTS, Dolby Digital, Dolby Digital EX, itp.) czyli wzmacniacz i zestaw głośnikowy w systemie 5.1 (również 6.1 i 7.1), oraz urządzenie do odtwarzania obrazu, np. telewizor lub projektor z ekranem projekcyjnym.

  Służebność przesyłu – ograniczone prawo rzeczowe należące do służebności, którego przedmiotem jest korzystanie z urządzeń służących do przesyłu energii, substancji itp.

  Dodano: 08.04.2013. 15:37  


  Najnowsze