• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Polimer 2010 o innowacyjności w przetwórstwie tworzyw sztucznych

  14.04.2010. 18:43
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  "Innowacyjność w przetwórstwie tworzyw sztucznych - nauka we współpracy z przemysłem" - to tytuł konferencji Polimer 2010, która rozpocznie się 20 kwietnia na Politechnice Warszawskiej.


  Organizatorami konferencji są studenci zrzeszeni w Kole Naukowym Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych Polimer oraz pracownicy Zakładu Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych na Wydziale Inżynierii Produkcji PW.

  Gościem specjalnym i autorem pierwszego, otwierającego wykładu o komputerowym oprogramowaniu stosowanym w produkcji polimerów będzie światowej sławy naukowiec prof. John Vlachopoulos, dyrektor Centrum Zaawansowanych Technologii na Uniwersytecie McMaster w Ontario, w Kanadzie.

  Prof. Vlachopoulos jest m.in. autorem lub współautorem około 200 artykułów naukowych opublikowanych w najbardziej renomowanych fachowych czasopismach zajmujących się tematyką tworzyw sztucznych, zatrudnianym przez najlepsze na świecie uczelnie i laboratoria w charakterze wykładowcy i konsultanta.

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce, Waldemar Pławski

  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  PLASTPOL - Międzynarodowe Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych - największa we Wschodniej Europie impreza targowa w branży tworzyw sztucznych organizowana przez Targi Kielce. Na PLASTPOLU prezentowany jest ogół zagadnień od wczesnych etapów produkcji plastiku do jego utylizacji i recyklingu. Zwiedzający mają okazję zapoznać się z maszynami, formami i narzędziami wykorzystywanymi do przetwórstwa tworzyw, oraz z zastosowaniami systemów informatycznych dotyczących produkcji. Formowanie wtryskowe to technika formowania tworzyw sztucznych polegająca na wtryskiwaniu stopionego tworzywa do formy, w której zastyga ono (zestala się) w kształtkę. Formowanie wtryskowe (krótko: wtrysk) jest cyklicznym procesem przetwórstwa tworzyw sztucznych w postaci granulatu. Fenoplasty – tworzywa sztuczne na bazie żywic otrzymywanych w wyniku polimeryzacji fenolu i formaldehydu. Pierwsza metoda utwardzenia żywicy formaldehydowej dająca zastosowanie przemysłowe do wyrobu tworzyw sztucznych została opracowana w latach 1907-1908 przez Leo Hendrika Baekelanda. Wydarzenie to stało się jednocześnie narodzinami przemysłu syntetycznych tworzyw sztucznych, czyli tworzyw, do produkcji których używa się składników otrzymanych również na drodze syntetycznej, a nie pochodzenia naturalnego. Pierwotnie tworzywa te były nazywane od nazwiska wynalazcy bakelitem, choć sam bakelit to tylko jedna z odmian tego typu tworzyw.

  Plastyfikacja (zmiękczanie) tworzyw sztucznych polega na domieszkowaniu polimerów będących głównym składnikiem tych tworzyw różnego rodzaju substancjami, które nadają im elastyczność, powodują że są mniej kruche i obniżają temperaturę ich zeszklenia. Jerzy Bursa (ur. 1 stycznia 1925 w Przemyślu, zm. 9 kwietnia 2011) - polski specjalista w zakresie przetwórstwa tworzyw sztucznych, prof. dr hab. inż., współtwórca i kierownik Zakładu Przetwórstwa Materiałów Metalowych i Polimerowych Politechniki Śląskiej.

  Tekstolit jest to materiał kompozytowy zawierający 40% polimerów i 60% innych tworzyw sztucznych wykorzystywany w przemyśle maszynowym i elektroenergetyce. Fliza (flizy) – płyty do wykładania ścian i podłóg, kamienne, ceramiczne (glazurowane i nieglazurowane), szklane, z tworzyw sztucznych i innych.

  Przemysł Chemiczny – polskie czasopismo naukowo-techniczne o niemal stuletniej tradycji, prezentujące artykuły naukowo-techniczne dotyczące technologii chemicznej w różnych gałęziach produkcji (np. technologia chemiczna organiczna i nieorganiczna, technologie farmaceutyczne) i przetwórstwa (np. artykuły spożywcze, przetwórstwo tworzyw sztucznych), inżynierii chemicznej i procesowej (np. procesy sorpcyjne, flotacja, elektrochemia), aparatury chemicznej. Czasopismo porusza również ekonomiczne i organizacyjne aspekty rozwoju przemysłu chemicznego, problemy bazy surowcowej, racjonalnej gospodarki odpadami i ochrony środowiska. Publikuje aktualne informacje, np. o konferencjach naukowo-technicznych, wydarzeniach w zakładach krajowych i zagranicznych, pracach Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego i SITPChem. Wytłaczanie – w inżynierii chemicznej proces wytwarzania długich elementów z tworzyw sztucznych. Polega na uplastycznianiu tworzywa w układzie uplastyczniającym i przepychaniu go przez kanały o odpowiednim profilu. Wytłaczanie jest metodą przetwórstwa fizyczno-chemicznego II rodzaju (PEC II).

  Szczotka do włosów – przyrząd do pielęgnacji włosów (modelowania oraz czesania). Składa się z trzonu służącego jako uchwyt oraz z twardego włosia lub elementów czeszących z tworzyw sztucznych.

  Ergis-Eurofilms Spółka Akcyjna – polskie przedsiębiorstwo przemysłu chemicznego, specjalizujące się w przetwórstwie tworzyw sztucznych i produkcji wyrobów z PVC i PE. Spółka notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

  ThyssenKrupp Energostal S.A. - spółka akcyjna z siedzibą w Toruniu. Dystrybutor wyrobów ze stali węglowej, nierdzewnej, kwasoodpornej, metali nieżelaznych, oraz tworzyw sztucznych. Największy polski dystrybutor stali w I połowie 2010 roku. Bisfenol A (BPA, dian, 2,2-bis(p-hydroksyfenylo)propan) – organiczny związek chemiczny z grupy fenoli. Stosowany do produkcji tworzyw sztucznych.

  Dodano: 14.04.2010. 18:43  


  Najnowsze