• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Polskie Radio Euro odwiedzi Politechnikę Śląską w Gliwicach

  08.12.2009. 18:44
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Wizyta w Laboratorium Cyfrowego Przetwarzania Sygnałów, próbna jazda samochodem elektrycznym, oględziny helikoptera ze sterownikiem lotu, prezentacja jeżdżących i kroczących robotów - m.in. takie atrakcje czekają na słuchaczy Polskiego Radia Euro, które 9 grudnia będzie przez trzy przedpołudniowe godziny gościem Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

  W audycji "Czwarty wymiar" będzie też czas na rozmowy ze studentami i pracownikami naukowymi uczelni, reportaże na temat lewitacji, pracy wyrzutni elektromagnetycznej, czy uzyskiwania wysokich napięć symulujących uderzenia piorunów w budynki.

  Audycja jest częścią projektu "Akcja-reakcja", który polega na comiesięcznych wizytach ekip radiowych w różnych instytucjach naukowych oraz miejsc związanych z Piknikiem Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, największą w Europie imprezą plenerową o tematyce naukowej.

  Program jest prezentowany zarówno na antenie, jak i w internecie na stronie Polskiego Radia Euro.

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce, Waldemar Pławski

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Radio dzieciom – audycja Programu I Polskiego Radia, szczególnie popularna w latach 80. Rozpoczyna się codziennie o godzinie 19:30, trwa pół godziny i składa się z dwóch części – słuchowiska Teatru Polskiego Radia i piosenek w wykonaniu Radiowych Nutek i Chochlików. Wyjątek stanowią wydania niedzielne, podczas których usłyszeć można tylko piosenki. Polskie Radio Program IV – (Czwórka, Radiowa Czwórka, Program Czwarty Polskiego Radia, dawniej Polskie Radio Bis i Polskie Radio Euro, oficjalny skrót PR4) – ogólnopolska, całodobowa, publiczna polska stacja radiowa, będąca częścią spółki akcyjnej Polskie Radio S.A. Stacja rozpoczęła regularną emisję programu 2 stycznia 1976 jako program IV Polskiego Radia. Gadające Głowy – cykl popularnonaukowych audycji radiowych nadawanych na antenie krakowskiego radia akademickiego radiofonia. Większość audycji z cyklu poświęconych jest stałej tematyce i tworzona jest przez parę dziennikarz-ekspert. Ekspertami Gadających Głów są naukowcy z krakowskich uczelni wyższych.

  Polski Top Wszech Czasów – 4-płytowy album wydany 29 listopada 2010 roku nakładem Agencji Fonograficznej Polskiego Radia. Jest to kompilacja piosenek „wszech czasów” wybranych w przez słuchaczy Programu Trzeciego Polskiego Radia oraz Piotra Barona, Piotra Stelmacha i Piotra Metza, prowadzących w Programie III Polskiego Radia audycję Polski Top Wszech Czasów. RCN Solec Kujawski (Radiowe Centrum Nadawcze w Solcu Kujawskim) – stacja nadawcza fal długich o częstotliwości 225 kHz, mająca za zadanie nadawanie Programu Pierwszego Polskiego Radia. Za pomocą fal długich Program I Polskiego Radia można usłyszeć zarówno na obszarze całej Polski jak i w krajach sąsiadujących z Polską.

  Diamentowy Mikrofon – nagroda Zarządu Polskiego Radia przyznawana od 1995 roku dla wybitnych twórców radiowych (pracowników i współpracowników Polskiego Radia). Po raz pierwszy nagrodę przyznano z okazji 70-lecia Polskiego Radia.

  Dodano: 08.12.2009. 18:44  


  Najnowsze