• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Polskie obchody Światowego Tygodnia Mózgu

  10.03.2009. 12:33
  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  Jak funkcjonuje mózg, jakie grożą mu choroby, jak przebiega proces starzenia i jak go gimnastykować, by długo pozostał sprawny - m.in. tego będzie się można dowiedzieć od 15 marca na wykładach podczas "Tygodnia mózgu". Impreza, organizowana przez kilka polskich uczelni, jest częścią Światowego Tygodnia Mózgu (Brain Awareness Week), który trwa od 16 do 20 marca.

  W Krakowie "Tydzień mózgu" rozpocznie się 15 marca i potrwa do 21 marca. Wszystkie wykłady, organizowane przez Uniwersytet Jagielloński i Polskie Towarzystwo Przyrodników im. Kopernika - odbędą się w auli Auditorium Maximum UJ. Początek o godz. 17.00.

  Cykl rozpocznie prof. Jerzy Vetulani z Instytutu Farmakologii Polskiej Akademii Nauk w Krakowie wystąpieniem "Mózg a sztuka". Podczas kolejnych spotkań dr Stanisław Głażewski z brytyjskiego Keele University przybliży odpowiedź na pytanie "Czy mózg można naprawić?", a wykład "Pestycydy a choroby neurodegeneracyjne" wygłosi prof. Lucyna Antkiewicz-Michaluk z Instytutu Farmakologii PAN w Krakowie.

  Słuchacze będą też mogli wysłuchać wykładów: "Geny, środowisko a choroby mózgu", "Genetyczne i środowiskowe aspekty starzenia się mózgu", "Funkcjonowanie mózgu a prowadzenie zdrowego trybu życia" i "Obrazowanie mózgu człowieka - czego nauczyliśmy się o sobie".

  "Tydzień mózgu" w Warszawie to seria pięciu wykładów (16-20 marca), m.in. "Fale mózgowe odkrywają sekrety reklam" prof. Rafała Ohme z Instytutu Psychologii PAN i "Dlaczego warto gimnastykować mózg?" prof. Julity Czarkowskiej-Bauch.

  Spotkania będą się odbywać w redakcji tygodnika "Polityka" na ulicy Słupeckiej 6; początek o godzinie 17.00.

  Wykłady, sympozja naukowe i warsztaty odbędą się również w Lublinie i Poznaniu.

  Katolicki Uniwersytet Lubelski, między 18 a 21 marca, organizuje czwartą edycję konferencji naukowej "Dni Mózgu". Główną jej częścią będzie sympozjum naukowe "The Brain's Day 4: Four ways to Neurosciences", podczas którego badacze z kraju i z zagranicy, omówią możliwe drogi rozwoju współczesnych nauk o mózgu.

  "Pierwszy Tydzień Mózgu" odbędzie się również w Poznaniu. Między 16 a 20 marca br. poznański PAN zaplanował serię wykładów popularnonaukowych skierowanych do różnych grup wiekowych. Każdemu z dni towarzyszył będzie inny blok tematyczny: "Jak walczyć z nowotworami ośrodkowego układu nerwowego", "Batalia genów i wirusów w stwardnieniu rozsianym", "Stres, migrena, otępienia - plagi XXI wieku", "Mózg poznający z mózg emocjonalny" oraz "Problemy zdrowia psychicznego". Wykłady rozpoczynają się o godzinie 17.00, w Ośrodku Nauki PAN na ul. H. Wieniawskiego 17/19.

  Światowy Tydzień Mózgu ma propagować wiedzę o mózgu oraz budować świadomość na temat znaczenia badań układu nerwowego. EKR

  PAP - Nauka w Polsce

  agt/bsz

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 10.03.2009. 12:33  


  Najnowsze