• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Plebiscyt na najlepszą książkę historyczną Historia zebrana

  15.03.2011. 00:33
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Skąd czerpać wiedzę na temat najbardziej wartościowych książek historycznych? Najlepsze pozycje historyczne w trzech kategoriach wybiorą w głosowaniu jury i internauci. Plebiscyt organizują: portal historyczny Histmag.org i wortal literacki Granice.pl.

  "Półki księgarń uginają się pod ciężarem książek historycznych. Wydawcy prześcigają się w skupianiu naszej uwagi atrakcyjnymi okładkami czy kuszącymi promocjami. Jednak jak odróżnić dobrą książkę od złej? - pyta Sławomir Krempa, redaktor naczelny serwisu Granice.pl. - Postanowiliśmy pomóc w rozwiązaniu tego dylematu, zapraszając do współpracy redakcję zaprzyjaźnionego portalu historycznego Histmag.org".

  Zdaniem Michała Świgonia z redakcji tego portalu mimo, że na rynku księgarskim funkcjonuje już kilka uznanych nagród dla książek historycznych, to za żadną z nich nie stoi siła głosu tysięcy internautów, miłośników historii i dobrej książki. Według niego, internet daje szansę, by stosunkowo łatwo zebrać opinie czytelników.

  "Z kolei do jury konkursu, zamiast przedstawicieli środowiska naukowego, zaprosiliśmy doświadczonych recenzentów książek. To ludzie, którzy mają stały kontakt z najnowszymi trendami w literaturze i... szeroką wiedzę o gustach czytelników" - dodaje Świgoń.

  Do wiosennej edycji plebiscytu zgłoszono 26 tytułów w trzech kategoriach: W rolach głównych (biografie i wspomnienia), Okiem badacza (pozycje naukowe) oraz Historia niebanalna (książki ujmujące tematy historyczne w sposób nietuzinkowy, szczególnie interesujący).

  Na najlepsze publikacje można głosować do 12 kwietnia. Aby oddać głos, wystarczy wejść na stronę http://historiazebrana.pl i skorzystać z odpowiedniego formularza.

  Dla uczestników głosowania organizatorzy przeznaczyli 52 nagrody książkowe.

  Inicjatywie patronują: "Tygodnik Powszechny", Polski Związek Bibliotek, "Archeologia Żywa", "Odkrywca", ksiazka.net.pl i dlastudenta.pl.

  PAP - Nauka w Polsce

  ssz/ agt/bsz


  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)

  100 książek XX wieku – lista książek ogłoszonych na łamach „Le Monde” . Pozycje te zostały wybrane z wcześniej przygotowanej listy 200 książek w głosowaniu, w którym wzięło udział 17 tys. Francuzów.

  Kryzys sumienia – biograficzna książka Raymonda Franza, najważniejsza książka tego autora. Autor tej książki były Świadek Jehowy w swojej książce opierając się na niedostępnych dokumentach przedstawia oblicze organizacji oczami byłego członka. Książka ta jest uważana za jedną z najważniejszych książek o tej grupie religijnej, jest dostępna w 13 językach.

  Niszczenie książek – masowe niszczenie książek z powodów politycznych lub religijnych, manifestacyjnych lub tajnych.

  Niszczenie książek – masowe niszczenie książek z powodów politycznych lub religijnych, manifestacyjnych lub tajnych.

  Księgarstwo – działalność polegająca na rozpowszechnianianiu książek zgodnie z programem wydawniczym dzięki sieci księgarń.

  Polska Izba Książki (PIK) – ogólnokrajowa organizacja samorządu gospodarczego zrzeszająca zarówno wydawców, jak i księgarnie,hurtownie książek, drukarnie, a także wszelkie przedsiębiorstwa powiązane z rynkiem książki.

  Książka broszurowa – blok książki zszyty maszynowo lub klejony, najczęściej z miękką okładką nakładową. Książka taka nie posiada materiału grzbietowego, jest wklejona w okładki kartonowe. Książki broszurowe są nietrwałe.

  Dodano: 15.03.2011. 00:33  


  Najnowsze