• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Polacy na sympozjum technologicznym w Dolinie Krzemowej

  01.04.2011. 14:53
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Kwestie organizacji transferu technologii i zarządzania finansami w procesie wspomagania wynalazców omawiano podczas VIII Global Technology Symposium (GTS). Konferencja pod hasłem "Doliny Krzemowe na świecie" odbyła się 23-25 marca w Kalifornii. W delegacji z Polski znaleźli się m.in. prorektorzy i studenci kilku polskich uczelni, przedstawiciele dyplomacji, instytucji finansowych i organizacji przedsiębiorców.

  Jak poinformowała PAP za pośrednictwem stowarzyszenia Intellectual Property Management (IPM) Polska uczestniczka sympozjum Lidia Thompson, oficjalnego otwarcia konferencji dokonała podsekretarz stanu ds. dyplomacji w rządzie amerykańskim Judith McHale. W imieniu organizatorów głos zabrał m.in. polski profesor Uniwersytetu Stanford dr inż. Piotr Moncarz.

  W ciągu ostatnich lat kilka państw podjęło próbę stworzenia drugiej Doliny Krzemowej. Miasto Skolkovo, nieopodal Moskwy, zwane również Miastem Innowacji, jest ogromnym wyzwaniem podjętym przez Rosję, ale zaraz za nim plasują się Dubai Silicon Oasis i Zhongguancun w Chinach. "Wyraźnie widać, że Dolina Krzemowa jest wciąż najważniejszym źródłem +wiedzy jak to robić+ (ang. know-how - PAP), natomiast rynki i miejsca, w których się +to robi+, są już w różnych punktach świata" - powiedział prof. Moncarz.

  W GTS uczestniczył m.in. Piotr Gębala z Krajowego Funduszu Kapitałowego (KFK), który zasiadał w jednym z głównych paneli i przekonywał, że pieniądze rządowe mogą być pomocne w sterowaniu rynkiem venture capital.

  "Polski rynek venture capital, a w szczególności taka instytucja jak KFK, rozwija się w tym samym kierunku, co w Dolinie Krzemowej. Starałem się przekonać inwestorów, że nasz kraj jest im przyjazny i stwarza możliwości do inwestowania w projekty innowacyjne (...) GTS, jako najciekawsze wydarzenie, w którym dotychczas uczestniczyłem. Gdzie indziej można spotkać legendy venture capital z Doliny Krzemowej jak Pitch Johnson, Bill Draper czy Dick Kramlich?" - wyliczał Gębala.

  Polski świat akademicki reprezentowali prorektorzy i studenci, a wśród nich sześciu zwycięzców konkursu na najlepszy model biznesowy komercjalizacji wynalazku w Projekcie Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu Norweskiego w Trondheim "Pol-Nord Bridge". Więcej na ten temat w serwisie Nauka w Polsce tutaj.

  "To właśnie w nich pokładane są nadzieje, że będą pokoleniem przyszłych wynalazców. Nauki ścisłe i technologia są podstawą wszystkiego, bo bez nich nie mamy niczego do sprzedania. Wierzę, że nasza młodzież to zrozumie i nie pójdzie za trendem, jaki widzi się w ciągu ostatnich lat wśród młodych Amerykanów, którzy chcą być albo prawnikami albo biznesmenami z dyplomem MBA" - stwierdził prof. Piotr Moncarz.

  W opinii Zbigniewa Kubackiego, przewodniczącego sekcji ds. wymiany i inwestycji przy Ambasadzie RP w Waszyngtonie, Global Technology Symposium jest dobrą inwestycją w wiedzę co leży u podłoża sukcesu Doliny Krzemowej - "tego szczególnego miejsca, które wielu próbuje skopiować".

  Krzysztof Świtalski z US-Polish Trade Council przyznał, że przyjeżdża na konferencje do Doliny Krzemowej w poszukiwaniu nowych pomysłów. "W styczniu 2008 roku przyjechałem na GTS wraz Bogusławem Węglińskim (prezesem IPM Polska - PAP), a w maju tego samego roku zorganizowaliśmy warsztaty z zarządzania własnością intelektualną dla 22 osób na uczelniach amerykańskich m.in. Stanford i Berkley. Dzisiaj Polska, jako pierwszy kraj w Europie, na wzór 33 amerykańskich uczelni, ma również studia magisterskie z zarządzania własnością intelektualną. Na tegorocznym sympozjum szukałem tematów do paneli i prezenterów na zupełnie nowe wydarzenie, nazwane roboczo - Europejskim Sympozjum Technologii" - zapowiedział Świtalski.

  Zgodnie z planami stowarzyszenia IPM Polska, sympozjum zostanie zorganizowane w Warszawie w dniach 26-28 października. Będzie to 4. Międzynarodowe Forum Zarządzania Własnością Intelektualną "Przedsiębiorczość Kreatywna i Technologiczna" (Creative and Technological Enttrepreneurship - European Silicon Valleys).

  Jak oceniła Lidia Thompson, dla wielu uczestników konferencji inspiracją stało się wystąpienie Aloy Chifez Nigerii, który udowodnił, że Afryka jest obecnie kontynentem o dużym potencjale.

  "Dziś, gdy rozwój telefonii komórkowej pozwala przelewać pieniądze bez budowania struktury bankowej, a dostęp do social media istnieje z każdego miejsca świata właściwie nie ma powodu, żeby kontynent, który ma największą liczbę ludności w miastach, traktować jak trzeciorzędny w decyzjach strategicznych. Kraje, które mają potencjał przemysłowo-naukowy jak Polska powinny mocno przyglądać się Afryce. Polska jest wiarygodna w Afryce. Nigdy nie miała żadnych historycznych problemów i ma doświadczenia z lat.70 i 80. kiedy to polscy inżynierowie i budowniczy pracowali w krajach trzeciego świata" - skomentował prof. Moncarz.

  PAP - Nauka w Polsce

  kol/ agt/ bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  San Jose Diridon (ang: Diridon Station) – stacja kolejowa w San José, w stanie Kalifornia, w Stanach Zjednoczonych. Służy również jako centrum tranzytowe dla hrabstwa Santa Clara i Doliny Krzemowej. Będzie obsługiwana przez Bay Area Rapid Transit, gdy rozbudowa odcinka BART do Doliny Krzemowej zostanie oddana.

  Sopocka Szkoła Zarządzania – formacja intelektualna ekonomistów pomorskich, której wyróżnikami są od lat 60’: koncentracja na praktycznych aspektach zarządzania organizacjami (firmami i instytucjami) i unikanie odniesień ideologicznych i politycznych. Przedstawiciele Szkoły harmonijnie łączą psychospołeczne aspekty funkcjonowania organizacji z elementami strukturalnymi, a od lat 80’ również strategii zarządzania. Połączenie w całość różnych nurtów wiedzy jest uwzględnione w sformalizowanej klasyfikacji dziedzin naukowych w Polsce, w tym nauk o zarządzaniu.

  Dolina Krzemowa (hebr. סיליקון ואדי; ang. Silicon Wadi) - to nazwa nadana obszarowi położonemu na wybrzeżu Izraela, który charakteryzuje się dużą koncentracją przemysłu hi-tech. Wielkość produkcji, prowadzonych badań naukowych oraz znaczenie tego obszaru, klasyfikuje izraelską Dolinę Krzemową na drugim miejscu na świecie po Dolinie Krzemowej w amerykańskim stanie Kalifornia. Zgodnie z nazwą tereny te stanowią od lat 90. XX wieku centrum izraelskiego przemysłu tzw. "nowych technologii" (technopolia), głównie przemysłu komputerowego.

  ESTIEM (European Students of Industrial Engineering and Management) to jedyna ogólnoeuropejska organizacja zrzeszająca studentów kierunków Inżynierii Produkcji i Zarządzania (IEM). Jej głównym celem jest zwiększenie komunikacji i współpracy między studentami i instytucjami technologii w Europie. Początki ESTIEM sięgają 1990 roku, kiedy to główną ideą tego przedsięwzięcia stało się wsparcie i tworzenie powiązań wśród studentów IEM. Obecnie do ESTIEM należy ponad 47 000 z 65 grup lokalnych znajdujących się w 25 krajach Europy. Priorytetem działań organizacji jest szerzenie stosunków i umacnianie więzi wśród studentów Inżynierii Produkcji i Zarządzania.

  Management – ISSN 1429-9321, periodyk prezentujący publikacje naukowe z zakresu nowoczesnego zarządzania. Czasopismo wydawane jest od 1997 roku. W każdym roku ukazują się dwa numery w języku angielskim. Publikowane artykuły dotyczą przede wszystkim zarządzania strategicznego, marketingu w tym marketingu regionalnego, zarządzania zasobami ludzkimi, zarządzania zmianami, finansami, produkcją i środowiskiem czy też rozwijania innowacyjności pracowników. Pojawiają się również prace na temat zastosowań informatyki w zarządzaniu. Redakcja mieści się przy Wydziale Ekonomii i Zarządzania Uniwersytetu Zielonogórskiego.

  Alternatywna Uogólniona Teoria Organizacji i Zarządzania (AUTOiZ) – propozycja podejścia do organizacji i zarządzania jako do nauki, opracowana i rozwinięta przez Seweryna Chajtmana. Koncepcja AUTOiZ wyrosła z krytycznej analizy poglądów obserwowanych w krajowych i zagranicznych publikacjach na temat organizacji i zarządzania, kilkudziesięcioletnich doświadczeń kształcenia specjalistów (inżynierów-organizatorów) oraz praktycznego projektowania usprawnień organizacyjnych. AUTOiZ reprezentuje podejście homocentryczne, tzn. jako punkt odniesienia relacyjnego przyjmuje człowieka. Uzasadnieniem dla jej powstania są:

  SIFE (ang. Students In Free Enterprise) - (czytaj: "sajf") międzynarodowa organizacja studencka "SIFE - Studenci dla Przedsiębiorczości" działająca na 2000 uczelni w ponad 50 krajach świata na pięciu kontynentach. W Polsce organizacja SIFE działa przy 11 uczelniach wyższych (stan na czerwiec 2006). Uczestnicy programu tworzą projekty, mające na celu pomoc lokalnym społecznościom odnaleźć się w gospodarce rynkowej. Program SIFE koncentruje się na pięciu płaszczyznach: gospodarce globalnej, umiejętnościach interpersonalnych, przedsiębiorczości, finansowej niezależności a także etyce w biznesie. Zespoły SIFE prezentują rezultaty swoich działań podczas dorocznego krajowego konkursu SIFE, a najlepsza drużyna otrzymuje prawo do reprezentowania kraju na Światowych Finałach Konkursu SIFE. To wydarzenie jest spektakularnym spotkaniem, które uwydatnia różnorodność etniczną reprezentantów SIFE. W roku 2012 nastąpił rebranding, w wyniku którego nazwa programu została zmieniona z SIFE na Enactus.

  Dodano: 01.04.2011. 14:53  


  Najnowsze