• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Po koniec marca VI Festiwal Nauki w Dąbrowie Górniczej

  06.03.2010. 11:15
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Samochody na prąd, informacje o życiu gwiazd i bezpiecznym płaceniu w internecie, trening wyobraźni, sztuki performance i myślące roboty - to tylko niektóre z atrakcji czekające na gości VI Festiwalu Nauki w Dąbrowie Górniczej. Impreza odbędzie się między 22 a 28 marca. W kwietniu w Cieszynie odbedzie się druga część Festiwalu.

  Jednym z patronów medialnych imprezy jest serwis Nauka w Polsce - Polskiej Agencji Prasowej. Wśród organizatorów znalazły się: Wyższa Szkoła Biznesu (WSB) i Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej.

  "W tym roku planujemy około 60 spotkań naukowych w różnorakiej formie. W ciągu 14 dni w Dąbrowie Górniczej i w Cieszynie będzie można wysłuchać ciekawych wykładów, wziąć udział w warsztatach i dyskusjach" - wyjaśnia rektor WSB, prof. Zdzisława Dacko-Pikiewicz.

  W tegorocznej edycji Festiwalu prelekcje wygłosi około 80 specjalistów z całej Polski m.in. socjologów, polityków, ekonomistów, psychologów, informatyków, plastyków i astronomów, m.in.: prof. Andrzej Chodyński, prof. Kazimierz Frieske, prof. Marek Grad, prof. Andrzej Grzywak, prof. Tadeusz Kaczorek, prof. Elżbieta Lorek, prof. Tomasz Nałęcz, prof. Marek Sitarz, prof. Jacek Wódz, prof. Kazimiera Wódz, dr Krzysztof Ziołkowski.

  Festiwal w Dąbrowie Górniczej rozpocznie debata panelowa pt. "Metropolia: od pomysłu do superpowiatu". W spotkaniu wezmą udział socjolodzy i politycy m.in. Tomasz Pietrzykowski, prof. Marek S. Szczepański, Tomasz Tomczykiewicz, Marek Wójcik, prof. Jacek Wódz. Tego dnia młodzież będzie mogła skorzystać z warsztatów literackich w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Górniczej pt. "Trening wyobraźni". Uczestnicy zajęć, które poprowadzi Agata Buchacz, sprawdzą, czy każdy może zostać pisarzem.

  Dla entuzjastów astronomii przygotowano spotkanie dotyczące miejsca Układu Słonecznego w Drodze Mlecznej. Michał Biały ze Szkolnego Obserwatorium Astronomicznego w Zespole Szkół nr 1 w Dąbrowie Górniczej odpowie na wszystkie pytania dotyczące tego, czy mamy sąsiadów w kosmosie oraz jak przy pomocy gwiazd określić swoje położenie.

  Podczas warsztatów, debat i pokazów będzie można uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące geologii, polityki, informatyki, biologii, pedagogiki czy ekonomii. Kilka spotkań będzie także poświęconych muzyce. Organizatorzy zaplanowali koncert "Młodzi grają Chopina", koncert Marka Dykty - wybitnego artysty jazzowego, a także Jednodniowy Klub Jazzowy, którego gwiazdą wieczoru będzie wokalista Ewa Uryga.

  Tegoroczny Festiwal Nauki odbędzie się nie tylko na terenie Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej i Urzędu Miejskiego, ale także w instytucjach partnerskich, m.in. w Muzeum Miejskim "Sztygarka", Młodzieżowym Ośrodku Pracy Twórczej, Centrum Sportu i Rekreacji, Szkolnym Obserwatorium Astronomicznym im. St. R. Brzostkiewicza, Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz Zespole Szkół Plastycznych.

  Honorowy patronat nad Festiwalem Nauki objęły m.in. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Polska Akademia Nauk.

  Wszystkie zajęcia są ogólnodostępne i bezpłatne. Szczegółowy program Festiwalu jest dostępny na stronie: http://festiwalnauki.wsb.edu.pl

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Centrum Bezpieczeństwa i Edukacji Służb Mundurowych Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej (CBiESM) – inicjatywa edukacyjna skierowana dla studentów zorganizowana przy Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Centrum Bezpieczeństwa i Edukacji Służb Mundurowych rozpoczęło swoją działalność 1 grudnia 2011. Dąbrowski Uniwersytet Dziecięcy (używany skrót DUD) – inicjatywa edukacyjna skierowana dla dzieci zorganizowana przy Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Rozpoczął swoją działalność w październiku 2008 r. Endokrynologia Polska – dwumiesięcznik Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego wydawany przez Wydawnictwo Via Medica. Redaktorem naczelnym jest prof. Beata Kos-Kudła. Zastępcami redaktora naczelnego są: prof. Ewa Sewerynek, prof. Marek Bolanowski, prof. Roman Junik oraz dr hab. Tomasz Bednarczuk.

  Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej powstała w 1995 r., uzyskując uprawnienia do prowadzenia studiów licencjackich na kierunku zarządzanie i marketing. Obecnie prowadzi studia I i II stopnia oraz studia podyplomowe i MBA. W roku 2012 WSB w Dąbrowie Górniczej otrzymała uprawnienie do nadawania stopnia doktora nauk ekonomicznych w dyscyplinie nauki o zarządzaniu. W 2008 przyznano szkole Srebrny Medalem Jana Masaryka. W 2013 roku w wyniku kompleksowej oceny działalności naukowej i badawczo-rozwojowej jednostek naukowych przeprowadzonej przez Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych Wydział Zarządzania, Informatyki i Nauk Społecznych Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej uzyskał kategorię A . Liceum Plastyczne im. Tadeusza Kantora w Dąbrowie Górniczej – państwowa średnia szkoła plastyczna w Dąbrowie Górniczej, powstała w 1978 roku. Należąca obok Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych im. Tadeusza Kantora do Zespołu Szkół Plastycznych im. Tadeusza Kantora w Dąbrowie Górniczej. Liceum Plastyczne im. Tadeusza Kantora kształci młodzież po gimnazjum a nauka trwa 4 lata i kończy się egzaminami dyplomowymi oraz maturalnym.

  Barbara Pikiewicz (ur. 5 maja 1938) – polski pedagog. Absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie. Polonistka, a następnie (od 1974 do 1984) dyrektor III LO w Dąbrowie Górniczej. Po 1989 zajęła się organizacją szkół niepublicznych, w 1993 utworzyła pomaturalny Prywatny College Businessu i Języków Obcych, a następnie Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, jest kanclerzem tej uczelni. Za działalność na rzecz rozwoju regionu oraz zasługi dla edukacji odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Kościół św. Barbary w Dąbrowie Górniczej – kościół parafialny Parafii Rzymskokatolickiej św. Barbary w Dąbrowie Górniczej. Należy do dekanatu Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej (diecezja sosnowiecka). Obecnym proboszczem parafii jest ks. Wojciech Stach.

  Gimnazjum nr 1 im. Hugo Kołłątaja w Dąbrowie Górniczej – szkoła w Dąbrowie Górniczej, województwie śląskim, w Polsce, znajdująca się przy ul. Królowej Jadwigi 11. Uczęszcza do niego młodzież w wieku 13-16 lat. Nauka w gimnazjum trwa 3 lata i kończy się ogólnopolskim egzaminem. Ławeczka Jimiego Hendrixa w Dąbrowie Górniczej – rzeźba pomnikowa odsłonięta 20 września 2012. Jej autorem jest rzeźbiarz z Dąbrowy Górniczej Andrzej Szczepański.

  Wyższa Szkoła Współpracy Międzynarodowej i Regionalnej im. Zygmunta Glogera w Wołominie jest niepubliczną uczelnią zawodową powstałą w marcu 2005 r. na mocy decyzji Ministra Edukacji Narodowej i Sportu. Pierwszym rektorem uczelni był prof. dr hab. Michał Gnatowski. Od 1 października 2009 r. rektorem uczelni jest dr Janusz Kowalski. Uczelnia posiada uprawnienia do prowadzenia studiów I stopnia na kierunkach: ekonomia i filologia. Założycielem uczelni od marca 2011 r. jest Fundacja Al Farabi. Wśród samodzielnych pracowników kadry naukowo dydaktycznej są: były rektor Szkoły Głównej Handlowej prof. dr hab. Klemens Białecki, prof. Krzysztof Marecki, prof. dr hab. Andrzej Sokołowski, prof. dr hab. Halina Szmarłowska oraz Dyrektor Centrum Języków Obcych Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego w Mińsku prof.dr hab. Ludmila Khvedchenya.

  Józef Dutkiewicz (ur. 14 marca 1849, zm. 1917) – polski ksiądz katolicki, pierwszy proboszcz parafii Św. Aleksandra w Dąbrowie Górniczej.

  Acta Angiologica – oficjalny kwartalnik Polskiego Towarzystwa Angiologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej wydawany przez Wydawnictwo Via Medica. Redaktorem naczelnym jest prof. Arkadiusz Jawień. Zastępcami redaktora naczelnego są: prof. Aldona Dembińska-Kieć, prof. Andrzej Dorobisz oraz prof. Małgorzata Szczerbo-Trojanowska. Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej (WSTiE) – niepubliczna wyższa uczelnia z siedzibą w zamku suskim zwanym Małym Wawelem. Powstała w 2001 roku i prowadzi studia na trzech wydziałach: Turystyki i Rekreacji, Informatyki oraz Nauk Społecznych, w systemie stacjonarnym i niestacjonarnym. Rektorem uczelni jest prof. dr hab. Janusz Sondel, kanclerzem Maria Grzechynka. Wśród kadry dydaktyczno-naukowej są m.in. prof. dr hab. Jan Hertrich-Woleński, prof. dr hab. Jan Rusek, prof. dr hab. Andrzej Pankowicz (do 2011 roku, zmarł).

  Dariusz Rott (ur. 23 maja 1965) – polski literaturoznawca i kulturoznawca, prof. dr hab. nauk humanistycznych, prof. zwyczajny Wyższej Szkoły Pedagogicznej ZNP w Warszawie oraz profesor Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach, członek prezydium Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Młyn wodny w Dąbrowie Górniczej – młyn wodny zlokalizowany w Dąbrowie Górniczej w dzielnicy Ratanice. Obecnie budynek młynu nie stoi bezpośrednio nad rzeką, jak to miało miejsce w przeszłości. 2 maja 1957 roku budynek został wpisany do rejestru zabytków. Dzisiaj budynek jest w fatalnym stanie technicznym.

  Synagoga w Dąbrowie Górniczej – nieistniejąca synagoga, która znajdowała się w Dąbrowie Górniczej na rogu ulic Okrzei i Sienkiewicza. Chirurgia Polska (ang. Polish Surgery) – to oficjalny półrocznik Polsko-Niemieckiego Towarzystwa Chirurgów Naczyniowych wydawany przez Wydawnictwo Via Medica. Redaktorem naczelnym jest prof. Krzysztof Ziaja. Zastępcami redaktora naczelnego są: prof. Walerian Staszkiewicz oraz prof. Piotr Szyber.

  Nagroda KLIO (zwana Noblem dla historyków) – nagroda przyznawana od 1995 za wybitny wkład w badania historyczne przez jury w składzie: prof. Tomasz Szarota (przewodniczący, od 1996), prof. Barbara Grochulska (1998-2006), prof. Tomasz Kizwalter (od 2007), prof. Jan Kieniewicz (od 1996), prof. Andrzej Paczkowski (1995), prof. Henryk Samsonowicz (od 1995), prof. Jerzy Skowronek (1995), prof. Janusz Tazbir oraz red. Tomasz Łubieński (od 2005), red. Marian Turski (od 1995) i red. Tadeusz J. Żółciński (1995-2004). Sekretarzem jest od 1995 r. Zbigniew Czerwiński (Warszawa). Inicjatorem fundatorem nagrody jest Porozumienie Wydawców Książki Historycznej. Nagroda wręczana jest w ramach Targów Książki Historycznej.

  Dodano: 06.03.2010. 11:15  


  Najnowsze