• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Polska rozpoczyna negocjacje akcesyjne z Europejską Agencją Kosmiczną

  26.11.2011. 15:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W najbliższy poniedziałek w Paryżu rozpoczną się negocjacje dotyczące przystąpienia Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej. To kolejny krok na drodze naszego kraju do agencji, która koordynuje rozwój europejskich programów mających na celu badanie i wykorzystanie przestrzeni kosmicznej. 

  O otwarciu rozmów akcesyjnych poinformowano podczas konferencji na temat wykorzystania technologii satelitarnych, która odbyła się w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. Wiadomość na ten temat przekazał prof. dr hab. Marek Banaszkiewicz, dyrektor Centrum Badań Kosmicznych PAN, a w jednym z kolejnych wystąpień otwierających spotkanie potwierdził ją Krzysztof Zaręba z Ministerstwa Gospodarki - urzędu, który koordynuje polskie przygotowania do przystąpienia do ESA.

  Rozpoczęcie negocjacyjnych z Agencją stało się możliwe po tym, jak w czerwcu bieżącego roku premier Donald Tusk podpisał instrukcję negocjacyjną dotyczącą akcesji.

  "Sektor kosmiczny i jego innowacyjność pozwoli konkurować na rynku globalnym" - powiedział podczas swojego wystąpienia Zaręba. "Liczymy na szybkie przystąpienia do ESA" - dodał Jerzy Samborski, prezes Europejskiej Unia Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz Klasy Średniej UNICORN.

  O korzyściach wynikających z zastosowania technologii kosmicznych mówił również gen. Mirosław Hermaszewski. "Znajdują one zastosowania właściwie w każdej dziedzinie gospodarki" - powiedział pierwszy i jak dotąd jedyny polski kosmonauta.

  "Sektor kosmiczny poprawia efektywność całej sfery publicznej - administracji, samorządów, instytucji naukowych" - wyliczał Zaręba.

  Podczas debaty zamykającej konferencję "Zastosowania technologii satelitarnych w praktycznej działalności MSP metodą na przyśpieszenie ich rozwoju i wzrost konkurencyjności" uczestnicy spotkania zgodzili się, że inwestycje w przemysł kosmiczny mogą okazać się jednym ze sposobów na zbudowanie przewagi gospodarczej Europy nad innymi, szybko rozwijającymi się regionami na świecie.

  Polscy eksperci ds. polityki kosmicznej oceniają, że akces naszego kraju do Europejskiej Agencji Kosmicznej może nastąpić w 2012 lub 2013 roku.

  PAP - Nauka w Polsce

  ast/ tot/  bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  ExoMars – planowana wspólna Europejskiej Agencji Kosmicznej i Rosyjskiej Agencji Kosmicznej Roskosmos misja badawcza Marsa. Będzie składała się z dwóch misji obejmujących: Alfabetyczna lista astronautów i kosmonautów: Lista zawiera nazwiska wszystkich astronautów i kosmonautów, którzy uczestniczyli w locie kosmicznym, bądź wystartowali do lotu w kosmos. Dane dotyczące aktywności astronautów są oficjalnymi informacjami NASA, Centrum Wyszkolenia Kosmonautów im. J. Gagarina, Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej (CSA)i Japońskiej Agencji Kosmicznej (JAXA).
  Lista zawiera też nazwiska chińskich astronautów biorących udział w programie Shenzhou.
  Wyjątkowo uzupełniono ją o astronautów: Plan dla Europejskich Państw Współpracujących (ang. Plan for European Cooperating State, PECS) − specjalny status europejskiego państwa współpracującego, które ma przygotować się do członkostwa w ESA - przedsiębiorstwa z tych państw mogą brać udział w programach kosmicznych Europejskiej Agencji Kosmicznej. Umożliwia to - obok istniejącej już współpracy naukowej - także kooperację firm państwa z PECS z europejskim przemysłem kosmicznym.

  Double Star – pierwsza wspólna misja Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz Chińskiej Narodowej Agencji Kosmicznej, której celem było badanie przy użyciu dwóch chińskich satelitów Tan Ce (pol. badacz) magnetosfery Ziemi (w tym jej ogona magnetycznego) oraz wpływu oddziaływania Słońca na naszą planetę. Atmospheric Reentry Demonstrator (ARD) – demonstracyjny statek kosmiczny wielkości 80% kapsuły Apollo, którego zadaniem był test nowych technologii związanych z powrotem pojazdu kosmicznego na Ziemię. Pojazd został zbudowany przez konsorcjum Aérospatiale na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

  SMART-1 (ang. Small Missions for Advanced Research in Technology 1) – bezzałogowa sonda kosmiczna Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), pierwsza księżycowa misja tej agencji. Przeznaczona do testowania nowych technologii, które mają zostać wykorzystane w konstrukcji przyszłych sond kosmicznych. Od listopada 2004 do września 2006 sztuczny satelita Księżyca. Irańska Agencja Kosmiczna (pers. سازمان فضایی ایران – Sāzmān-e Fazāyi-ye Irān, ang. Iranian Space Agency, ISA) – agencja rządowa Iranu, zajmująca się eksploracją przestrzeni kosmicznej i rozwojem związanych z tym technologii. Iran jest aktywnym uczestnikiem azjatyckiego wyścigu kosmicznego, a także członkiem Komitetu ONZ ds. Pokojowego Wykorzystania Przestrzeni Kosmicznej, który został utworzony w 1958 r.

  Włoska Agencja Kosmiczna (wł. Agenzia Spaziale Italiana, ASI) – włoska, państwowa organizacja mająca na celu promocję, koordynowanie i realizację projektów kosmicznych, w których biorą udział Włochy. Założona w 1988, podlega ministerstwu szkolnictwa wyższego i badań naukowych i technologicznych. Jest przedstawicielem Włoch w Europejskiej Agencji kosmicznej. Roczny budżet organizacji wynosi około 900 mln USD. Innowacyjność gospodarki to zdolność i motywacja przedsiębiorców do prowadzenia badań naukowych polepszających i rozwijających produkcję, do poszukiwania nowych rozwiązań, pomysłów i koncepcji. Innowacje w gospodarce prowadzą do tworzenia nowych produktów, do ulepszania technologii, zwiększenia efektywności i tym samym do zwiększenia konkurencyjności gospodarki wobec innych krajów.

  Automatyczny Statek Transferowy (ang. Automated Transfer Vehicle, ATV) – typ kosmicznych statków transportowych Europejskej Agencji Kosmicznej (ESA), służących do zaopatrywania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w paliwo, wodę, powietrze i materiały do eksperymentów. Dodatkowo, ATV może podnieść orbitę stacji, przywracając jej właściwą pozycję utraconą przez działanie szczątkowej ziemskiej atmosfery. Są to pojazdy bezzałogowe wynoszone za pomocą rakiet Ariane 5 ES z kosmodromu Kourou. Po kilku dniach lotu (w przypadku pierwszej misji po trzech tygodniach lotu) statki automatycznie dokują do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (do modułu Zwiezda).

  Intermediate eXperimental Vehicle (IXV) – eksperymentalny pojazd kosmiczny Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). IXV to niewielki demonstrator technologiczny bezzałogowego pojazdu powrotnego, służącego do przetestowania techniki sprowadzenia statku kosmicznego z niskiej orbity wokółziemskiej na Ziemię, przy założeniu dużej manewrowości statku oraz dużej precyzji lądowania.

  CryoSat-2 – satelita naukowo-badawczy Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) przeznaczony do badań pokrywy lodowej na Ziemi za pomocą wysokościomierza radarowego. Powstał w celu zastąpienia niedoszłego satelity CryoSat, utraconego w nieudanym wystrzeleniu na orbitę. Stanowi część programu obserwacji Ziemi ESA, pod nazwą Earth Explorers. COS-B (akronim od Cosmic Ray Satellite – satelita promieni kosmicznych) – satelita naukowy. Ósma misja agencji CERS/ESRO, pierwszy satelita Europejskiej Agencji Kosmicznej, wraz z SAS-2 prowadził pierwsze dokładne obserwacje Wszechświata w promieniach gamma. COS-B miał na pokładzie jeden duży eksperyment: Gamma-Ray Telescope (teleskop promieni gamma), który był dokonaniem grupy europejskich laboratoriów naukowych, znanej jako Caravane Collaboration. Misja COS-B była pierwotnie zaplanowana na dwa lata. Jednak trwała pomyślnie przez 6 lat i 8 miesięcy. COS-B wykonał pierwszą kompletną mapę Galaktyki w promieniach gamma.

  Dodano: 26.11.2011. 15:04  


  Najnowsze